Hlavní obsah

5 vět, které byste svému partnerovi neměly nikdy říkat. Zní nevinně, ale jsou velmi toxické

Foto: Prostock-studio, Shutterstock.com

Foto: Prostock-studio, Shutterstock.com

Sklony k manipulaci, citovému vydírání či věčné snaze mít navrch jsou do jisté míry vrozené. Když ale víte, že jimi jen ubližujete, je nanejvýš vhodné se nad svým chováním zamyslet. Někdy ale ubližují i věty, které lze považovat za úplně neškodné… Jenže nejsou!

Článek

Každodenní soužití generuje mnoho situací, při kterých se občas zachováte automaticky. Něco řeknete, ani to tak nemyslíte, a reakce partnera vás překvapí natolik, že vůbec nerozumíte, proč tak přehnaně reaguje. V takovém případě je dobré si připomenout, že i mnoho tzv. nevinných větiček může mít dalekosáhlý dopad. Příklad? Tak třeba si chcete postěžovat na určité partnerovo chování. V takovém případě je dobré vyjádřit své pocity, ale neměli byste útočit na jeho osobnost či charakter. „Místo ‚Jsi normální?‘ řekněte spíš ‚Je mi nepříjemné (rozzlobilo mě), co jsi udělal, a chci tě poprosit, abys…‘,“ popisuje psycholožka Šárka Miková, autorka knihy Milovat nestačí. „Můžete také uvést důvod, proč je to pro nás problém, nebo jaké důsledky pro nás partnerovo chování mělo. Určitě bychom se měli vyhnout větám začínajícím frázemi: ‚Ty vždycky…‘ nebo ‚Ty nikdy…‘,“ přidává psycholožka další tipy, jak lépe komunikovat. Jakým dalším větám je dobré se vyhnout?

1. Chápu tě, ale…

Ve chvíli, kdy váš partner potřebuje utěšit či vyslechnout a vy vyslovíte jakoukoli, byť, nepatrnou podmínku, bude reakce vždy negativní. Když místo toho řeknete „Raději mi o tom pověz víc“, je to rozhodne lepší varianta, která nezavazuje, pomáhá a navozuje přátelskou atmosféru.

2. Už zase?

Zdánlivě zcela běžná fráze v sobě nese zbytečnou agresi a vyvolává u druhého pocit kritiky. A nutí ho zaujmout obranný postoj. Jak upozornila terapeutka Natasha Deen pro magazín Best life, může tahle větička vzbuzovat navíc pochyby, zda jste si ve vztahu oba rovni, protože ten, kdo ji pronáší, se automaticky staví do role ovládajícího.

3. To přece nestojí za rozčilování

Znevažování partnerových pocitů je jednou z nejčastějších komunikačních chyb. Každé rozpoložení z něčeho vychází, a pokud budete partnerovo vnímání situace znevažovat, intimita mezi vámi bude postupně stále narušenější. Raději se místo toho pokuste pochopit, proč se tak cítí nebo proč ho daná věc tak rozzlobila. Když nevíte, ptejte se. Klidně a bez zbytečných emocí. To je ta nejlepší cesta být si blíž.

Foto: Antonio Guillem, Shutterstock.com

Volba slov je při komunikaci podstatná, důležitý je ale také tón hlasu či použitá gestaFoto: Antonio Guillem, Shutterstock.com

4. Proč to prostě nemůžeš nechat být?

Některé problémy nelze vyřešit hned či za pár dní. Chtějí svůj čas, a pokud daná věc partnera stále trápí, je to jen známkou, že se vám ji nepodařilo vyřešit. Odsouvání či zametání pod koberec není dobrá metoda. „Pokud opravdu chcete, aby váš partner už o tom neomluvil, bez upřímné výzvy k rozhovoru se neobejdete. Vaším úkolem je především pochopit, proč je to pro něj tak důležité,“ navrhuje Ashley Weigl, terapeutka specializující se na párovou terapii. A dodává, že jakmile bude problém plně vyřešen, přestane se opakovat.

5. Hlavně se uklidni

Vzbouřená atmosféra nedělá dobře asi nikomu, ale když partnera vyzvete ke klidu, vlastně mu tím říkáte, že vás jeho emoce obtěžují či nezajímají. „Dlouhodobým důsledkem takového chování pak je, že se váš partner odtáhne, protože se může začít bát sdílet s vámi hlubší nebo znepokojivější pocity,“ upozorňuje Weigl. Místo výzev ke klidu se tedy raději pokuste zjistit, co emoce vyvolalo, a zajímejte se, jak můžete případně pomoci. Řekněte, že vidíte, jak je ten druhý rozrušený, a zeptejte se, zda s tím můžete něco udělat. „To posílí spojení, váš partner se bude cítit méně sám a povzbudí ho to k budoucímu sdílení, protože bude vědět, že se na vás může obrátit, když se cítí nešťastný,“ dodává Weigl.

Načítám