Hlavní obsah

Batika se vrací: A krásnější než dřív!

Foto: archiv

Bezstarostnost a bohémství, tak na někoho může působit batikované oblečení

20. 6. 2011

Spousta z nás si pod pojmem batika představí prapodivné barevné kombinace, ještě divnější obrazce a dobu, kdy jsme přesně tohle nosily a cítily se neuvěřitelně „free“. I z novodobé batiky na vás občas dýchne bohémství a bezstarostnost, ale její trendy verze je výrazně jiná. Jste zvědavé?

Článek

Nebudeme vám zde nutit vytahaná trička s nevzhlednými hnědo-zeleno-oranžovými fleky. Mnozí návrháři se touto technikou zdobení látek, používanou již odpradávna, nechali tuto sezonu inspirovat, a jak už to tak bývá, začala se batika objevovat i v běžných obchodech. Hlavním rozdílem mezi starou a novou batikou je, že ta současná je mnohem jemnější, propracovanější a používané barvy jsou zářivější. Někde najdete batiku v pravém slova smyslu, ale hlavním spojovacím prvkem tohoto trendu jsou barevné přechody – barvy se přelévají jedna v druhou, a tvoří tak zajímavé barevné nuance. Vedle těchto výrazných typů najdete v obchodech kousky, které jsou batikované jen velmi jemně, promyšleně, tak, aby vynikl kontrast batikovací a základní barvy. Uvidíte samy, jestli vám tento trend padne do oka. Inspirovat se můžete například na naší hlavní fotce – snímky jsou z přehlídek Prouenza Schouler (první zleva a poslední) a Blumarine.

Bláznivě barevné i decentní s bílou

Na tričkách, blůzách i tílkách se batika vyskytuje pravděpodobně nejčastěji. Ty z vás, které preferují uměřenost, by měly sáhnout po dvoubarevné batice, jejíž základ tvoří bílá barva – ta zde vystupuje jako dohlížející dospělý, který druhou barvu zbavuje divokosti a zjemňuje konečný efekt. Pokud rády mícháte nejrůznější barvy, pak je tento trend přesně pro vás – na topech se objevují úžasné kombinace, kterých si prostě nelze nevšimnout!

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): Esprit 1447 Kč, KappAhl 399 Kč

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): revolveclothing.com 1644 Kč, Tally Wejl 385 Kč

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): KappAhl 499 Kč, revolveclothing.com 1292 Kč

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): revolveclothing.com 2031 Kč, KappAhl 799 Kč

Šaty a sukně – veselé i tajemné

Rozevláté letní šaty či sukně, na nichž se jemně míhají odstíny barev, vypadají skutečně úžasně. Veselé barvy jsou jako stvořené pro letní procházky městem, batika na šatech v tmavších barvách zase vytváří dramatický vzhled a její nositelku zahaluje rouškou tajemství. Až étericky pak působí šaty, na nichž se jemně střídají odstíny jedné barvy a rozlévají se doztracena. Buďte tak lesní vílou nebo krásnou čarodějkou, v těchto šatech ale vždy středem pozornosti!

Foto: archiv firmy

Na foto: vše Asos 683 Kč, 464 Kč

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): Debenhams 1775 Kč, Vero Moda 2441 Kč

Foto: archiv firmy

Na foto: vše HM 683 Kč, 819 Kč

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): New Yorker 723 Kč, KappAhl 699 Kč

Šortky a kalhoty – na festival i na večer

Co se týče kalhot, batika si nejlépe rozumí s legínami, které můžete zkombinovat s džínovými šortkami a asymetrickým topem (inspiraci najdete v článku Asymetrické topy vládnou jaru!), a také s tureckými kalhotami. Jejich volný střih, nízký sed a příjemný materiál batika skvěle doplňuje, vezměte si k nim jednoduchý top a sandálky, a máte skvělý outfit na festival, doplníte-li je podpatky (hodí se ty v přírodních barvách), tílkem v tělové barvě a starobylým náhrdelníkem po babičce, vytvoříte si tak zajímavý model na večer!

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): Asos 1229 Kč, Topshop 546 Kč

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): Topshop 874 Kč, Asos 819 Kč

Doplňky a plavky – batika dodá šmrnc

Ani doplňkům a plavkám se letos batika nevyhnula – naštěstí! Z obyčejné modré šály udělá červená batika parádní módní doplněk a žíhané punčocháče mohou pozvednout jinak nudnou sukni. Skutečně úžasně pak vypadá batika na plavkách (další plavkové tipy najdete zde: Testujeme plavky: 10 různých střihů), na kterých umí vytvořit zajímavé světelné efekty, takže odvede pozornost od patřičných partií, jinde zase dokáže ozvláštnit obyčejné proužky, které se jemně „rozpíjejí“ doztracena. Pusťte batiku alespoň do svých doplňků a uvidíte, jak osvěží váš vzhled!

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): Asos 328 Kč, Shibori 1009 Kč

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): Asos 1310 Kč, Topshop 328 Kč

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): Topshop 191 Kč, Esprit 602 Kč

Batika se vrací v nové, jemnější podobě! Uvítáte ji s nadšením, nebo vás nechá naprosto chladnou?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.