Článek
Příliš drahé koště nebo robotický vysavač – past na peníze… tak mnozí častovali tyto nové pomocníky, když si přečetli, že jsou ideální hlavně ke každodenní péči o tvrdé podlahy a pravidelného „velkého“ úklidu vás stejně neušetří. Jenže zkušenosti s jejich provozem brzy ukázaly, že si doma své místo najdou. A ti, co váhali, si to možná brzo rozmyslí. Funkcí a domácích prací, které robotické vysavače zvládnou, přibývá.
1. Uklízejí dokonaleji než vy
Zatímco člověk při vysávání kontroluje čistotu podlahy jen od oka – a že v tomto případě je jiné oko ženy a muže či dětí, není třeba diskutovat – robotické vysavače na to jdou mnohem vědečtěji a jsou opatřeny speciálními optickými snímači prachu, které vidí více. „Když se takový vysavač dostane na silně znečištěné místo a zjistí, že se na něm nachází více prachu, drobečků nebo zvířecích chlupů, než lze vysát najednou, přepne se do režimu s vyšším výkonem a dané místo opakovaně vysaje, dokud nebude úplně čisté,“ vysvětluje Michal Kollár z firmy Samsung.
2. Podlahu za vás i vytře
3. Umí dezinfikovat i bez chemie!
Pokud máte pocit, že by vás mopovací soustava co do čistoty neuspokojila, podívejte se po přístrojích, které jsou vybavené nanočásticemi stříbra (už víte, že S čistou domácností bez úklidu pomůže stříbro!) nebo takzvanou UV-C lampou. Dokážou vás zbavit nejen prachu a drobných nečistot, ale podlahu také dezinfikují. „Během úklidu takový přístroj vydává záření, které zlikviduje až devadesát devět procent roztočů a bakterií. Zneškodněné prachové alergeny jsou ihned odsáty a setřeny prachovkou," popisuje Dana Rysová ze společnosti RobZone.
4. Neunikne mu ani smítko
Slabý výkon a nedostatečná filtrace. Tyto dvě výtky vysílali k robotickým vysavačům odborníci a ti, kdo vyrábějí klasické a chlubí se počtem filtrů. Ale minimálně to druhé už dávno neplatí. V nabídce totiž najdete i automatické přístroje s pětifázovou filtrací z aktivního uhlíku. Na rozdíl od HEPA filtru v obyčejném vysavači aktivní uhlík filtruje i mikročástice prachu mnohem menší než 0,3 mikronu. Tři desetiny mikronu je prý hranice a menší částice než toto číslo dokážou pronikat až do plicních sklípků, čímž škodí nejen alergikům.
5. Nepotřebujete ani štafle, ani ruční vysavač
Robotický vysavač však neslouží pouze k úklidu podlah. Díky množství šikovně umístěných senzorů se dokonale vyhýbá různým překážkám a nespadne ze schodů či jakéhokoli vyvýšeného místa. A jak už mnozí vyzkoušeli, oním vyvýšeným místem mohou být třeba skříně nebo horní skříňky kuchyňské linky. Tedy místa, kde se moc neuklízí, protože tam není vidět. A vrstvy prachu tomu odpovídají. Ale máte-li robota, není problém ho na skříň jednou týdně vysadit – díky čidlům nespadne, a vám tam nezbude ani smítko. Stejně tak už existují přístroje, ke kterým dostáváte ruční vysavač a oba nabíjíte na jedné stanici.
6. Poradí si i se zvířecími chlupy
Zvířecí chlupy – to je problém snad všech domácností s domácími mazlíčky. Proto není divu, že k vysavačům získáváte speciální kartáče určené právě na jejich úklid. Většinou platí, že u vysavače jsou kartáče s extra jemnými štětinami pro šetrné čištění dřevěných a laminátových podlah. Speciální kartáče, zpravidla se jmenují Dog, ale fungují i na kočky, pečlivě vykartáčují koberce i ostatní hladké povrchy.
7. Sám se vysype!
Pouze půllitrový zásobník na nečistoty vyděsí každého, kdo vynáší ob týden do popelnice plný sáček prachu z obyčejného vysavače. Ale i roboti už jsou „bezední". „Když se naplní nečistotami, přeruší díky funkci automatického vyprazdňování prachu práci a sám se zajede vysypat do své nabíjecí stanice, v níž je ruční vysavač, který kompletně a bezprašně vyprázdní zásobník na nečistoty," dodává Petra Dvořáková z internetového obchodu PROTON.
A co vy, máte už robotický vysavač? A umí některou z těchto funkcí?