Hlavní obsah

Čeho se bojí drsňák Sylvester Stallone? Odpověď vás překvapí

Foto: Profimedia.cz

Stává se vám, že i pár metrů nad zemí začnete pociťovat zděšení a dostaví se stavy podobné závratím? Tak to pravděpodobně trpíte akrofobií – tedy chorobným strachem z výšek. Ale nebojte, nejste sami. Trpí tím i slavné tváře, včetně ostřílených hollywoodských hrdinů.

Článek

Strach z výšek není zas tak neobvyklým problémem a postihuje i celebrity. Jenže u nich to může být vzhledem k neustálému létání z místa na místo a k odvážným filmovým scénám trochu problém. Kdo ze slavných se musel s obavou z výšek vypořádat?

Joseph Gordon-Levitt (37)

Na filmovém plátně ztvárnil slavného provazochodce Phillipa Pétita (69), který v roce 1974 v New Yorku přešel po laně zavěšeném mezi věžáky Světového obchodního centra. Málokdo by tedy hádal, že herec Joseph Gordon-Levitt má největší strach právě z výšek. Svěřil se s tím dobrodruhu Bearu Gryllsovi (44) při jejich společné výpravě do Keni v rámci show „V divočině s Bearem Gryllsem“, kterou uvádí televizní kanál „Discovery“. „Mám opravdu hrozný strach z výšek. Nic mě neděsí víc. Všechny instinkty na mě řvou ‚Nedělej to! Nevrhej se z toho útesu‘,“ pronesl před seskokem ze skály 25 metrů vysoké. Bear mu pomohl strach překonat, ale jen tak pro potěšení asi skákat nebude.

Foto: Profimedia.cz

Strach z výšek Joseph Gordon-Levitt nakonec překonal

Sheryl Crow (56)

O zpěvaččině strachu z výšek se ví dlouho, protože se jím nikdy netajila. V jejích písničkách se přesto často setkáme s motivy nebe, létání či andělů. Díky informaci o její akrofobii však s jistotou víme, že její texty nemůžeme brát doslova. Nelétá se v nich doopravdy, jde o odkazy na vítězství nad těžkými životními zkouškami, které udělala. V minulosti bojovala s rakovinou prsu a později s nádorem na mozku.

Foto: Profimedia.cz

S Sheryl Crow se život nemazlil

Jiří Mádl (32)

Český herec a režisér Jiří Mádl moc nevyrostl. Měří jen 170 centimetrů, že by to byl důvod jeho strachu z výšek? Se svými obavami každopádně statečně bojuje, což několikrát dokázal na televizních obrazovkách i na filmovém plátně. V pohádce „Peklo s princeznou“ (2009) se odhodlal ke skoku ze skály do jezírka a vysoko nad zemí se pohyboval i v soutěži „Pevnost Boyard“.

Foto: Profimedia.cz

Na strach z výšek se mu daří před kamerou zapomenout

Sylvester Stallone (72)

Při natáčení snímku „Cliffhanger“ (1993) padla hláška „bojím se výšek“ dřív než první klapka. Stallone očekával, že všechny výškové scény ve filmu o horském průvodci za něj obstarají kaskadéři a triky. Nakonec se ale musel se svým strachem porvat a podařilo se mu to. Po prvním kaskadérském kousku dokonce trval na tom, že všechny podobné scény natočí sám. My smrtelníci si díky tomu alespoň uvědomujeme, že i ostřílený veterán vietnamské války Rambo je také jen obyčejný člověk, a ne superhrdina!

Foto: Profimedia.cz

I takový drsňák, jako je Stallone, má z něčeho strach?!

Bára Poláková (35)

Stejným strachem trpí i zpěvačka a herečka Bára Poláková. Jenže i její povolání vyžaduje oběti. V muzikálu „Lucie, větší než malé množství lásky“ musela její postava na jevišti létat. Báře tedy nezbylo nic jiného než se zapřít a své obavy překonat. Dokázala tím, že hrdinství jsou schopné i ženy a zaslouží si tak náš obdiv.

Foto: Profimedia.cz

Bára Poláková se překonala a létala nad jevištěm

Gustave Eiffel (†91)

Za nejpopulárnější turistickou atrakci vděčí Paříž architektu Gustavu Eiffelovi. Tři sta metrů vysoká dominanta metropole stojí na svém místě od roku 1887 a v té době byla nejvyšší konstrukcí na světě. Eiffel byl dyslektik, ale především trpěl nesnesitelným panickým strachem z výšek. Naštěstí měl k dispozici celý tým stavařské firmy. Kdyby jeho nebylo, zůstane tato stavba pravděpodobně jen snem na papíře.

Foto: Profimedia.cz

I architekti mají své slabosti

Woody Allen (82)

V případě známého režiséra, herce, životního skeptika a profesionálního neurotika bychom se měli spíše ptát, z čeho strach nemá (k psychoterapeutovi dochází víc než 50 let). Allen tvrdí, že ho sužuje přes 40 druhů fobií – kromě strachu z výšek se cítí nesvůj v malých prostorách, v přítomnosti zvířat, bojí se rakoviny, ale také toho, že se mu přichytí burákové máslo na patro. Odbornou hantýrkou se jedná o tzv. panofobii tedy strach ze všeho.

Foto: Profimedia.cz

Woody Allen by mohl své fobie rozdávat

A čeho se bojíte vy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek