Hlavní obsah

Horský byt: Mají v něm saunu i pec, na které se dá ležet!

Foto: Archiv firmy Skutek architecture (23x)

I v takovémto mezonetovém bytě se dá bydlet nebo jen víkendově rekreovat

2. 12. 2013

Podívejte se, jak se dá zařídit horský byt, který slouží k rekreaci, tedy se využívá při dovolených, na víkendy a občasné pobyty. Je to současná chalupa v alpském stylu. Moderní, osobitá a okouzlující.

Článek

Mezonetový byt v novostavbě apartmánového domu se nachází v lyžařském středisku Nassfeld v Korutanech, nedaleko rakousko-italských hranic. Majitel ho koupil ve fázi, kdy byl dům ve výstavbě. Mělo to výhodu, mohl tak změnit dispozice bytu podle svých potřeb. A to také udělal.

„Do projektu jsme vstoupili v rané fázi, takže bylo možné změnit i dispozici, a získat tak jeden pokoj navíc. Podařilo se též prosadit úpravu oken na fasádě, a zlepšit tak denní osvětlení horního patra,“ vysvětluje architekt Ondřej Dvořák ze studia Skutek architecture, který je pod realizací spolu s kolegou Jiřím Matysem podepsán.

Dobrý nápad, který zaslouží uznání

Mezonet o velikosti 102 m2 má dispozici 4 + 1 s kuchyňským koutem a relaxační koupelnou. Dolní patro slouží jako obytná zóna, horní s ložnicemi jako klidová. Co by to ale bylo za byt na horách, kdyby v něm chyběla sauna? Ta se hodí zejména po lyžování.

Foto: archiv firmy, M. Kocich

Obývák je prakticky v celém spodním patře. Kromě sedací soupravy Natuzzi Clark a jídelních židlí byl všechen nábytek vyroben na míru

Obě patra jsou propojena schodištěm, které působí díky skrytému ocelovému rámu lehce a elegantně, přestože je opláštění z masivního dřeva. Zvláštností bytu je takzvaný periskop, dřevěný tubus se zrcadlovými vnitřními stěnami, který je zdrojem zábavných optických efektů a prosvětluje relaxační prostor na kamnech, kam přivádí světlo z horního patra.

Foto: archiv firmy

Pod schodištěm je nádherné skryté ležení. V poloze vleže se můžete bavit optickými efekty z periskopu

Foto: archiv firmy, M. Kocich

Kuchyňská linka byla vyrobena na míru, stejně jako ostatní atypický nábytek, firmou Chladil interiéry. Dvířka z MDF jsou stříkaná béžovou a modrou barvou v polomatu, pracovní deska a obklad za deskou je ze strukturovaného umělého kamene Technistone. Kuchyně je vybavena spotřebiči Siemens

Kamna na způsob novodobé pece

Obývací pokoj s kuchyní a kamny se schodištěm zabírá prakticky celou spodní plochu bytu. Prostor se schodištěm je součástí obytné místnosti, kamna a vyhřívaná plocha pro ležení pod periskopem je analogií starých kachlových kamen a ležení za pecí.

Foto: archiv firmy, M. Kocich

Ležení u schodiště a kamen nemá chybu, co říkáte?

„Inspirací pro kompozici složenou z obdélných prvků bylo panorama okolních horských vrcholků,“ přiznává architekt Jiří Matys. V celém interiéru převažují přírodní materiály a prostá barevnost, ale i preciznost provedení. Materiály byly vybírány s ohledem na specifika regionu.

Nápad pro malé prostory

V horním patře jsou tři nevelké ložnice, dvě využívají děti a jednu rodiče. Všechny jsou pojaty minimalisticky a charakterem se podobají malým prostorům horských chat.

Foto: archiv firmy

Nábytek v obou dětských pokojích je pojat stejným způsobem, odlišnosti jsou pouze v rozdílně pojaté sestavě originálních a na míru zhotovených barevných poliček. Návrh polic vznikl na základě obrázků, které si děti samy nakreslily (Návrh Skutek architecture, výroba Chladil interiéry)

Kromě židlí je veškerý nábytek navržen a vyroben na míru, sektor totiž nedokáže malé prostory plně využít. Je vidět, že promyšleným uspořádáním lze i na malé ploše získat dostatečnou kapacitu úložných a odkládacích prostor. Výtvarné pojetí ložnic je prosté – přírodní světlé dřevo a bílé stěny; barevný akcent tvoří nábytkové poličky, které si děti navrhly samy.

Foto: archiv firmy

Rámová konstrukce postele v ložnici je atypická, postel je dimenzovaná na zátěž 250–300 kg. Čalouněné desky v zádech postele je možné vyjmout, šikovné pro opravy i údržbu. Majitel nám chtěl předvést konstrukci v plné parádě, proto je postel bez matrací. Nábytek je opět vyroben na míru

Koupelna s výhledem na hory

V patře se nachází také koupelna, originální a s výhledem na alpské svahy. Můžete je obdivovat přímo z vany orientované k balkonu s francouzským oknem. Je vsazena do zvýšeného pódia, sprchování je tedy vyloženou lahůdkou. Voda teče přímo ze stropu. Z koupelny je přístupná malá sauna. Prostor domácí koupelny se saunou a toaletou je od ostatních místností v patře výrazově odlišen akátovým obkladem stěn a stropu.

Foto: archiv firmy, M. Kocich

Francouzské okno koupelny vede na terasu, na které se dá relaxovat i v zimním alpském slunci

Architekti dbali na jednotnou kompozici, na detaily a různé prvky, které interiéru dávají onen pověstný „šmrnc“, tedy kouzlo. Vše je do detailu promyšlené. Přestože majitel žije v Čechách, jezdí do Nassfeldu často za příbuznými a je snadné uvěřit, že se mu zde líbí.

Foto: archiv firmy

Koupelna se saunou je specifická součást obytného prostoru. V centru je kruhová vana zn. Villeroy&Boch Aqualoop za 111 tisíc Kč, na podlaze najdeme obklad z břidlice. Koupelnový nábytek byl vyroben na míru

Jak by se vám takový rekreační byt líbil? Chtěli byste jezdit stále na jedno místo, nebo dáváte přednost hotelům?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.