Hlavní obsah

Drobnosti za pár stovek, které promění každou kuchyň

Foto: ikea

Každou kuchyni můžete poměrně snadno proměnit, aby byla ještě krásnější než dříve

Jaro se nese ve znamení života, všechno kolem se rozvíjí a začíná kvést. Dopřát oživení můžete i vy místu, kde jistě pobýváte hodně času – kuchyni.

Článek

Kdo plánuje větší změnu kuchyně, pustí se třeba i do malování, ale i vy ostatní si můžete přijít na své. Co se nabízí toto jaro vylepšit?

1. Velké proměny

„Pokud chcete v kuchyni udělat zásadní změnu, zaměřte se na velké plochy jako stěny, stůl, skříňky, chladnička, okna,“ říká designérka Petra Polányiová z Bonami. Je to jednoduché – okna ozdobte novými záclonami, na stůl si pořiďte pěkný ubrus, část stěny vymalujte nebo polepte tapetami.

Foto: Kika Nábytek

Rychlé proměny velkých ploch dosáhnete s pomocí tapet Rasch, různé dekory

Foto: Blancheporte

Voálový závěs s poutky se prodává v několika barvách a rozměrech, například 140 x 170 cm, cena 449 Kč

2. Výrazné, byť malé

Proměny docílíte rovněž zdánlivými drobnostmi. Když se vám nechce do přemalování či přetapetování kuchyňské linky, dopřejte jí nové úchytky. Jejich výměna nezabere moc času a výsledek bude perfektní. „Méně radikální jsou i různé polepy, zkuste washi pásky,“ nabízí další tip Petra Polányiová. Vyrábějí se z rýžového papíru a dekorovat jimi lze téměř cokoli, nejen ledničku nebo skříňky, ale také třeba svítidla či úložné boxy. Či snad zůstanete u klasiky, a pořídíte si nové sedáky na židle?

Foto: Le Patio

Starší, ale funkční kuchyňskou linku někdy stačí oživit novými, například keramickými úchytkami, cena 120 Kč/kus

Foto: Bella Rose

S washi páskami se v interiéru můžete doslova vyřádit, různé dekory, cena k doptání v obchodě

Foto: Butlers

Jednobarevné sedáky série Solid se dají různě kombinovat, cena 299 Kč

3. Kontrasty přitahují pozornost

Nepřehlédnutelné změny dosáhnete, když zvolíte barvy protikladné těm, které už v kuchyni máte. Přitom nemusí jít výhradně o velké prvky. Při výběru jen zvažte, zda se vám drobné nádobí či dekorace vyplatí měnit pomalu každé roční období, nebo raději využijete motivy či barvy, které můžete mít doma po celý rok.

Foto: Butlers

Řada Yellow Fellow rozzáří vaše dny bez ohledu na roční období, například ubrus 140 x 140 cm, cena 599 Kč

Foto: Sencor

Barevná rána můžete mít i vy díky topinkovači STS 2705X. Aby vaše kuchyně byla opravdu sladěná, nabízí se ho doplnit pomocníky ve stejné barvě, cena 499 Kč

4. Šedá není nuda

Na jaře se většinou preferují pastelové odstíny nebo zářivé tóny žluté, zelené, červené... Ale nikde není psáno, že zrovna vaše kuchyně musí hýřit barvami. Zkuste vsadit na šedou. Dnes už to není žádná myška, v moderních interiérech dokonce hraje roli dominantní barvy. Šedá bytu sluší. Kam všude se hodí i jak?

Pokud si netroufáte na větší plochy, začněte s těmi malými. V šedé můžete mít prostírání, talíře, hrnečky, podnosy nebo třeba vázu. Totéž platí i pro neutrální hnědou, v různých odstínech, a pokud máte dostatek odvahy, zkuste to i s černou.

Foto: Magnet3Pagen

Porcelánové šálky na čaj nebo kávu se prodávají v setu dvou kusů, buď v šedé, nebo v červené barvě, 275 Kč/set

Foto: butlers

Rovněž keramické talířky a talíře si můžete pořídit v šedé barvě, zde ukázka ze série Sumatra, cena 99 Kč/talíř o průměru asi 14 cm

Foto: Bella rose

Stříbrná vázička Silver Heart se šedavě-modrými odlesky představuje milou, drobnou dekoraci, která působí hezky i bez květin, cena 89 Kč

Foto: la Almara

Ani v kuchyni se netřeba bát černé barvy, třeba v podobě dřevěného podnosu, cena od 199 Kč/kus

5. Pořádek zvětšuje prostor

Nenechte na lince zbytečně povalovat nejrůznější pomůcky a suroviny. Uklidit je pomůžou drátěné, kovové, plastové či dřevěné programy, které se nabízí použít i po instalaci linky. A pokud nelze vrtat do obkladu z dlaždiček nebo skla, volte ty, jež mají přísavky nebo se dají zavěsit třeba na kuchyňská dvířka. Šikovné jsou i úložné boxy a přepravky, kam poskládáte třeba dnešní nákup, určený k rychlé konzumaci.

Foto: IKEA

Série nástěnných organizérů Bygel slibuje maximální využití daného prostoru. Vyberte si, jaké pomocníky potřebujete, například drátěný koš, cena 79 Kč

Foto: Bonami

Držák na utěrky Forma stačí zavěsit na dvířka skříňky, 23,5 x 6,5 x 6,5 cm, cena 279 Kč

Foto: Nordic Day

Drátěný košík Copper s praktickými úchyty zdobí, i když je prázdný, cena 304 Kč

6. Rychlá orientace

„Nevíte, jak v kuchyni prakticky a originálně uskladnit potraviny? Vyzkoušejte maxi dózy, kam pohodlně naskládáte nejen suroviny k vaření, ale třeba i sezonní ovoce. Hodí se i k přípravě nakládaných sýrů či utopenců,“ připomíná Tereza Vašíčková z La Almary. A když budou ze skla, nemusíte je ani opatřovat štítky; každý přece vidí, co je v nich schované. Což platí i pro vzdušné kovové stojánky, nejlépe patrové.

Foto: La Almara

Skleněná maxi dóza o výšce 28 cm (na foto v popředí) slibuje velký objem, až 4 litry, cena 349 Kč

Foto: Apropos

Třípatrová skleněná dóza káva, cukr čaj je vysoká 29 cm, cena 756 Kč

Foto: Kika nábytek

Závěsné mísy na stojanu šetří prostor, cena 449 Kč

7. Malá galerie

Jak ozdobit stěny, když neplánujete vymalovat? Do kuchyně pověste magnetickou tabuli, hodí se pro psaní poznámek, nebo zdi ozdobte milými obrázky. Velkou parádu nadělají také samolepky, jak klasické, tak 3D. Když se vám přestanou líbit, snadno je nahradíte.

Foto: Bonami

Jednobarevnou výmalbu stěn se nabízí ozdobit třeba vinylovou samolepkou imitující kuchyňské náčiní, cena 299 Kč

Foto: Dedra

Obrazy na plátně jsou k dostání s různými kuchyňskými motivy, cena 299 Kč (modrý)

Foto: Kika nábytek

Šikovné stojánky vám pohlídají, co je třeba. Na foto (zleva): chromový stojan na kuchyňské utěrky, cena 119 Kč, stojánek na ubrousky, cena 89 Kč

Foto: Le Patio

I takovou drobnost, jako jsou háčky (nejen) na utěrky, se nabízí volit v jednotném stylu, cena 190 Kč/kus

8. Spousta dalších drobností

I když je fajn pořizovat si milé „serepetičky“, do kuchyně je lepší volit takové, které slibují i praktickou funkci. Nabízí se jich spousta, od slánek přes nejrůznější kráječe, prkénka, stojánky až po květníky. Zasaďte do nich bylinky, které můžete pěstovat také v kuchyni. Nebo si kupte už hotové a pak se spolehněte na Zázračné účinky bylinek a koření. Víte, co umí anýz, šafrán nebo máta?.

Foto: Dokuchyně

Ručně malovaná dekorace, která i prakticky pslouží – rajky aneb ptáčci z ráje, jak se jim také říká, v sobě skrývají slánku a pepřenku, cena 1325 Kč

Foto: la Almara

Dřevěná tabule si místo vás zapamatuje, co je třeba, jen to na ni musíte napsat, 37 x 24 cm, cena 299 Kč

Foto: Bonami

Květináč Mini Planter Green poslouží bylinkám, a když ho zavěsíte na lištu, ušetříte i místo, cena 259 Kč/kus

Užijte si jaro ve staronové kuchyni!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek