Hlavní obsah

Diabetici mezi námi – znáte zásady první pomoci?

Foto: Walmark.cz

Cukrovka patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby a má stále stoupající tendenci v celosvětovém měřítku

Kostka cukru nemusí vždy zachránit, jeho hladinu je třeba si dlouhodobě hlídat.

Článek

Při cukrovce je důležitá nejen léčba, ale i účinná prevence a dodržování doporučeného životního stylu. Pokud se to všechno podaří skloubit, pacient má naději na plnohodnotný život bez výraznějších komplikací. Součástí režimových opatření při regulaci hladiny cukru v krvi může být užitečný i doplněk stravy Dialevel.

Současná strava je rizikovým faktorem

Cukrovka patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby a má stále stoupající tendenci v celosvětovém měřítku. Přispěla k tomu i současná ne příliš zdravá strava. Podle odbornice MUDr. Zuzany Kala Grofové z oddělení klinické výživy v Pardubicích to má na svědomí hlavně nedostatek zeleniny a vlákniny, přebytek sekundárně průmyslově zpracovaného masa a nezdravých tuků: nasycených mastných kyselin, transmastných kyselin a omega-6 mastných kyselin. Významnou úlohu hraje i úprava jídla smažením. „Sladkosti a cukrovinky jsou zase škodlivé tím, že obvykle obsahují tuk, vedou ke zvýšení hmotnosti, což je jeden z klíčových faktorů pro vznik diabetu mellitu 2. typu.“

Foto: Walmark.cz

Při cukrovce je důležitá nejen léčba, ale i účinná prevence a dodržování doporučeného životního stylu

Režim a léčba musí jít ruku v ruce

Při diabetu 1. typu je nevyhnutelná inzulinová léčba, zatímco při diabetu 2. typu přichází na řadu perorální antidiabetická léčba. Musí však jít ruku v ruce s režimovými opatřeními. Konkrétně jde o vyloučení kouření, zvýšení příjmu omega-3 mastných kyselin, mononenasycených mastných kyselin a vlákniny. Nutný je pohyb, pravidelná strava a dodržování příslušné diabetické diety s množstvím sacharidů, které určí diabetolog. Základním předpokladem úspěšnosti léčby je změna životního stylu, zahrnující dietní opatření a zvýšenou fyzickou aktivitu. A právě na to v dnešní uspěchané době nebere řada lidí ohled. MUDr. Zuzana Kala Grofová má jasný názor: „Je třeba si uvědomit, že zdraví je vaše věc, nikoli věc vašeho lékaře!“ Aktivně pečovat o hladinu cukru v krvi může pomoci i doplněk stravy Dialevel.

Pozor na první pomoc, cukrovkáři!

Nejjednodušší formou první pomoci diabetikovi, se kterou se můžeme setkat, je podání kostky cukru. Je však třeba vzít na vědomí stav hyperglykemie a hypoglykemie, a to rozhodně není pro laika jednoduché. „Laik obvykle často ani neví, že je dotyčný člověk diabetikem. Diabetik upadající do hypoglykemie na sobě může příznaky rozpoznat a cukr si vzít sám. Pokud je člověk už v bezvědomí, těžko rychle rozpoznat, zda jde o nízký, nebo vysoký cukr v krvi, nebo je příčina úplně jiná. Podání cukru v takovémto případě může pomoci člověku v hypoglykemii. Jedincovi s hyperglykemií hladinu cukru v krvi ještě zvýší. Nejlepší je proto volat rychlou zdravotnickou službu. V bezvědomí je podávání čehokoli do úst rizikové!“ zdůraznila MUDr. Zuzana Kala Grofová.

Foto: Walmark.cz

Mějte své zdraví pod kontrolou, a to včetně správné hladiny krevního cukru. K tomu můžete využít doplněk stravy Dialevel® obsahující výtažek ze skořice a chromu a kyselinu alfa-lipoovou

Léčba cukrovky a doplňky stravy 

V léčbě diabetu přichází v úvahu jedině registrované léky. Doplňky stravy nejsou pro samotnou léčbu určeny, ale fungují jako doplnění aktivních a blahodárných látek do organismu. Na trhu však existují produkty s extrakty z přírodních látek, pomáhající udržet normální hladinu cukru v krvi. Například doplněk stravy Dialevel s obsahem chromu a skořice s kyselinou alfa-lipoovou.

„O chromu se dlouhodobě diskutuje, protože se podílí na úrovni enzymu na velmi složitém metabolismu sacharidů. Skořice udržuje hladinu cukru. Vitamin B13, správně kyselina lipoová, je rozpustný v tucích a udržuje se velmi hluboko v metabolismu,“ vyjádřila se MUDr. Zuzana Kala Grofová.

Cukrovka je rizikem v každém věku

Diabetes mellitus s sebou nese početná rizika v každém veku. Pokud se týká dětí, které budou mít cukrovku po celý život, je třeba, aby se s ní naučily dobře žít, což vyžaduje zapojení celé rodiny do léčby a změny životního rytmu. U dospělých a seniorů záleží na tom, zda jde o diabetes mellitus 1. nebo 2. typu. Typ režimu vždy určí lékař diabetolog, který pacienta a jeho výsledky vyšetření zná.

Jídelníček i stravovací plán diabetika se musí přizpůsobit onemocnění a má striktní pravidla. Často se ale setkáváme i s tím, že řada pacientů klame lékaře i sama sebe a dietu vždy nedodržuje. MUDr. Zuzana Kala Grofová proto opětovně zdůrazňuje, že za svoje zdraví nese každý pacient vlastní zodpovědnost!

Více informací na webu www.klubzdravi.cz

ynezorPumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.