Hlavní obsah

Samoživitelka Tamara: Je sama na čtyři děti, ex neplatí alimenty, a ona navíc přišla o práci

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Tentokrát se podíváme, jak těžko hospodaří Tamara. Sama živí čtyři děti (bývalý manžel neposílá výživné) – a navíc se musela vyrovnat s úbytkem příjmů kvůli neschopence. Jak to zvládá a co jí poradí finanční odborník?

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Děkujeme, že jste ochotni svěřit nám své hospodaření a popsat, jak jako rodina vycházíte s příjmy. Chcete se také přidat? Popis finanční situace a vyplněný dotazník posílejte na adresu redakce.prozeny@firma.seznam.cz. Vše zůstává zcela anonymní.

Projekt Mluvte o penězích! na Proženy.cz

Seriál pro ženy o financích. Na stránkách Proženy.cz se v projektu Mluvte o penězích! dlouhodobě zabýváme hospodařením českých rodin a v podcastu i článcích konzultujeme se zkušenými odborníky různá finanční témata, která se týkají běžných domácích rozpočtů (úspory v domácnosti, spoření na důchod, tvorba peněžní rezervy, drobné investice, dělení majetku při rozvodu…).

Ex neplatí alimenty a ona přišla o práci

„Jsem samoživitelka se čtyřmi dětmi. První manžel, se kterým mám nejstaršího syna, zemřel. Vdala jsem se podruhé a s mužem jsme měli další tři děti. Bohužel jsme se rozešli a on nepomáhá – není schopen posílat ani vyměřených 6 600 Kč na všechny tři, takže jsem musela k soudu a o alimenty ho žalovat. Nyní by je měl posílat exekutor, ale neděje se to,“ napsala nám Tamara o své současné situaci.

Situace její rodiny není aktuálně finančně moc dobrá: „Nejstarší syn pobírá sirotčí důchod, který beru jako alimenty a je v rozpočtu dost zásadní. Máme za sebou poměrně těžké období, protože jsem byla měsíc a půl nemocná se zády a nejenže jsem přišla o velkou část výdělku, ale nakonec i o práci – měla jsem termínovanou smlouvu a právě kvůli nemoci mi ji už neprodloužili.“

Zdraví zlobí i jednoho ze synů, se kterým právě řeší přidělení invalidního důchodu, protože jeho nemoc brání tomu, aby mohl plnohodnotně pracovat a dost ho omezuje v možnosti vůbec nějakou práci najít.

Neschopenka a zvýšení nájmu

Tamara živí celou rodinu a vzhledem k věku dětí to není snadné. „Oba synové jsou na střední a dcery na základní škole. Platím tedy i jejich mimoškolní aktivity, potřeby do školy, samozřejmě i hygienu a spoustu dalších potřebných věcí – a s tolika dětmi je toho hodně.“

Než onemocněla, měli se podle ní docela dobře: vydělala kolem 30 000 Kč, k tomu přídavky a sirotčí důchod, takže dohromady měli 45 tisíc Kč. „Bohužel s neschopenkou to šlo rapidně dolů, ale nájem a energie jsem platit musela, takže jsem měla občas strach, z čeho koupím jídlo…“

Bývalý manžel a otec tří dětí měl platit 6 600 Kč jako alimenty, ale bohužel od něj i přes neustálé připomínání nic nechodilo. Tamaře měl pomoci exekutor a opravdu v květnu dostala část dluhu, ovšem od té doby zas nic – a právě v té době se ukázalo, že jejich společný syn nebude moci kvůli zdraví nastoupit do práce, takže by jeho otec měl platit výživné i po skončení školní docházky. Ovšem už teď se Tamara obává, že stejně nic nedostane.

„Aby toho nebylo málo, tak nám teď od července zvedli nájem a služby o dvanáct set, takže celkem budou náklady na bydlení už 16 200 Kč, k čemuž se musí připočíst ještě 1 400 korun za elektřinu a plyn.“ Mezi další pravidelné výdaje patří jízdné do školy, školní obědy, internet a telefon a také splátka půjčky 2 500 korun měsíčně. Synovi za fotbal platí Tamara čtyři tisíce ročně.

Získala lepší práci na tři směny

Tamara doufá, že se situace zlepší. „Naštěstí se mi podařilo najít lépe placenou práci. Jako operátorka v automobilce jsem dostala nástupní plat 33 tisíc hrubého, ale je to na tři směny, takže nebude tolik času na to, být s dětmi. Zatím mám nárok ještě na přídavky a příspěvek na bydlení. Měla bych dostávat náhradní výživné, ale pokud otec poslal splátku dluhu, tak ho asi už nedostanu.“

Když se to povede, tak Tamara něco málo z platu občas ušetří – teď už hlavně na Vánoce nebo kdyby zbylo na příští rok na nějakou dovolenou. „Udělám všechno pro to, aby děti nestrádaly, to je pro mě zásadní,“ uzavírá.

