Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Sluneční paprsky jsou nejen balzámem pro duši, ale často také neúprosným testem pro pleť a pokožku. Rizika nejsou zanedbatelná. „Žádné opalování nelze označit za bezpečné. Vlivem nadměrného slunečního záření může docházet k poškození zraku, tvorbě spálenin, stárnutí pleti, vzniku pigmentových skvrn nebo alergickým reakcím. Ultrafialové paprsky UVA a UVB mohou v nejhorším případě způsobit až rakovinu kůže,“ vysvětluje doktorka farmacie Ivana Lánová.
Tipy na dokonalé opálení
Za hrdinství dnes už rozhodně nelze považovat, když se někdo nemaže opalovacím krémem a přesto se nespálí. Před škodlivými paprsky se musí chránit každý. Držte se těchto pěti tipů a minimalizujte rizika.
1. Kvalitní opalovací krém
Používejte krém s vysokým ochranným faktorem, například SPF 30. „SPF udává, kolikrát déle je možné pobývat na slunci bez rizika zarudnutí pokožky. Ověřenou ochranu proti UVA záření poznáte podle symbolu UVA v kroužku na obalu. Úroveň ochrany se pohybuje od nízké (SPF 6 a 10) až po velmi vysokou (SPF 50+). Platí, že čím vyšší SPF, tím lepší ochrana,“ vysvětluje námi oslovená odbornice.
2. S přípravky nešetřete
Nestačí se namazat jen ráno a spoléhat, že ochrana vydrží celý den. „Při výběru opalovacího přípravku zvažte nejen svůj fototyp, ale i oblast, kde se budete pohybovat – zejména zeměpisnou šířku a nadmořskou výšku. Krém je potřeba nanést v dostatečném množství asi 15–30 minut před sluněním. Doporučuje se asi šest čajových lžiček na celé tělo. Aplikaci je nutné pravidelně opakovat.
Přípravky označené jako water-resistant obvykle vydrží až 40 minut ve vodě, water-proof až 80 minut. Pokud je přípravek vodou smývatelný, musí se nanést znovu po každém koupání,“ vysvětluje Ivana Lánová, odborná konzultantka BENU lékáren.
Jaký jste fototyp?
- Fototyp č. 1: vysoce zranitelná pleť. Velmi světlá pleť typu albín, která se téměř nikdy neopálí a rychle se spálí. Má sklony k podráždění a alergiím. Ideální je pro ni SPF 30 nebo SPF 50.
- Fototyp č. 2: velmi citlivá pleť. Světlá až tmavší pleť, která se nejdříve spálí, ale po určité době přechází v opálení. Na první dny na slunci je pro ni vhodné SPF 30, pak i SPF 25 nebo 20.
- Fototyp č. 3: normální pleť. Tmavší pleť, spálí se jen vzácně a má přirozenou tvorbu pigmentu, který přechází do tmavohnědého zbarvení. Pleti stačí SPF 15 nebo 20.
- Fototyp č. 4: tmavá pleť se silnou pigmentací. Hnědá pleť, která se nikdy nespálí. Může si dovolit nízké SPF 10 nebo jen 6.
3. Žádná partie není v bezpečí
Při aplikaci ochranného prostředku nezapomínejte na oblasti jako jsou rty, okolí očí, ušní lalůčky, krk, nárty, podkolenní jamky, u mužů pleš a u žen dekolt. „Důležité je si uvědomit, že opětovné nanášení ochranného přípravku pouze obnovuje účinek, ale neprodlužuje dobu jeho trvání,“ vysvětluje farmaceutka.
4. Vhodné doplňky stravy
Stejně jako při péči o vlasy a nehty, i při slunění mohou pomoci vhodné doplňky stravy. „K přirozené ochraně před negativními účinky slunečního záření přispívají doplňky s obsahem přírodních karotenoidů a vitaminů C a E, resveratrol z hroznových jader, extrakt ze zeleného čaje či koenzym Q10. Tyto látky chrání organismus před volnými radikály vznikajícími v kůži při slunění. Pomáhají tak předcházet předčasnému stárnutí pokožky a vzniku vrásek,“ uvádí Lánová.
K tomu dermatolog Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology dodává: „Nejznámější jsou doplňky s beta-karotenem. Samy o sobě nás sice před UV zářením neochrání, ale při pravidelném užívání dlouhodobě zabarvují pokožku do mírně zlatavého tónu, který je vnímán jako atraktivnější než světlá kůže.“
5. Opalováním to nekončí
Ochrana pokožky nekončí ve chvíli, kdy se schováte do stínu. „Pro regeneraci podrážděné či namáhané pleti po opalování jsou ideální přípravky s obsahem D-panthenolu. Ten je klíčový pro správnou funkci pokožky – váže vodu a udržuje optimální hydrataci. Panthenol proniká do hlubších vrstev pokožky, kde stimuluje tvorbu nových buněk a pigmentu a zároveň zklidňuje podráždění,“ uzavírá odbornice.