Hlavní obsah

Mikronevěra: proč nový druh nevěry ničí vztahy?

Foto: Dragana Gordic, Shutterstock.com

Foto: Dragana Gordic, Shutterstock.com

Nezahnul vám, neměl milenku, a dokonce to není ani typ muže, který by s vámi seděl v restauraci a přitom mrkal na servírku. Dopřává si ale malinkaté „úlety“ ve virtuálním světě internetu. Říká se tomu mikronevěra a může být nebezpečná.

Článek

Vlastně o nic nejde, chtělo by se říct. Dokud nepřijdete partnerovi na dlouholetou milenku, nenachytáte ho se sekretářkou nebo dokud si nedopřeje opilecký sex s kolegyní po vánočním večírku, není to nevěra a nic se neděje. Ale pozor, existuje něco, čemu odborníci říkají mikronevěra.

Není to neškodné

Mikronevěra se odehrává na internetu. Je to zdánlivě neškodné flirtování na nejrůznějších chatech, lajkování fotek sexy krasavic na sociálních sítích, z legrace založený profil na seznamce, i když na skutečné rande nikdy nedojde. Třebaže nejde o fyzickou nevěru, i tak může vztah ohrozit. Nabourává totiž to nejcennější – partnerskou důvěru. „Pokud na to jeden z páru přijde, může to v něm nastartovat nedůvěru, pochybnosti o sobě, o vztahu. A už i malý červík v hlavě může způsobit nepohodu,“ potvrzuje životní koučka Lucie Mucalová.

A jednoznačně s ní souhlasí i vztahová koučka a zakladatelka Školy pro ženy Lenka Černá: „Taková forma nevěry nemusí mít až tak fatální následky jako ta reálná, ale rozhodně může vztah postupně oslabovat, vnést do něj nejistotu i nezájem.“

Otřesená důvěra ničí vztah

A vztah se může pomalu, ale jistě začít hroutit jako domeček z karet, dostáváte se do rozjetého vlaku, z něhož se těžko vystupuje. Partner „dovádí“ na internetu, vy žárlíte, pociťujete nejistotu. To se projeví na vaší náladě – jste podrážděné, nervózní, protivné. Doma je pak dusno a partner o to víc utíká před houstnoucí atmosférou do virtuálního světa sociálních sítí, seznamek a chatů.

Foto: VGstockstudio, Shutterstock.com

I flirtování po síti může vztah zásadně ohrozitFoto: VGstockstudio, Shutterstock.com

Proč se lidé pouštějí do mikronevěry

Proč někoho tolik baví flirtování na internetu, i když to může jeho protějšku ublížit? To je otázka, která asi napadne každého. Možností je několik:

  • Nevědí, že ubližují - Pro některé lidi je to tak neškodná aktivita, že je ani nenapadne, že by to mohlo partnerovi vadit.
  • Je to trest - „Z praxe znám příběhy, kdy partner tohle dělal zcela záměrně. Věděl, že vyvolá žárlivost, chtěl tak druhého za něco potrestat,“ popisuje Lucie Mucalová.
  • Zvyšování sebevědomí - Internet je místo, kde můžete být kýmkoli. Nečelíte skutečnému světu, takže je snadnější být odvážný. Víc flirtovat, hýřit dvojsmysly a podobně. A sebemenší úspěch (třeba jen lajk od někoho přitažlivého) okamžitě zvedne sebejistotu. „Je to berlička, která dodává sebevědomí, pocit přitažlivosti, možná vnáší do života oheň, který v partnerském stereotypu chybí. Ale je to nezdravá berlička,“ říká Lenka Černá.

Chce to upřímnost

Pokud se vás něco takového týká, rozhodně to v sobě neduste – partner totiž skutečně nemusí tušit, že vám to vadí. „Na rovinu mu řekněte, že vám to není příjemné, není vám z toho nejlíp. Vyslovte své pochybnosti a mluvte spolu o nich,“ radí Lucie Mucalová. Mávnout rukou se nemusí vyplatit. „Já osobně bych přemýšlela i nad tím, co nám oběma ve vztahu chybí a jak bychom naše soužití mohli vylepšit,“ dodává Lenka Černá.

Mnohdy vážně stačí jen jeden upřímný rozhovor a partner s flirtováním po síti přestane. Dojde mu, že vám tím ubližuje, a protože mu na vás záleží, nebude v tom pokračovat. „Někteří to samozřejmě odkývají a pokračují v tom dál. Ale pak už je na vás, jak se k tomu postavíte, co pro vás je či není snesitelné,“ dodává Lucie Mucalová.

Když vztah zasáhne nevěra, bývá to velký problém. Některé páry to zvládnou, jiné ne. Které slavné dámy ustály partnerovu nevěru?

Reklama