Hlavní obsah

Freddie Mercury by slavil 75

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

Geniálnímu muzikantovi a zpěvákovi Freddie Mercurymu by dnes bylo 75 let. Žil v době, kdy nebylo zvykem hlásit se otevřeně ke své homosexualitě. Kdo další skrýval léta svou identitu, dokonce už v poměrně tolerantních časech?

Článek

Freddie Mercury byl geniální muzikant, majitel hlasu s rozsahem k neuvěření, hvězda první třídy. Ale také rozpolcená duše a muž, který dlouho skrýval svou náklonnost k jiným mužům. Trápil se a bolest zaháněl drogami, na večírcích a nezřízeným sexem. A dost často vším dohromady. Freddie Mercury za to zaplatil vysokou cenu – v roce 1991 ho zabil virus HIV. Dnes by mu bylo 75 let.

Od jeho smrti to bude už 30 let, ale jeho hudba žije dál. Každý druhý by dokázal zanotovat aspoň kousek z některé jeho písně. Například Bohemian Rhapsody, Somebody to Love nebo We Are the Champions – nesmrtelné hity fenomenálního zpěváka, kterého zničil nezřízený životní styl, ale nejspíš také skrývání svého skutečného já.

Svěřit se světu se svou sexuální orientací, v době, kdy společnost nebyla k homosexualitě ani zdaleka tak tolerantní jako dnes, požadovalo dostatek odvahy. I dnes to ale chce kuráž a někteří slavní si se svým coming outem dali na čas.

Elton John (74)

Dnes je to jeden z nejslavnějších bojovníků za práva gayů a leseb a o své homosexualitě mluví otevřeně. Nebývalo tomu tak ale vždy. I Elton John se v sobě snažil náklonnost ke stejnému pohlaví potlačit. Měl vztahy i se ženami. Svatbu se svou první láskou zrušil jen asi dva týdny před obřadem a veřejně pak připustil, že je bisexuál.

V roce 1984 se oženil s Němkou Renatou Blauel, ale okamžitě se začalo spekulovat, že tím jen maskuje svou homosexualitu. Rozvedli se po čtyřech letech, ale John stále odmítal přiznat, že je gay. Učinil tak až v roce 1992 v rozhovoru pro magazín Rolling Stone. A o rok později už tvořil pár s o 15 let mladším Davidem Furnishem, kterého si v roce 2014 vzal (poté, co Británie povolila sňatky homosexuálů). Vychovávají spolu dva adoptivní syny  – Zacharyho (10) a Elijaha (8).

Foto: Profimedia.cz

Zleva: Elton John s manželem DavidemFoto: Profimedia.cz

Jodie Foster (58)

Roky se to o ní šuškalo, ale ona to nikdy nijak nekomentovala. Nevyvracela, ani nepotvrzovala. Že má slabost pro ženy, řekla veřejně až v roce 2013, když jí bylo padesát let. Učinila to ale se vší parádou, když přebírala na Zlatých glóbech cenu Cecil B. DeMille za vynikající celoživotní přispění do světa zábavy. Její řeč byla velmi osobní a dojemná.  Uvedla, že nikdy nežila s mužem, ale vždy jen se ženou. Její proslov si vysloužil obří potlesk a několik svých kolegyň v hledišti rozplakala.

Foto: Profimedia.cz

O tom, že je lesba, věděli jen hereččini nejbližší přátelé a rodinaFoto: Profimedia.cz

Ivan Lupták (34)

To, že ho přitahují muži, Ivan Lupták svým nejbližším sdělil už v době, kdy studoval vysokou školu. Veřejně to ale udělal poměrně nedávno, v rozhovoru pro Novinky v září loňského roku. A i tehdy si to hodně rozmýšlel, a to hned z několika důvodů.

Za prvé kvůli své roli v seriálu Ordinace v růžové zahradě (2005–2020), kde hrál milovníka, a měl trochu obavy, že si přiznáním tuhle image pokazí. A za druhé kvůli tomu, že ačkoli žijeme v 21. století, svět je vůči gayům a lesbám čím dál víc otevřený, ale herec je přesvědčen, že doba se může kdykoli změnit a vše může být rázem úplně jinak.

Foto: Profimedia.cz

I tenhle mladý herec s veřejným coming outem trochu váhalFoto: Profimedia.cz

Ricky Martin (49)

Na jednu stranu byl idolem dívek a žen, na druhou se ale o jeho homosexualitě spekulovalo v podstatě od začátku jeho kariéry. Ricky Martin na otázky tohoto typu ale velmi dlouho odpovídal vyhýbavě či vůbec.

Nejdrsněji ho k veřejnému přiznání nutila reportérka Barbara Walters při rozhovoru v pořadu The View v roce 2000. Vyzvala ho k utnutí spekulací, k jasnému přiznání či popření, a nechtěla se nechat odbýt. Ricky Martin jí tehdy poděkoval za možnost utnout spekulace s tím, že ale nemá absolutně chuť se k danému tématu jakkoli vyjadřovat.

Veřejný coming out učinil až o deset let později na svém blogu. „Hrdě prohlašuji, že jsem šťastný homosexuální muž,“ napsal tehdy. V té době už vychovával dva syny, dnes třináctiletá dvojčata Mattea a Valentina. To oni prý byli ten důvod, proč šel s pravdou ven. Dnes už se svým manželem Jwanem Yosefem (začali spolu chodit v roce 2016) vychovávají celkem čtyři děti: ještě tříletou Lucii a dvouletého Renna. Všechny jim porodily náhradní matky.

Foto: Profimedia.cz

O jeho homosexualitě se spekulovalo roky, on ji potvrdil až v 38 letechFoto: Profimedia.cz

Honza Musil (54)

Ženil se jako ani ne osmnáctiletý a svou ženu Ivetu miloval. Jenže na vojně se platonicky zamiloval do jiného vojáka a uvědomil si, že je něco jinak. Se svou ženou o tom mluvil, ale oba věřili, že to tak nějak přejde. Ovšem nepřešlo a nahlas to dokázal moderátor pojmenovat, až když měl už s dnes bývalou manželkou Ivetou dceru Lucii (35). I tak spolu ještě roky fungovali jako pár, dokonce si i s vědomím, že je Honza homosexuální, pořídili druhé dítě, po kterém Iveta toužila. A tak přišla na svět Veronika (31).

Zcela veřejně a s podporou své manželky a dcer o homosexualitě promluvil až v roce 2001, a to přímo před kamerami, v pořadu Sauna, který moderoval. Bál se tehdy opovržení, že přijde o fanoušky i pracovní nabídky, ale nic z toho se nekonalo. S ex manželkou a dcerami má dodnes báječné vztahy, a to nejen on, ale i jeho partner Jakub, s nímž jsou už 5 let registrovaní partneři.

Foto: Profimedia.cz

Oblíbený český moderátor si svou lásku k mužům naplno přiznal, až když byl ženatý se ženou, s níž má dvě dětiFoto: Profimedia.cz

Láska ke stejnému pohlaví už sice není nic zakázaného, ale přesto není lehké jít s pravdou ven. Obzvlášť, když jste celebrita. Tohle jsou silné filmové příběhy o homosexuálech, kteří to neměli lehké.

Reklama