Hlavní obsah

Dětská znaménka a pihy: Jak je v létě chránit a jak poznat problém?

Foto: Profimedia

Znaménka a pihy mohou znamenat problém i u malých dětí. Jak ho poznat? Víme

2. 6. 2015

Dobrodružství, koupání, lenošení – to jsou pro děti prázdniny. Než ale potomek vyrazí třeba k bazénu nebo k moři, nepodceňte péči o jeho pokožku. Zaměřte se hlavně na pihy nebo mateřská znaménka.

Článek

Martinina dcera má na těle několik velkých pih, a tak s ní máma chodí pravidelně na kontroly k dermatoložce. A speciální péči jim společně věnují v létě.

„Má pihy na zádech, takže jsem jí pořídila plavky s delším vrškem a hodně jí ta místa mažu. Do budoucna asi zvážíme odstranění pih,“ říká Martina.

Jak pečovat o dětská mateřská znaménka, pihy a pokožku vůbec? A jak v létě?

Pihy schovejte

„Znaménka by neměla být vystavována přímému slunci a je nutno je před UV zářením chránit,“ zdůrazňuje MUDr. Kateřina Klauzová, MBA, dermatoložka, Asklepion z Kliniky a institutu estetické medicíny.

Ochránit dětskou pokožku přitom není nic složitého. Děti, zejména ty nejmenší, by totiž pokud možno na přímém slunci neměly pobývat vůbec, a především v době mezi jedenáctou a patnáctou hodinou. „Přirozená ochrana dětské pokožky vůči slunečnímu záření není tak silná jako u dospělých. Spálení pokožky u dětském věku je jedním s rizikových faktorů vzniku melanomu v dospělosti,“ varuje Kateřina Klauzová.

Foto: Profimedia

Děti je potřeba mazat po každém kontaktu s vodou

Dítě vždy namažte opalovacím krémem s vysokým UV faktorem 50+, ideálně ty speciálně dětské. „Voda pokožku vysušuje, a proto kromě opalovacích krémů používejte i hydratační přípravky,“ doplňuje Kateřina Klauzová. Dětské by neměly být jen opalovací krémy, ale i ostatní kosmetické přípravky.

Dítě namazat, a ochránit tak jeho pihy či znaménka, ale nestačí. „Dítě by venku na slunci nemělo pobíhat jen v plavkách, ale třeba v košilce s delším rukávem, praktické jsou i koupací oblečky, které chrání pokožku před sluníčkem,“ poznamenává dětská lékařka Hana Cabrnochová.

Řekněte to lékaři

Obecně, ale ať je léto nebo zima, by rodiče neměli mateřská znaménka a pihy svých dětí podceňovat a při prohlídce by je měl vidět dětský lékař.

„Ten netypické projevy posoudí a případně je odešle na vyšetření specialistou – dermatologem. Pigmentové névy mohou být viditelné již při narození nebo se objevují kdykoli během celého dětství, zvláště však v době před pubertou. V dětství nastávají v původních projevech pozvolné, ale zřetelné změny. Skvrny a ložiska se rozrůstají do plochy, pigmentace tmavne, některé projevy se vyvyšují nad okolí,“ poznamenává Kateřina Klauzová.

Foto: Profimedia

Poradíme vám, kdy jít s dítětem k dermatologovi

Co je pravidlo ABCDE

Rodiče by si podle ní měli zapamatovat takzvané pravidlo ABCDE (v angličtině), a pokud některý z bodů shledají jako pozitivní, pak neotálet s návštěvou lékaře. O jaká pravidla jde?

  • A (asymetrie) – Asymetrická je skvrna, která nemá symetrickou formu, jako je například ovál či kruh.
  • B (hranice) – Neostré, rozpité ohraničení nebo nepravidelné výběžky vybíhající ze znaménka by měly upoutat vaši pozornost.
  • C (barva) – znaménko je tmavě hnědé až černé nebo má nepravidelnou skvrnitou pigmentaci s různými odstíny.
  • D (velikost) – větší průměr znaménka než 5 milimetrů.
  • E (vyvýšení) – rychlý nárůst znaménka do výšky.

Kateřina Klauzová ale uklidňuje rodiče, aby nebyli vyděšeni z každé pihy, kterou u svého potomka najdou, že není třeba hned propadat panice. „U dětí je vznik zhoubného nádoru z pigmentových buněk extrémně vzácný a znaménka se fyziologicky mění a vyvíjejí a rostou, proto není třeba se ihned děsit. Ale také není vhodné podcenit možnost vzniku nádoru, proto je na místě kontrola specialistou – dermatologem nebo dětským dermatologem,“ doplňuje.

Pihy a znaménka – jak se v létě staráte o dětskou pokožku vy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek