Hlavní obsah

7 důvodů, proč si koupit robotický vysavač

Foto: eproton

Robotický vysavač si poradí nejen s prachem, ale podlahu už i vydezinfikuje

Mít, nebo nemít robotický vysavač? Tak tato otázka už je dávno vyřešená. Nejen statistiky prodeje, ale i zkušenosti těch, co je mají, jednoznačně hovoří v jejich prospěch. A pokud patříte mezi ty, co váhali, máme pro vás dalších sedm důkazů, že automatický vysavač je doma stejně užitečný jako automatická pračka! Nevěříte?

Článek

Příliš drahé koště nebo robotický vysavač – past na peníze… tak mnozí častovali tyto nové pomocníky, když si přečetli, že jsou ideální hlavně ke každodenní péči o tvrdé podlahy a pravidelného „velkého“ úklidu vás stejně neušetří. Jenže zkušenosti s jejich provozem brzy ukázaly, že si doma své místo najdou. A ti, co váhali, si to možná brzo rozmyslí. Funkcí a domácích prací, které robotické vysavače zvládnou, přibývá.

Foto: Ecovacs

Ecovacs D56 Deepoo je vybavený rotačními kartáči, které zvyšují účinnost vysávání koberců. Seženete ho za 5978 Kč

1. Uklízejí dokonaleji než vy

Zatímco člověk při vysávání kontroluje čistotu podlahy jen od oka – a že v tomto případě je jiné oko ženy a muže či dětí, není třeba diskutovat – robotické vysavače na to jdou mnohem vědečtěji a jsou opatřeny speciálními optickými snímači prachu, které vidí více. „Když se takový vysavač dostane na silně znečištěné místo a zjistí, že se na něm nachází více prachu, drobečků nebo zvířecích chlupů, než lze vysát najednou, přepne se do režimu s vyšším výkonem a dané místo opakovaně vysaje, dokud nebude úplně čisté,“ vysvětluje Michal Kollár z firmy Samsung.

Foto: samsung

Speciální optický snímač na rozpoznání prachu umožňuje vysavači Samsung Navi Bot S intenzivně vysávat na jednom místě. Cena je 17 990 Kč

2. Podlahu za vás i vytře

Foto: robzone

Přístroj Roomy Gold je vybavený elektrostatickým mopem, který likviduje zdraví škodlivý jemný prach a účinně stírá vdechnutelné prachové částice s velikostí menší než 0,3 mikronu. A to za cenu 7460 Kč

3. Umí dezinfikovat i bez chemie!

Pokud máte pocit, že by vás mopovací soustava co do čistoty neuspokojila, podívejte se po přístrojích, které jsou vybavené nanočásticemi stříbra (už víte, že S čistou domácností bez úklidu pomůže stříbro!) nebo takzvanou UV-C lampou. Dokážou vás zbavit nejen prachu a drobných nečistot, ale podlahu také dezinfikují. „Během úklidu takový přístroj vydává záření, které zlikviduje až devadesát devět procent roztočů a bakterií. Zneškodněné prachové alergeny jsou ihned odsáty a setřeny prachovkou," popisuje Dana Rysová ze společnosti RobZone.

Foto: ecovacs

Vysavač Ecovacs D73 s nádobou o objemu 0,4 litru má na povrchu vrstvu nanočástic stříbra a zinku. Koupíte ho za 8978 Kč

4. Neunikne mu ani smítko

Slabý výkon a nedostatečná filtrace. Tyto dvě výtky vysílali k robotickým vysavačům odborníci a ti, kdo vyrábějí klasické a chlubí se počtem filtrů. Ale minimálně to druhé už dávno neplatí. V nabídce totiž najdete i automatické přístroje s pětifázovou filtrací z aktivního uhlíku. Na rozdíl od HEPA filtru v obyčejném vysavači aktivní uhlík filtruje i mikročástice prachu mnohem menší než 0,3 mikronu. Tři desetiny mikronu je prý hranice a menší částice než toto číslo dokážou pronikat až do plicních sklípků, čímž škodí nejen alergikům.

Foto: Hoover

Vysavač Hoover RBC006 RoboCom2 je – podobně jako ty klasické – vybavený HEPA filtry. Stojí 8489 Kč

5. Nepotřebujete ani štafle, ani ruční vysavač

Robotický vysavač však neslouží pouze k úklidu podlah. Díky množství šikovně umístěných senzorů se dokonale vyhýbá různým překážkám a nespadne ze schodů či jakéhokoli vyvýšeného místa. A jak už mnozí vyzkoušeli, oním vyvýšeným místem mohou být třeba skříně nebo horní skříňky kuchyňské linky. Tedy místa, kde se moc neuklízí, protože tam není vidět. A vrstvy prachu tomu odpovídají. Ale máte-li robota, není problém ho na skříň jednou týdně vysadit – díky čidlům nespadne, a vám tam nezbude ani smítko. Stejně tak už existují přístroje, ke kterým dostáváte ruční vysavač a oba nabíjíte na jedné stanici.

Foto: ecovacs

Přistroj Ecovacs D76 v sobě kombinuje jak robotický, tak ruční vysavač. Stojí 12 978 Kč

6. Poradí si i se zvířecími chlupy

Zvířecí chlupy – to je problém snad všech domácností s domácími mazlíčky. Proto není divu, že k vysavačům získáváte speciální kartáče určené právě na jejich úklid. Většinou platí, že u vysavače jsou kartáče s extra jemnými štětinami pro šetrné čištění dřevěných a laminátových podlah. Speciální kartáče, zpravidla se jmenují Dog, ale fungují i na kočky, pečlivě vykartáčují koberce i ostatní hladké povrchy.

Foto: robzone

Už název tohoto typu – Roomy Silver Dog – naznačuje, že jde o pomocníka ideálního do domácností se zvířaty. Stojí 6970 Kč

7. Sám se vysype!

Pouze půllitrový zásobník na nečistoty vyděsí každého, kdo vynáší ob týden do popelnice plný sáček prachu z obyčejného vysavače. Ale i roboti už jsou „bezední". „Když se naplní nečistotami, přeruší díky funkci automatického vyprazdňování prachu práci a sám se zajede vysypat do své nabíjecí stanice, v níž je ruční vysavač, který kompletně a bezprašně vyprázdní zásobník na nečistoty," dodává Petra Dvořáková z internetového obchodu PROTON.

A co vy, máte už robotický vysavač? A umí některou z těchto funkcí?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek