Hlavní obsah

Jak ochránit stromy i zeleninu před jarními mrazíky?

Foto: LutsenkoLarissa, Shutterstock.com
27. 4. 2017

Jaro je opravdu nevyzpytatelné. Nečekané ochlazení a neustále se měnící teploty nejsou příjemné ani pro lidi, ani pro zahrady. Pomrznout kvůli jarním mrazíkům mohou ovocné stromy, jahody i sazenice zeleniny a na vysněnou úrodu můžete rychle zapomenout.

Článek

Pokud nechcete nechat svoji zahradu osudu, máme pro vás několik tipů, jak se ubránit nepříznivému počasí a překonat tyto nástrahy přírody.

Jak uchránit květy ovocných stromů

Ovocné stromy je někdy těžké ochránit, zvláště pokud jsou již velké a hodně rozvětvené. Na mladé stromky si vystačíte s bílou netkanou textilií, s jejíž pomocí stromky jednoduše obalíte. Látka pak ochrání květy před námrazou. Nezapomeňte však textilii přes den odkrývat, aby se ke květům dostaly včely, jež stromy opylují. Z tkaniny v podstatě vytvoříte prodyšný inkubátor, který květy před mrazy z větší části ochrání.

Foto: Archiv

mraziky

  • Bakker, ochranný obal proti mrazu XL, 2 ks, 659 Kč
  • Champion 50 WP, 2 x 10 g, 26 Kč
  • Zakrývací netkaná textilie, 17 g, 1,6 x 5 m, bílá, 49 Kč
  • AgroBio, netkaná textilie, 3,2 x 10 m, bílá, 112 Kč

Pokud se však vaše zahrada pyšní již vzrostlými stromy, máte na výběr z několika možností.

1. Vykuřování

Tento postup dobře znaly generace našich předků, a je tedy prověřený léty. Pod vzrostlými stromy se doporučuje večer zapálit malý ohníček, který spíše pořádně kouří, než aby hořel větším plamenem. Teplý kouř ochrání strom před nočními mrazíky a vaše budoucí úroda bude v bezpečí.

2. Odpařování vody

Naši dědečkové rozmísťovali okolo stromů nádoby s teplou vodou. Ta díky odpařování vytvoří v okolí stromu jakousi mlhu, která zvládne „zahnat“ mráz až do -2 °C.

3. Orosení vodou

Jednoduchým trikem je také postříkat s pomocí rozprašovače stromy obyčejnou vodou. Použijte však skutečně kvalitní rozprašovač, který produkuje pouze jemnou mlhu (poznáte to tak, že voda po stromech nestéká). Voda přesto ulpí na květech a letorostech, kde vytvoří jemný neviditelný film, který květy alespoň krátkodobě ochrání před nečekanými mrazíky.

4. Speciální postřiky

Stejný způsobem jako v předchozím bodě můžete využít i speciální postřiky. Většinou jsou k dostání ve formě prášku, který se rozmíchá ve vodě, a pomocí rozprašovače se aplikují přímo na květy. Na jejich povrchu vytvoří ochranný povlak a květy jen tak nějaký mrazík nespálí.

Tip: Pokud máte na zahradě okrasné jehličnany, můžete použít stejné ochranné postupy jako na ovocné stromy. I mladé výhonky jehličnanů totiž mohou omrznout a odlomit se.

Nezapomeňte na kmeny

U mladých stromků je důležité chránit také kmeny. Ty můžete obalit například jutou, speciální papírovou páskou nebo rákosovými rohožemi.

Pro dlouhodobou ochranu mladých i starších kmenů, můžete aplikovat takzvaný „bílý nátěr“, který se míchá z hašeného vápna a který stromky ochrání i během celé zimy. Zmírňuje dopady náhlých výkyvů teplot, které nedělají stromům dobře.

Ochrana zeleniny a jahod

Vše, co máte již venku vysazené, může přijít kvůli nečekaným jarním mrazíkům na zmar. Sazenice i jahody je dobré přikrýt bílou netkanou textilií – stačí ji jednoduše jemně rozprostřít přes sazenice a po stranách zatížit kameny.

Textilie slouží zároveň i k urychlování růstu, na mladé rostliny působí podobně, jako kdyby byly umístěné ve skleníku. Takže i poté, co nebezpečí mrazíků pomine, ji nemusíte vyhazovat, ale rovnou ji využijte i ve slunečné dny.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek