Hlavní obsah

HIIT je hit! Hubněte doma za 10 minut i vy

 

Nemáte čas na fitko, ale chcete se rychle dostat do formy? Pak je cvičení HIIT přesně pro vás! Tento vysoce intenzivní intervalový trénink zvládnete doma během několika málo minut a plně jím nahradíte hodinovou lekci. Zkusíte to také?

Článek

Cvičení 20 vteřin, pauza 10 vteřin. Tři série, deset minut denně. Dovedete si představit, že svému tělu věnujete alespoň tolik? Skvělé! Pak pro vás máme ideální plán.

Trénink HIIT (High-Intensity Interval Training) by měl plnohodnotně nahradit pravidelné návštěvy fitcentra. Vtip spočívá v tom, že extrémně nakopnete metabolismus a na rozdíl od klasického kardia se vám navíc velmi rychle vyplaví endorfiny. Takže ho ani nestihnete nenávidět!

Díky HIIT si nejen vybudujete kondici a posílíte srdce, ale zároveň účinně spálíte tuky. Na rozdíl od běžných kondičních aktivit probíhá velice intenzivně a při vysokých tepových frekvencích. Dáte si opravdu do těla, ale za čtvrthodinku už budete mít klid – a k tomu skvělý pocit, že jste pro sebe něco udělali. Vymlouvat se nemůžete ani na nedostatek času či peněz: nepotřebujete totiž vůbec nic!

Trenérka a výživová poradkyně Alena Vídeňská vám ve videu předvede cviky, které posílí celé tělo a navíc účinně spálí kalorie. A když je budete provádět správně, budete pálit tuky ještě 48 hodin poté! Podle studie v časopise Metabolism: Clinical and Experimental byste měli díky tomuto krátkému cvičení o vysoké intenzitě spálit devětkrát více tuků než při tradičním kardio tréninku.

Trenérka doporučuje začít na třech sériích a postupně každý týden jednu přidávat – skončit byste měli u deseti sérií. Trénink pak sice zabere o něco víc času, ale pořád to bude méně než cvičení ve fitku.

U tréninku HIIT je velmi důležité dodržovat předepsané desetivteřinové pauzy, aby se snížila tepová frekvence a tělo nabralo nové síly. Podstatné je také cvičit úplně na maximum. Tento způsob sportování je vhodný téměř pro kohokoli, nehodí se pouze pro obézní lidi nebo naprosté sportovní začátečníky. Důležité je dělat cviky technicky správně. A musíte se opravdu zadýchat!

Jdete do toho s námi?

Reklama