Hlavní obsah

Daniele Kolářové je 75. Tohle jsou její osudoví muži

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

Kateřina z Takové normální rodinky, neteř purkrabího Alena z Noci na Karlštejně či učitelka Maxová z Obecné školy. To vše a mnohem víc je jedna z nejoblíbenějších českých filmových a divadelních hereček Daniela Kolářová, která dnes slaví 75. narozeniny. Její zásadní role byste mohli jistě vypočítávat ještě nějakou chvíli. Víte ale, kteří muži byli v jejím životě nejdůležitější?

Článek

Narodila se v Chebu a dětství prožila v Karlových Varech. Už jako malá holčička koketovala s herectvím, měla malou roli v pohádce Císařovy nové šaty. I na gymnáziu účinkovala ve školním divadle a nakonec nastoupila na DAMU. Jejími spolužáky byla řada budoucích hvězd, například Ladislav Potměšil (†75), Hana Maciuchová (†75) či Ivan Vyskočil (75).

Hned po škole nastoupila do Divadla S. K. Neumanna a od roku 1971 více než čtyřicet let let působila v Divadle na Vinohradech. Patřila i k nejobsazovanějším televizním a filmovým herečkám (hraní však ještě na hřebík nepověsila), na svém kontě má opravdu nespočet báječných rolí. Alespoň na pár si většina z nás vzpomene hned. Víte ale, kdo byli její osudoví muži, ať v lásce či v kariéře?

Herecký partner

Před kamerou spolu byli poprvé jako partneři ve filmu Slasti otce vlasti (1969), kde Kolářová ztvárnila Blanku z Valois, první manželku Karla IV., a toho nehrál nikdo jiný, než Jaromír Hanzlík (73). Mladé manžele hráli v seriálu Taková normální rodinka (1971-1972),  následoval muzikál Noc na Karlštejně (1973), pohádka Zlatá přadlena (1975), romantická komedie Léto s kovbojem (1976), série Lucie postrach ulice (1983) a ...a zase ta Lucie! (1983).

Před kamerou i v divadle jim to spolu skvěle fungovalo a je jasné, že se nevyhnuli spekulacím o tom, že jsou víc než kolegové. Oba to ale vždy jednoznačně odmítali, jejich vztah byl čistě pracovní.

Foto: Profimedia.cz

Tak moc jim to spolu slušelo, že si velká část veřejnosti přála, aby byli partneři i v osobním životě. To se ale nestaloFoto: Profimedia.cz

Životní láska

Potkali se na DAMU, chodili do stejného ročníku a byla z toho láska. Dokonce osudová, i když tehdy to ještě ani jeden z nich netušil.

Kolářová se za Jiřího Ornesta (†70) provdala, když jí bylo osmadvacet let, narodili se jim dva synové, Šimon (47) a Matěj (44). Po čtrnácti letech se s Ornestem rozvedli. O soukromí ani jeden z nich nikdy moc nemluvil, nicméně v minulosti se Kolářová zmínila, že herec tehdy ještě na manželství nebyl úplně připravený. Ona ovšem tou dobou prožívala milostný románek. Po čase se ale k sobě tihle dva vrátili, žili spolu a nakonec se po pár letech znovu vzali. A tentokrát už to bylo opravdu „dokud nás smrt nerozdělí“, odloučila je až Ornestova smrt v roce 2017.

Foto: Jiří Hadač / CNC , Profimedia.cz

Za herce a režiséra Jiřího Ornesta se Kolářová provdala dokonce dvakrátFoto: Jiří Hadač / CNC , Profimedia.cz

Milostný románek

Do Martina Stropnického (64) se herečka zakoukala na konci 80. let, a i když by si na ně tehdy málokdo vsadil, oba se rozvedli. On se svou tehdejší manželkou Lucií (65), ona s již zmíněným Jiřím Ornestem. Po čase ale tohle milostné poblouznění vyprchalo, Kolářová a Stropnický se rozešli, oba se vrátili ke svým bývalým partnerům. A nejen Kolářová si později Ornesta opět vzala, i Stropnický se s Lucií znovu oženil. Jemu ale tohle manželství nevyšlo ani napodruhé, štěstí našel až později po boku herečky Veroniky Stropnické rozené Žilkové (59).

Foto: Kundrát / CNC, Profimedia.cz

Martin Stropnický s exmanželkou Lucií, se kterou se kvůli Kolářové rozvedlFoto: Kundrát / CNC, Profimedia.cz

Druhý herecký partner

Podobně jako s Jaromírem Hanzlíkem, i se Zdeňkem Svěrákem (85) vytvořila Kolářová legendární filmový pár. Role pragmatické sympatické maminky v české komedii Na samotě u lesa (1976) jí přinesla další sympatie diváků, jako pár se se Svěrákem s nemenším úspěchem vrátili v komedii Vratné lahve z roku 2007. Hrála i v úspěšném filmu Kulový blesk (1978), spolupráce s otcem a synem Svěrákovými jí pak vynesla další role, například v Obecné škole (1991), v Tmavomodrém světě (2001), v již zmiňovaných Vratných lahvích a ve snímku Akumulátor 1 (1994). A jako pár se se Zdeňkem Svěrákem vracejí na filmová plátna i do třetice, v aktuálně chystaném filmu Betlémské světlo, které opět režíruje Jan Svěrák (56).

Foto: Profimedia.cz

Před kamerou bude Kolářová Svěrákova manželka už potřetí. Ve filmu Betlémské světlo budou hrát Karla a Helenu ŠejnohovyFoto: Profimedia.cz

Kolářová měla to štěstí, že hrála v samých báječných filmech. Jiní to měli horší. To nejhorší z české kinematografie, čemu se herci propůjčili

Reklama