Hlavní obsah

Historie rtěnky aneb Kontroverzní líčidlo v rukou ženy

Foto: puhhha, Shutterstock.com

Její kouzlo objevily už starověké civilizace. Přestože dnes patří do kosmetické výbavy každé moderní ženy, bývaly doby, kdy zdobila i tvář mužského pokolení. Ne vždy o ní však společnost smýšlela lichotivě. Svého času se rtěnka stala poznávacím znamením prostitutek i nástrojem samotného ďábla.

Článek

Jen stěží se chce uvěřit, že zkrášlování rtů není výmyslem současnosti. První barvu si nanášeli na ústa obyvatelé Mezopotámie už před pěti tisíci lety. Pojďte s námi nahlédnout do dávné minulosti kosmetického průmyslu a tajuplných ingrediencí historické rtěnky.

Kouzla starověku

Po výrazných rtech toužili lidé odjakživa a předchůdce novodobé rtěnky lze vystopovat i třeba v sumerském městě Ur. Zhruba tři tisíce let před naším letopočtem si zdejší ženy i muži vyráběli vytoužené líčidlo pomocí barevných kamenů a polodrahokamů, které rozdrtili na jemný prach. Tím si pak zdobili ústa a dámy rovněž víčka.

Foto: Victor Moussa, Shutterstock.com

Ve starověké Mezopotámii si barvili rty muži i ženy pomocí rozdrcených kamenů

Ochranná pomůcka

To starověkým Egypťanům nesloužily namalované rty pouze k podtrhnutí přirozené krásy. Barevná směs je měla chránit před nepříznivými podmínkami. Suché podnebí, pouštní vítr a žhnoucí sluneční paprsky nebyly k lidské pokožce zrovna milosrdné, a tak se rtěnka stala každodenní součástí vyšší i střední třídy. Nejchudší vrstva si ji dovolit nemohla.

Foto: Dmytro Buianskyi, Shutterstock.com

Rty Egypťanů chránila barevná emulze i před extrémním počasím

Kleopatřino tajemství 

Pestrých odstínů docílili Egypťané spojením mořských řas, jódu a prudce jedovatého bromu. Jenže brzy přišli na to, že podobná kombinace přísad je zdraví nebezpečná, a tak raději našli způsob, jak extrahovat žádanou červenou barvu z říše mírumilovných živočichů. Královna Kleopatra už používala rtěnku z rozmačkaných karmínových brouků, mravenčích vajíček a včelího vosku. Pokud chtěla obzvláště zaujmout, stačilo přidat ještě trochu lesku. Ten měla na svědomí další složka ze světa fauny – rybí šupiny.

Foto: Profimedia.cz

Královna Kleopatra měla k dispozici recept z podivných ingrediencí. Rty herečky Elizabeth Taylor (✝79), která historickou postavu ztvárnila na filmovém plátně v roce 1963, už ovšem zdobila rtěnka bez brouků a mravenčích vajíček

Přísný středověk

Ale ne všude a vždycky byla rudá rtěnka považována za nepostradatelnou výzbroj vysoce postavených či počestných žen. Ve starověkém Řecku se červenými ústy chlubily pouze prostitutky a středověká Evropa je dokonce označila za ďáblovo znamení. Církev neměla pro zkrášlování pochopení a dámy, které se líčily, nezřídka nazývala inkarnací satana. Výraznou změnou obličeje údajně zpochybňovaly Boží dílo a kvůli svému rozmaru mohly skončit na hranici.

Foto: EvMedvedeva, Shutterstock.com

Ve středověku byly rudé rty považovány za ďáblův nástroj

Filmová rekvizita  

Středověk je naštěstí nenávratně pryč. První komerčně vyráběnou rtěnku v tuhé podobě přivedla na trh francouzská značka Guerlain roku 1884. V jejím složení nefigurovaly žádné životu nebezpečné, ani prapodivné ingredience. Tyčinka obalená hedvábným papírem se skládala z jeleního loje, včelího vosku, ricinového oleje a červeného barviva. Jejímu kouzlu podlehly zprvu herečky  a ze stříbrného plátna se pak rtěnka přenesla do domovů obyčejných žen po celém světě.

Foto: Archiv firem

Zleva: 1. Urban Decay, odstín Sheer Slowburn (prodává Sephora), 289 Kč; 2. Makeup Revolution, odstín Red Carpet (prodává Notino), 84 Kč; 3. MAC, odstín Good Form (prodává Douglas), 457 Kč; 4. náplň do rtěnky Lush, odstín Madrid, 315 Kč; 5. Guerlain, odstín French Kiss (prodává Marionnaud), 1099 Kč

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek