Hlavní obsah

Dělají se vám hodně modřiny? Může jít o nedostatek vitaminů, ale i o vážnou nemoc

Foto: Profimedia

Díky ledování se modřina ztratí rychleji

Nevěnujete se extrémním sportům, nikde se neperete a ani nejste přílišní nešikové. Přesto se vám každou chvíli dělají modřiny. To může mít celou řadu příčin. Bohužel, některé z nich jsou opravdu vážné.

Článek

Na modřinách byste asi těžko hledali něco pozitivního. Jednak mohou docela bolet, jednak jsou kolikrát dost ohyzdnou vadou na kráse. Výrazné modřiny na viditelných částech těla nepůsobí ani dobrým společenským dojmem. Buďto jste totiž za oběť domácího násilí, anebo minimálně za neskutečné nemehlo.

Pojďme si o modřinách povědět něco více...

Vznik a zánik modřiny

„Modřinu poznáte na první pohled, protože jde o jasně viditelný podkožní krevní výron, který vzniká traumatizací drobných krevních cév,“ říká MUDr. Markéta Majerová z Medicom Clinic. Traumatizaci cév může způsobit třeba úder, stisk, ale taky různá onemocnění.

„Nejdříve je modřina tmavomodrá, kdy prosvítá krev přes kožní kryt. Červené krvinky se rozpadají a uvolňují barvivo hemoglobin, jenž se rozkládá dále na produkty, které způsobují změnu barvy na zelenavou, hnědou a nakonec žlutou. Postupně se obsah modřiny vstřebá, a tak dochází k jejímu vyblednutí a vymizení,“ popisuje proces, jímž modřina běžně prochází, MUDr. Hana Šulcová z kliniky DermaEsthetic.

Foto: Profimedia

Kolikrát jen velmi nepříjemná vada na kráse, ale pozor, nemusí jít jen o ni...

Modřina je v podstatě prkotina

Běžně když vidíte modřinu, zdá se příčina jejího vzniku docela jasná. Stojí za ní nějaké tupé poranění – někde jste spadli, uhodili se a podobně. Z fyzického hlediska se v podstatě nejedná o žádnou tragédii. Modřina je běžný a nikterak vážný nález.

Horší to je, když se vám modřiny dělají každou chvíli, přičemž si neuvědomujete, že by se vám něco stalo. „Jejich nadměrná tvorba či vznik i při minimální působící síle by měl vést k zamyšlení, zda se za touto tvorbou neskrývá nějaký chorobný stav,“ upozorňuje Hana Šulcová.

Když za to pád nemůže...

Ač vás to možná překvapí, k výskytu modřin můžete mít leckdy zkrátka dědičné sklony podobně jako třeba k tvorbě křečových žil. Může za to vrozená zvýšená fragilita neboli křehkost cévní stěny, která je dána kvalitou vaziva, jež je součástí cévní stěny.

Každopádně poruchy cévní stěny mohou být i získané v průběhu života. Často za nimi stojí nedostatek vitaminu C, který je pro správnou strukturu cévní stěny velmi důležitý.

Foto: Profimedia

Při nadměrné tvorbě modřin určitě zajděte k lékaři

Z dalších krvácivých stavů se může jednat o nemoci, které ovlivňují funkci či množství krevních destiček. Mezi ně nezřídka patří jaterní cirhóza, ale může to být také leukémie a samozřejmě celé spektrum dalších méně častých krevních chorob.

Naprosto nejběžnější je porucha krevních destiček způsobená podáváním léků na ředění krve. V této souvislosti je důležité upozornit, že krev mohou ředit i některé volně dostupné léky jako například ibuprofen nebo acylpyrin.

Další možnou příčinou poruch srážení krve může být nedostatek vitaminu K. K tomu dochází často při neléčené celiakii nebo alergii na lepek a opět také ve spojení s cirhózou jater.

Poslední z hlavních příčin je dědičná, především muže postihující choroba hemofilie, velmi závažné onemocnění, které může skončit vykrvácením či trvalou invaliditou v důsledku poškození kloubů. Ovšem není příliš pravděpodobné, že by se náhle objevilo u dospělého člověka. Většina nemocných o něm ví již od raného věku.

Trpíte často modřinami?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek