Hlavní obsah

Co se starým prostěradlem? Máme 6 praktických tipů

Foto: Tomáš Rubín

Ani drobek nepřijde nazmar. Tímto pravidlem se řídila už babička Boženy Němcové a dobře dělala. I my toto heslo ctíme, recyklování je dnes navíc v módě. Pojďte s námi zachránit děravé povlečení: budete mít radost z „nových“ výrobků a ušetříte.

Článek

Povlečení vydrží léta. Naštěstí. Ovšem i kvalitním kusům jednou vyprší čas a tu a tam se objeví dírka. Někdy se dokonce stane, že se prostěradlo tak nějak samo přepůlí a praskne při praní či věšení. Neplačte, i když to byl svatební dar nebo památeční kousek po babičce. Starým věcem se dá ještě vdechnout druhý život.

Tentokrát se nám to podařilo s krepovým povlečením a hladkými prostěradly. Veškerý materiál měl něco za sebou, ale stále se dala najít místa bez poskvrnky a v dostatečné síle látky. Roztřepené okolí děr jsme nastříhali na hadříky, které lze použít na mytí oken a vůbec úklid v domácnosti. Větší kusy látek se hodí při malování na přikrytí skříní, s nimiž nechcete moc hýbat. Majitelé čtyřnohých miláčků zase vědí, že staré prostěradlo je nejlepší kryt sedadla auta nebo kufru při společném cestování. Ostatně srolovaný kus látky je dobré mít s sebou kdykoli – oceníte ho třeba při výměně pneumatiky.

Veselý obleček pro ramínka

V obchodě jsou šaty pověšeny za boční šňůrková poutka, jakmile je však doma ustřihnete, začnou z ramínek sjíždět. Není nic jednoduššího než vyrobit věšáku speciální „oděv“, díky kterému z něj už nikdy nic nesklouzne. Stačí z látky nastříhat pruhy široké zhruba tři centimetry a celou plochu ramínka jimi omotat. Jednotlivé otočky dobře utahujte, zvláště pokud se snažíte ovinout drátěný kousek z čistírny. Konec látkového pruhu pak zastrčte dovnitř.

Foto: Tomáš Rubín

Drátěné ramínko z čistírny se změní v hezky oblečené. Staré dřevěné prokoukne a nebudete se muset zabývat možnými třískami

A jde se na balet

Ženy většinou nosí kabelky, do kterých nacpou kdeco, ale co děti a náctiletí? Ti potřebují kromě aktovky (pardon, dnes je to přece bágl) ještě alespoň jednu tašku na kroužky. Zástěru a přezůvky na výtvarku, piškoty a dres na balet, triko a kraťasy na tenis... To vše se vejde do látkové tašky.

Ušili jsme ji ze starého prostěradla. Jestli aspoň trochu zvládáte šicí stroj, je to hračka. Dva obdélníky ze tří stran sešijte, vrchní okraj začistěte a přišijte ucha zhotovená z pruhů látky nebo třeba z ozdobné kroucené šňůry. Nakonec ještě zajímavá dekorace a jde se.

Foto: Tomáš Rubín

Díky pořádným popruhům unese taška nejen pár věcí na kroužek, ale také třeba nákup na večeři

Ještě jedna dětská vychytávka

Letní úpaly už jsou za námi, ale třeba se vám bude naše inspirace hodit na příští rok. Místo nevzhledného silonového stínidla, které můžete koupit v obchodech, pořiďte dětem „domeček“ z příjemné látky – prostěradla. Budete potřebovat gymnastickou obruč. Pokud ji nemáte, vezměte tři drátěná ramínka z čistírny, natáhněte je a spojte k sobě do kruhového tvaru. Prostěradlo stáhněte na kratší straně šňůrkou a přehoďte přes obruč. Po stranách přišijte nebo spínacím špendlíkem připevněte šňůry, za které stínidlo pověste – a ochrana před sluncem i větrem je na světě.

Foto: Tomáš Rubín

Maxistínidlo upotřebíte nejen pro děti, ale také třeba nad lehátkem nebo zahradní židličkou

Při kempování nebo jen tak na cesty

Každý ví, že špinavé prádlo nepatří do igelitové tašky: zapařilo by se. Je lepší volit prodyšný materiál, nejlépe bavlnu. Starý povlak na polštář se přímo nabízí. Dokonce ho můžete i zavřít na zip a dávat do něj třeba zabahněné boty. No, řekněte, není to ideální řešení do školy v přírodě?

Foto: Tomáš Rubín

Nezapomeňte přibalit do báglu na cesty i starý povlak na polštář. Bude se rozhodně hodit

Na zvláštní příležitosti

Vánoce jsou ještě daleko, ale už teď si můžete ušít látkové jídelní ubrousky. A až si budete chtít stolování opravdu užít, prostřete je místo papírových. Abyste se nemuseli párat s jejich pracným skládáním, pomozte si ryze vánoční nezbytností – vykrajovátkem na perníčky. Ubrousek stačí srolovat a protáhnout.

A jak je ušijete? Pokud to jde, vyberte si kraje prostěradla, které jsou ještě pevné. Využijte toho – alespoň jeden okraj ubrousku nebudete muset zahýbat. Ostatní pak dvojitě zahněte dovnitř a proštepujte.

Foto: Tomáš Rubín

Slavností atmosféru dokreslí svíčka, sklenka něčeho dobrého a také látkový ubrousek ve stromečkovém vánočním sevření

Až vám bude ouvej

Nahřívací podušky jsou skvělá věc, když člověka bolí břicho, má namožené svaly nebo přijde promrzlý. Pro tuto variantu tvoření ani nebudete potřebovat jehlu a nit, jen textilní lepidlo. Spojte jím dva čtverce látky z rubu po okrajích a nechte si tři centimetry volné na nasypání rýže. Jakmile lepidlo zaschne, převraťte čtverce nalíc, vsypte obyčejnou rýži a otvor zalepte. Až budete podušku potřebovat, na minutu ji vložte ohřát do mikrovlnky nebo do trouby. Bude-li to nutné, zabalte ji do utěrky, abyste se nespálili, a přiložte na postižené místo.

Foto: Tomáš Rubín

Pytlík vyrobíte za pět minut i bez šití, stačí použít kvalitní lepidlo anebo přímo lepidlo na textil

Jdete se podívat po vysloužilém prostěradle nebo povlečení? 

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek