Hlavní obsah

Dress code: Jak se neztrapnit?

Foto: Mango

Některé společenské události vyžadují svůj dress code

Pozvánky s předepsaným dress codem dostává většina z nás jen zřídka, přesto však přijdou chvíle, kdy se vyplatí mít tuhle terminologii oblékání zmáknutou. Black tie? To znamená, že máte jít v černé kravatě?! Než se začnete vymlouvat, že musíte na pohřeb pratetičky a nemůžete přijít, přečtěte si následující manuál, který vám ukáže, jak se s takovýmito výrazy popasovat.

Článek

Z dress codů (instrukcí, jak se na konkrétní událost obléknout) má většina lidí strach, ale zbytečně. Naopak je super, že víte, v čem máte vyrazit, a nemusíte obvolávat všechny známé, kteří jdou, a vyptávat se jich, v čem půjdou. Navíc není nic trapnějšího, než když někam nakráčíte a zjistíte, že jste nedostatečně vyfiknutá (v angličtině pro to mají krásný pojem underdressed) nebo naopak, že jste to s tou večerní róbou přehnala (overdressed). Takže čtěte, ať nejste jednou z nich!

White tie nebo ultra formal

S kolonkou White tie se setká jen hrstka z nás, předepisuje se totiž u těch nejpřepychovějších akcí typu společensky významných bálů nebo návštěvy státní opery. Neobejdete se bez večerních šatů, které sahají až na zem. Doplnit je můžete rukavičkami, překrývajícími lokty. „Pánové by se měli opravdu hodit do gala a obléknout frak s bílou košilí, doplněný vestou a motýlkem – obojí zase v bílém provedení. Na nohy patří jednoznačně černé lakýrky,“ říká stylistka Lenka Machková. White tie je tím nejpřísnějším dress codem, dejte si proto opravdu záležet a dodržte ho do puntíku!

Foto: edressme.com, elegantmart.com

White tie je tou nejformálnější příležitostí

Black tie nebo formal

Objevila jste na pozvánce zmiňovanou „černou kravatu“? Pak se od vás vyžadují dlouhé společenské šaty. Ačkoli název může svádět k tomu, abyste vyrazila v černé, můžete se obléknout i do jiné barvy. „Neurazíte ani v oblíbených koktejlkách, pozor jen na to, aby nebyly příliš krátké, měly by sahat minimálně kousek nad kolena. Vyhýbejte se také lesklým silonkám a nezapomeňte na stylové psaníčko,“ popisuje stylistka Lenka Machková. A do čeho obléknout vašeho partnera? Ani jemu neuvazujte černou kravatu. Vyrazit by měl ve smokingu s bílou košilí a motýlkem. S tímto dress codem se můžete setkat při návštěvě důležité společenské akce, různých galavečerů nebo divadla.

Foto: edressme.com

Black tie vyžaduje dlouhé šaty

Creative Black tie

Odnož Black tie, creative, vám dává větší prostor pro to, co si můžete vzít na sebe. Muži mohou vyměnit bílou košili za černou a případně sundat motýlka, ženy mohou sáhnout po výraznějších šatech, které odpovídají jejich stylu nebo posledním módním trendům. Pozor, i v tomto případě ale platí opatrnost. Žádné ultra mini nebo divoké modely. Zachovejte dekorum. Nezapomínejte přitom, že by pravá dáma vždycky měla mít punčochy. Ty ke společenským událostem zkrátka patří! Žádoucí jsou také luxusnější večerní kostýmky.Na Creative Black tie narazíte stejně jako v předchozím případě na důležitých společenských eventech, kde je oproti klasice upřednosťnována nápaditost.

Foto: edressme.comCreative Black tie dává přednost nápaditostiSemi-formal

Verze Semi-formal je mnohem uvolněnější než ty předchozí. Neuděláte chybu, když na akci zvolíte koktejlky nebo klasické malé černé. „Ani v tomto případě by ale neměly být šaty nějak krátké, zase se držte délky lehce nad kolena,“ dodává stylistka Lenka Machková. A co muži? Ti si vystačí s klasikou v podobě saka a kravaty, přičemž ideální barvou je černá nebo tmavě modrá. V takovémto oblečení půjdete nejčastěji do divadla nebo na uvolněnější společenské akce.

Foto: edressme.com

Semi-formal je mnohem uvolněnější

Dressy casual

Casual bychom mohli přeložit jako volnější, neformální oblečení, ale zase to neznamená, že je povoleno vyrazit v džínech. Stále platí, že byste měla působit elegantně. Můžete sáhnout nejen po kratších šatech, ale i po zajímavém kostýmku, případně pokud jste opravdovou módní nadšenkyní, klidně i po saténovém overalu nebo pouzdrové sukni se zajímavým vrškem. Pánové mohou odložit kravatu a konečně vyrazit i v jiné košilio  než jen v bílé nebo černé.S dressy casual se můžete setkat při firemních večírcích či na jiných party, na které jste pozvaná.

Foto: Asos

Casual vyžaduje pouze společenský oděv

Pokud si nejste jistá tím, co váš dress code přesně znamená, raději si to dopředu ověřte v našem Průvodci etiketou. Jen tak se vyhnete společenskému faux pas!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama