Hlavní obsah

Báječný plán na obnovu vztahů. Opráší a posílí i ten váš!

Foto: Friends Stock, Shutterstock.com

Foto: Friends Stock, Shutterstock.com

To, že pravidelnou údržbu potřebuje vaše auto, akvárium i počítač, je nad slunce jasné. Pokud péči o tyhle věci zanedbáte, přestanou vám sloužit. Víte ale, že stejně to funguje i u vztahů? Ano, taky vaše láska, která vykazuje známky opotřebení, vyžaduje servis. Jak a čím ji krmit? Tenhle plán skutečně funguje!

Článek

Na začátku je to všechno tak snadné! Láska nasazuje růžové brýle a všechno se zdá být romantické a bezproblémové. Tedy aspoň do té doby, než mezi partnery opadne prvotní nadšení a vztah sklouzne do stereotypu a koloběhu všedního života. Což se stává asi tak do 12 měsíců od seznámení. Najednou už nechodíte na rande, nepodnikáte výlety a tolik času netrávíte společně. Čím se obhájíte? Pokrčíte rameny a pronesete něco o tom, že „to je život“? A čí je to vlastně vina?

Aby vztah vydržel

Gary W. Lewandowski ml., uznávaný profesor psychologie, vynikající řečník, vědec a spisovatel říká, že takový přechod „na autopilota“ se dá omluvit v případě, kdy máte málo času a energie a zaměřujete se na jiné priority, jako je třeba kariéra nebo děti, jen dočasně. Ostatně, každý pár zažívá vzestupy a pády. Jenže k tomu, aby vztah vydržel, potřebuje z dlouhodobého hlediska péči. A tady už nastává klíčový okamžik.

Jakmile vám dojde, že jste uvízli na mrtvém bodě, je třeba přejít do akce. Jako vztahový vědec Gary W. Lewandowski navrhuje následující čtyři strategie založené na závěrech psychologických výzkumů.

1. Nudu považujte za klíčový signál

Nikdo nezvedne ruku a dobrovolně se nepřihlásí k nudnému vztahu, ale nuda slouží účelu. Podle odborníka stejně jako váš telefon, který indikuje, že se mu vybíjí baterie, nuda je systém včasného varování, že váš vztah potřebuje vzpruhu.

Psycholožka Cheryl Harasymchuk z kanadské Univerzity Carleton se svým týmem prozkoumala, jak lidé reagují, když se v životě nudí. Ukázalo se, že účastníci její studie, kteří se označovali za v životě spokojené, nejradši upřednostňovali činnosti na podporu osobního růstu, tedy plánovali různá setkání, vydávali se na neznámá místa a celkově se snažili být víc aktivní. Vezměte si z nich příklad.

Místo rezignace do svého partnerství začleňte víc novinek, třeba vás oba zapište na kurz malování nebo tance. Výzkumníci tvrdí, že při takovém novém impulsu mimo komfortní zónu domova se u párů zvyšuje hladina oxytocinu, který pomáhá partnerům znovu se spojit.

Foto: Antonio Guillem, Shutterstock.com

Pokud se spolu čím dál častěji nudíte, váš vztah volá o pomocFoto: Antonio Guillem, Shutterstock.com

2. Vracejte se do raných fází vztahu

Zkoušení nových věcí je přínosné, stejně tak společně strávený čas. Jako balzám však také působí připomenutí si „starých dobrých časů“. Občas zavítejte do restaurace, kde vás partner požádal o ruku, sedněte si na to samé místo a objednejte si jídlo jako tenkrát. Odložte telefony a aspoň chvíli se chovejte jako před lety – se vším všudy. A nebuďte tak upjatí. Večer si s dětinskou radostí zahrajte třeba karty nebo scrabble. Uvolníte se a milenec ve vás uvidí i veselého parťáka do nepohody.

3. Mějte filmové noci

Ne, nemusíte chodit přímo do kina, postačí vám vlastní obývák. Užívejte si filmových večerů jen ve dvou! Proč? Vědci v čele s profesorem psychologie Elim J. Finkelem ze Severozápadní univerzity v Illinois požádali skupinu párů, aby se v průběhu jednoho měsíce podívaly na pár romantických komedií typu Když Harry potkal Sally.

Druhá skupina zatím podstupovala intenzivní vztahový workshop. Kdo na tom byl za 4 týdny líp? Méně hádek, větší pohodu a stabilitu v partnerství hlásili filmoví nadšenci. Je tomu tak proto, že sledování romantického příběhu dává párům příležitost diskutovat o vztazích a ventilovat své názory i zkušenosti, kupříkladu i s nevěrou.

Foto: MinDof, Shutterstock.com

Sledování romantických filmů podporuje vazbu mezi partneryFoto: MinDof, Shutterstock.com

4. Hledejte pozitiva

Ve výzkumu psychologie existuje staré nepříjemně pravdivé pořekadlo, že „špatné je silnější než dobré“. Pro některé jedince i dvojice je těžké soustředit se na kladné vlastnosti protějšku nebo kvalitu celého partnerství – a nepřehlížet je. Vždy je totiž snadnější někomu něco vyčítat a poukazovat na jeho negativa. Nedělejte to. Snažte se ocenit to hezké, partnera chvalte za to, co se vám na něm líbí. A pamatujte, Gary W. Lewandowski říká, že málokdo si užívá čištění, praní nebo sečení trávníku. Pokud však tyto úkoly zanedbáte, doma vznikne chaos, nepořádek a špatná energie. Váš vztah je stejný. Jakmile vykazuje známky opotřebení, investujte čas do malé údržby.

Reklama