Článek
Tehdy tříčlenná, nyní už čtyřčlenná rodina se po několikaletém pobytu v Hongkongu vracela do České republiky. Původní pražský byt ovšem s očekávaným příchodem druhého dítěte přestal velikostně stačit, a tak začali hledat větší.
„Hned na začátku jsme na internetu objevili projekt na Bílé Hoře, ale přišel nám drahý. Po několika měsících beznadějného pročesávání pražského realitního trhu jsme se k němu ale vrátili. S větší znalostí toho, co je za jakou cenu, už nám dával smysl,“ vzpomíná majitel.
První prohlídka přes video
Byt i dům rodinu nadchly skvělou dispozicí, moderním designem i technologiemi. „Okolí je klidné, jedná se o vilovou čtvrť s veškerou občanskou vybaveností a třemi velkými parky v pěší vzdálenosti. Navíc je to kousíček na Pražský okruh i na letiště. Stačila jedna prohlídka přes videohovor a měli jsme jasno, že tohle bude náš nový domov,“ říkají majitelé.
A protože majitelova sestra je architektka Jana Nádravská, bylo také jasné, že návrhu interiéru se ujme ona. „Bratrův styl dobře znám, takže jsem od něj dostala volnou ruku. Trochu víc jsem konzultovala se švagrovou, tam jsem si tak jistá nebyla a chtěla jsem, aby se v bytě cítili dobře oba. Bratr by asi volil větší minimalismus, jeho snem by byl beton, kov a sklo,“ popisuje architektka.
Kuchyň jako srdce domova
Byt má dispozici 3+kk a podlahovou plochu 88 metrů čtverečních ještě rozšiřuje terasa a balkon. Nejdéle trvalo vyřešit obývací prostor s kuchyní, který měl developer plánovaný jinak, a muselo se sahat i do rozvodů. „Byt byl připravený pro menší kuchyň do U, my jsme ale dali přednost větší kuchyni s dostatkem úložných prostor a také volně proudícímu pohybu směrem na terasu. V této kuchyni se žije, přelévá se do ní obytný prostor a naopak,“ říká Jana Nádravská.
Levitující jídelní stůl i skříňky
Dlouho řešili také realizaci jídelního stolu, který je spojený s kuchyňským ostrůvkem a původně měl zcela levitovat. „Bylo to ale velmi komplikované a s nejistým výsledkem, takže jsme se dohodli na kompromisu v podobě skleněné nožky. Celá kuchyňská linka včetně stolu je vylitá z umělého kamene. Horizontální členění interiéru a pocit levitujících skříněk jsem podpořila i sestavou televizních skříněk a pracovního stolu na druhé straně pokoje,“ dodává architektka.
Dub tu hraje prim
Co se týče materiálů, je to jednoduché – dubovou podlahu doplňuje nábytek z dubové dýhy a masivního dubu, zmiňovaný umělý kámen v kuchyni a bílý lak na ostatním nábytku včetně koupelny. Na vestavěných skříních napříč interiérem zaujmou detaily zapuštěných sešikmených úchytů, se kterými si architektka podle svých slov celkem vyhrála.
V chodbě použili z praktických důvodů otěruvzdornou stěrku v betonovém provedení, kterou by majitelé s odstupem času uvítali i na exponované zdi v obývacím prostoru. Jinak by ale neměnili nic: „Snad jen závěsy bychom neodkládali na později, protože toto provizorium samozřejmě stále trvá. Brzy nás také čeká úprava dětského pokoje na teenagerský, tak se opět těšíme na spolupráci s Janou.“
Příjemné bydlení: kuchyň je centrem dění
A spokojená s výsledkem je i architektka: „Líbí se mi ladění bytu a jeho atmosféra. Není to žádný designový výkřik, ale skutečně příjemné bydlení s množstvím přírodních materiálů. Mám ráda dispozici obytného prostoru, kde je kuchyň centrem dění a kde se scházíme na rodinné oslavy.“
Vizitka architektky
Ing. arch. Jana Nádravská vystudovala na Fakultě architektury VUT v Brně. Zaměřuje se na rekonstrukce rodinných domů a bytů, ale nevyhýbá se ani jiným výzvám v podobě zahradních staveb nebo komerčních interiérů. Nepotrpí si na výrazný design, říká, že největší luxus je přirozené světlo a funkční dispozice. Více na www.nadravska.cz.