FINANČNÍ DOTAZNÍK SAMOŽIVITELKY TAMARY

Rodinný stav a počet dětí: Rozvedená, 4 děti

Povolání: Momentálně v dočasné pracovní neschopnosti, pak operátorka v automobilce

Celkové příjmy: Aktuálně 23 000 Kč nemocenská + dávky + sirotčí důchod, před nemocí měli dohromady 45 tisíc Kč.

Náklady na bydlení: 16 200 Kč nájem + 1 400 Kč energie

Jídlo: Asi 10 000 Kč (včetně školních obědů)

Oblečení: Nárazově

Další větší výdaje: 500 Kč drogerie, internet 500 Kč, paušál a telefony 1 500 Kč, splátka půjčky 2 500 Kč, jízdné do školy asi 500 Kč

Kolik mám naspořeno: Asi 20 tisíc Kč

Kolik můžeme dát za dovolenou: Kvůli nemoci letos nic, snad příští rok

Finanční zlozvyky: Přes známé si kupuji asi jednou za čtyři měsíce náplně do elektronické cigarety, což je asi tisíc korun.

Finanční cíle: Ušetřit dětem na Vánoce a dovolenou příští rok a dopřát jim, co potřebují.

Finanční obavy: Nová superdávka sníží náš příjem o dva tisíce, tak se bojím, abychom vyšli, a také mám strach z další případné neschopenky, pak je to těžké zvládnout.

Hodnocení rodinné situace: Momentálně je velmi nepříznivá.

Tamara si zaslouží obdiv!

„Tamara si zaslouží velký obdiv za to, jak statečně zvládá svou složitou životní situaci. Čtyři děti, nemoc, ztráta zaměstnání a obtížné vymáhání výživného – to by zlomilo nejednoho člověka. Navzdory tak náročným podmínkách bojuje o to, aby její děti měly stabilní zázemí a nestrádaly,“ konstatuje Jiří Hluchý, CEO a zakladatel fintech startupu Frenkee.

Je vidět, že Tamara o své situaci přemýšlí s velkou odpovědností. I přesto může zvážit několik kroků a minimalizaci pravidelných výdajů:

  • Měla by posoudit výhodnost rodinných tarifů – umožní sloučit kredit, volání i data, včetně internetu.
  • Vyplatí se porovnat nabídky dodavatelů energií. I drobné úspory v těchto oblastech mohou přinést několik set korun měsíčně navíc, které se dají využít na nečekané výdaje nebo drobné radosti pro děti.
  • Lze zvážit možnost přivýdělku z domova: třeba jednoduchá administrativa, zákaznická podpora nebo korektury textů. Existují platformy, které propojují zaměstnavatele s lidmi hledajícími flexibilní nebo jednorázovou práci. Z dlouhodobého hlediska může být přínosné uvažovat i o rekvalifikaci – například prostřednictvím projektů ve spolupráci s úřadem práce, který nabízí finanční příspěvky na rekvalifikační kurzy.
  • Pokud jde o děti, existují neziskové organizace i sportovní kluby, které nabízejí slevy, stipendia nebo příspěvky na kroužky. Doporučil bych také podívat se na nabídku zdravotních pojišťoven – mnohé z nich přispívají na sportovní aktivity dětí, některé dokonce i na kroužky nebo letní tábory. Stačí doložit potvrzení o platbě a je možné získat zpět několik set korun ročně.
  • Jelikož nemoc Tamaru v minulosti připravila o část příjmů a následně i o práci, může být užitečné základní pojištění pro případ pracovní neschopnosti nebo úrazu. Nejde o velké měsíční náklady, ale v krizových situacích může právě takové pojištění pomoct pokrýt běžné výdaje a ulevit alespoň finančně.
  • Co se dluhů týče, Tamara aktuálně splácí půjčku s měsíční splátkou 2 500 Kč. Mohlo by být vhodné prověřit možnost refinancování. Kdyby se jí podařilo sjednat výhodnější podmínky a získat například nižší úrok nebo prodloužit splatnost, mohla by si snížit měsíční zátěž, a uvolnit si tak prostor v rozpočtu.
  • Jakmile se Tamaře podaří vytvořit dostatečnou finanční rezervu, může peníze zhodnotit. Existují investiční aplikace nebo platformy, které jsou srozumitelné i pro úplné začátečníky a umožňují spravovat menší částky přehledně a hlavně bezpečně – důležité je ale začínat až tehdy, kdy má rodinný rozpočet pevné základy a vytvořenou alespoň základní rezervu, aby v případě nenadálých výdajů bylo z čeho čerpat a Tamara nemusela sahat do investovaných prostředků.
  • Existují i aplikace, které mohou pomoct se správou rozpočtu, nebo cashbackové nástroje, jež pomáhají šetřit při běžných nákupech.
  • Tamara je důkazem toho, že i když je situace těžká, s odhodláním a vytrvalostí se dá hledat cesta vpřed. Věřím, že s další podporou a drobnými úpravami v hospodaření se jí podaří vytvořit větší jistotu pro sebe i své děti.

S kým jsme si povídali o penězích?

Mluvíme se skutečnými ženami o jejich skutečných příjmech, výdajích a finančních problémech.

Načítám