Článek
Jarní výsadba truhlíků bývá často jen přechodné řešení, než vysadíte letničky, ale neznamená to, že byste si na ní neměli dát záležet. Tím spíš, že nejspíš použijete cibuloviny, které pak jde vysadit do zahrádky, nebo schovat na další rok, takže neposlouží jen chvilku. Čím tedy osázet jarní truhlík?
Cibuloviny: sázka na jistotu
První, co můžete do truhlíků vysadit, jsou cibuloviny. Ty zvládnou teploty až do minus čtyř, zvlášť když je truhlík výš nad zemí – třeba na parapetu. Z cibulovin si lze vybrat narcisky různých velikostí i barev, modřence, krokusy, ale i sněženky a bledule nebo tulipány a hyacinty. Vše lze pořídit začátkem jara už nakvetlé v květinářství, takže barevný efekt bude okamžitý.
Jarní květiny do truhlíků
K cibulovinám se pro doplnění skvěle hodí macešky, pomněnky, chudobky, pryskyřník nebo čemeřice – ty v truhlíku vypadají naprosto skvostně. Všechny navíc zvládnou i návrat nočních a ranních mrazíků. Velmi hezky vypadá, když do kvetoucích rostlin naaranžujete třeba větvičky vrby: většinou na nich rychle vyraší lístky. Navíc na ně můžete o Velikonocích zavěsit i vajíčka nebo jiné dekorace. Jarním truhlíkům sluší také doplnění břečťanem, který dodá dekoraci další rozměr tím, že visí dolů.

Macešky nějaký ten mrazík neporazíFoto: Lapa Smile, Shutterstock.com
Jarní výsadba do truhlíků má svá specifika
Při osazování jarních truhlíků musíte postupovat trochu jinak než při osazování nádob na léto. Zásadní je vytvořit rostlinám důkladnou drenáž – klidně i na úkor množství substrátu, toho nemusejí mít tolik jako letničky, protože se nebudou tolik rozrůstat. I proto se jarní truhlíky osazují hustěji a tak, abyste je hned při výsadbě vyplnili.
Myslete i na to, že jde o intenzivně kvetoucí druhy, kterým svědčí, když je dostatečně pohnojíte živinami podporujícími kvetení. Hnojivo lze také přidat přímo do zeminy a ono se bude postupně uvolňovat.
Jarní druhy květin si moc nerozumějí se samozavlažovacími truhlíky, jejich kořeny nejsou většinou tak dlouhé, aby prorostly až k zásobníku vody, takže mohou trpět nedostatečnou zálivkou – nespoléhejte tedy na samozavlažování a postarejte se o ně osobně.
Jak chránit jarní truhlíky před mrazem
I když osázíte truhlík odolnými rostlinami, které snesou nízké teploty, a dokonce i mrazíky, stejně se vyplatí sledovat předpověď počasí, a kdyby se blížilo prudké ochlazení, existují způsoby, jak rostliny ochránit. Pokud to jde, vezměte na noc truhlík domů nebo ho překryjte netkanou textilií či bublinkovou fólií. Můžete ho také pokropit vodou – udělá na něm ochrannou vrstvu. Postřik vodou by měl být opravdu jemný a vytvořit vodní mlhu, aby to fungovalo.