Hlavní obsah

Červená rtěnka: Jak ji nosit a jak si vybrat dokonalý odstín

Foto: Diana Indiana, Shutterstock.com
21. 8. 2019

Studený, nebo teplý podtón, do modra, do oranžova...? Do výběru červené rtěnky vstupuje několik faktorů. I když to vypadá jako věda, díky našim radám nebude. Jaké jsou nejkrásnější odstíny, textury a výdrž? A jak si rty nalíčit, aby byly dokonalé a francouzsky šik?

Článek

Nejlepší vynález lidstva? Kromě antibiotik nebo pračky by to byla, s nadsázkou, i červená rtěnka. Cítíte se unaveně? Namalujte si rty červenou. Chcete si dodat trochu sebevědomí? Naličte se rudou rtěnkou. Potřebujete doladit jednoduchý, nebo naopak prudce elegantní outfit? Odpověď už znáte. A teď trochu praktičtější rady, třeba podle čeho si vybírat odstín a jak se co nejlépe nalíčit.

Zlato, nebo stříbro?

Svět červených rtěnek se dá rozdělit na dva tábory: studený a teplý tón. To je také první vodítko, které byste při výběru správné červené měly zvážit. Jak svůj podtón zjistit? Otočte dlaně vzhůru a prohlédněte si žíly. Jsou zelené? Váš podtón je teplý a budou vám slušet rtěnky s oranžovým základem. Máte-li žíly spíš do modra, máte studený podtón a jsou pro vás vhodné rtěnky s modrým základem.

Nejde to určit přesně a zdá se vám, že je to mix obou barev? Váš podtón je neutrální, takže zkuste cokoliv. Že jsou to jemné nuance? Souhlasíme. Pomůže vám také to, zda vám sluší víc stříbro (studený), nebo zlato (teplý).

Trik pro bělejší zuby

Dokonalý odstín najdete nejlépe zkoušením. Nebojte se v obchodě použít testery na hřbet dlaně, prohlédněte si je na denním světle, přiložte dlaň k obličeji a zkoumejte, jak vám ladí k pleti, očím i vlasům. Jen myslete na to, že s rtěnkou s oranžovým podtónem budou zuby vypadat žlutější, než doopravdy jsou. Modrý podtón je naopak vybělí.

Foto: VagonPhoto, Shutterstock.com

Nahoře vidíte dvě rtěnky se studeným modrým podtónem. Úplně vespod je teplejší odstín s oranžovým základem

Jak nanášet červenou rtěnku

Červená není pro mě, říkáte si? Ale je. Je to přesně ta věc, kterou by vaše kosmetická taštička neměla postrádat. Jen pár tahy vykouzlíte úplně jiný výraz, zlepšíte náladu i doladíte outfit k dokonalosti.

Nejste-li si jisté v kramflecích, nanášejte rtěnku štětečkem. Získáte tak kontrolu, kolik barvy a jak intenzivně aplikujete. Konturku nevynechávejte, jen zvolte opačný postup: nejdřív vyplňte rty rtěnkou a až pak ústa orámujte tužkou. Okraje se vám tak budou mnohem lépe vykreslovat – takhle to dělá i slavná hollywoodská make-up artistka Lisa Eldridge (44).

Noste ji ve dne v noci

Ve dne bude rtěnka nejlépe vypadat s BB krémem, upraveným obočím a pár vrstvami řasenky. Nejdůležitější je sjednocení pleti a zamaskování nedokonalostí, protože rudá na rtech „vytáhne“ červené pupínky nebo flíčky. Na den ji noste s jednoduchým, až sportovnějším oblečením. Nebudete si tak připadat příliš nastrojeně (pokud to není váš záměr, samozřejmě). Už jen červená rtěnka je totiž outfit!

Na večer se odvažte – umělé osvětlení spoustu věcí pohltí. Přidejte pár kočičích linek a víc tvářenky. Na večerní události se bude rudá rtěnka hodit k elegantním malým černým a podpatkům. Červenou barvu pak nejrychleji odstraníte odličovačem na oči, nejlépe na olejové bázi.

Nejkrásnější červené rtěnky

Odstín je jedna věc, složení a charakter druhá. Hydratační rtěnka s krémovou texturou vám bude nejvíce vyhovovat přes den, zvlášť pokud trpíte na sušší rty – nezapomínejte, že pro výrazné líčení musejí být v perfektním stavu! Nicméně tekutá matná rtěnka vás nezklame a vydrží i přes oběd. Vyberete si zářivý, nebo spíš tmavší odstín?

Tekutá matná

Foto: Archiv firmy

Tekutá matná rtěnka je na rtech příjemná. Odstín není ani teplý, ani studený – je tedy neutrální a vhodný pro všechny. Kat Von D, Everlasting Liquid Lipstick, odstín Outlaw, 580 Kč, prodává Sephora

Legendární matná

Foto: Archiv firmy

Rtěnka jako tato by se dala označit za nejpopulárnější na světě. Má lehce modrý podtón, je hodně pigmentovaná a vytvoří matný finiš. MAC, Retro Matte Lipstick, odstín Ruby Woo, 610 Kč

Klasická matná

Foto: Archiv firmy

V nové kolekci je tento teplý odstín červené v matném provedení. Alcina, Matt Lip Colour, odstín chili red, 340 Kč

Hydratační krémová

Foto: Archiv firmy

Krémová rtěnka se trochu leskne a zároveň hydratuje. Její odstín je teplý, ale měl by slušet podle výrobce všem díky správnému poměru pigmentů. Maybelline, Color Sensational Made for All, odstín 382 Red for Me

Tmavší matná

Foto: Archiv firmy

Textura je krémová s matným finišem. Studený a tmavší odstín unosíte především na večerní události. Urban Decay, Vice Lipstick, odstín Love Drunk, 590 Kč

Rtěnka a balzám v jednom

Foto: Archiv firmy

Na závěr jsme přidali rtěnku a balzám v jednom. Není tak pigmentovaná, má oranžový základ a bude se vám na ni dobře zvykat. Hodí se pro ženy, které se červené bojí. Balzám v tužce Labello, odstín Poppy Red, 140 Kč

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek