Článek
Možná jste se s ním už také setkali. Nejdříve koukáte se zvědavostí a trochou despektu. Jakmile ale jednou zkusíte, podlehnete. Tento netradiční sud se stává hitem v nabídce služeb rekreačních zařízení, postupně si však prošlapává cestičku i k zahradám a terasám „obyčejných smrtelníků“.
„K těmto sudům si najde cestu kdokoli. Relaxaci dnes ocení naprosto každý, a tak si koupací sudy zamilují všechny generace. Stačí vám v podstatě rovný kousek plácku. Je jen na vaší fantazii, zda chcete relaxovat na zahradě za domem, na chatě či si dopřejete relaxaci na vašem jiném oblíbeném místě,“ říká Michal Zubík z e-shopu Koupaci-sud.
Koupat se můžete kdykoli v roce
Koupací sud je vlastně válcovitá nádrž – vnější nosný korpus je dřevěný, uvnitř jsou instalovány izolační vrstvy, koupací vana s dřevěnými či plastovými lavičkami na sezení. Voda je ohřívána kamny na dřevo umístěnými ve vodě.
„Hodí se pro rodiny s dětmi, společnost přátel i jednotlivce pro trávení chvil odpočinku. Nově je nabízen koupací sud v provedení s variabilním interiérem, který je určen pro relaxaci a navíc pro provádění strečinku – protahování a aktivní uvolnění po sportu,“ vysvětluje Radek Benda z firmy Koupací sudy, která se jejich výrobou zabývá.
„Koupací sud nebo také hot-tub umožňuje koupání prakticky kdykoli, můžete se koupat a relaxovat každý den v roce. Nezáleží na počasí ale na vás. Teplotu vody si určujete sami, díky umístěným kamnům, jejichž výkon lze velmi dobře regulovat. Sud můžete navíc využít i jako ochlazovací káď k sauně,“ vyjmenovává další výhody tohoto zařízení Dagmar Doleželová ze Světa sudů.
Jako by tam stál odjakživa – koupací sud svým vzhledem nijak neruší, dřevo se prostě na zahradu hodí
Stačí i malý rovný plácek
Jaký dům, takový sud – majitelům této nemovitosti se podařilo téměř dokonale sladit exteriér domu s vybraným dekorem koupacího sudu
Za dvacet minut bez stresu
Že teplá voda léčí, věděli už staří Římané a Řekové. „Na pramenech léčivých vod byly budovány léčivé lázně. Od pradávných časů až po současnost tak bývá právě hydroterapie využívána k léčbě artritidy, revmatismu, svalové a kloubní terapii či k odbourání nespavosti,“ říká Radek Benda. Koupací sud je tak vlastně malým lázeňským zařízením přímo u vás na zahradě.
Teplá koupel je také jedním z nejjednodušších způsobů, jak se zbavit únavy a stresu. Blahodárné účinky jsou v případě sudové lázně umocněny tím, že jste na čerstvém vzduchu, případně tím, že k relaxaci přizvete rodinu či přátele, čas strávíte společně a příjemně si popovídáte.
Aby měla lázeň relaxační a léčivé účinky, musí mít vyšší teplotu než lidské tělo, tedy 38°–39°C. Do sudu se pak prostě jen posadíte a užíváte si klidu a pohody. Stačí dvacet minut, aby se organismus zregeneroval.
Není nad relaxaci na čerstvém vzduchu
Vodu v sudu ohřívají kamna na dřevo, teplota lázně lze tak dobře regulovat
Promyslete umístění
Hot-tub se většinou umisťuje do zahrad, kde zároveň funguje jako luxusní designový zahradní doplněk. Můžete ho ale umístit i na terasu, střechu nebo balkon. Jediným omezením je velikost sudu a statické možnosti podkladu pro umístění, protože naplněný sud včetně lidí může vážit 1500 – 2300 kg v závislosti na zvolené velikosti.
Při přemýšlení, kam s ním, vemte v úvahu, že pro ohřev vody se používají kamna na dřevo. Sud tak umístěte na takové místo, aby zplodiny hoření neobtěžovaly okolí.
Co se týká péče o vodu, u většiny sudů se můžete setkat s možností zapojení filtrace – při správné péči pak voda vydrží několik týdnů či měsíců. „Koupací sud bez filtrace doporučujeme po každém použití vypustit, před dalším použitím vyčistit a napustit čistou vodu,“ dodává Radek Benda.
Vevnitř sudu si můžete posedět na dřevěné lavici…
Další variantou je lavice plastová
Máme zatopeno, už se nám ohřívá voda
Jak se vám líbí koupací sudy? Už jste měli možnost si pohodu v teplé vodě pod širým nebem vyzkoušet?