Hlavní obsah

Jak urychlit hojení ran? Zapomeňte na babské rady

Foto: Mila Supinskaya Glashchenko, Shutterstock.com

Jak dlouho se vám bude hojit rozbité koleno nebo pořezaná noha? Záleží na mnoha faktorech, ale také na ročním období! Proč to v létě může být horší?

Článek

Výlet na kole, dlouhá túra v nových pohorkách, ukopnutý palec při brouzdání potokem… Léto je prima období na různé sportovní a pohybové aktivity, ale také se dost zvyšuje riziko zranění. I drobné rány mohou pěkně znepříjemnit život, pokud se nehojí dost rychle. Jak jim s tím pomoci?

Jak ovlivnit hojení ran

Do velké míry je rychlost hojení daná imunitním systémem a schopností regenerace. Někdo o rozbitém kolenu za pár dní neví, jinému se hojí týdny – a čím déle to trvá, tím roste riziko, že se vytvoří viditelné jizvy. Jak celý proces uspíšit?

  • Zabraňte infekci - v tom je letní období zrádnější. Určitě se vám nechce kvůli drobnému zranění vynechat třeba koupání v rybníce – a právě tam si můžete do rány zanést infekci. A i když jste na dovolené v „polních“ podmínkách, udržujte zranění v čistotě.
  • Udržujte vlhkost - teplo ani sucho zacelování ran nepřispívá, i když slýcháte, že hojení „chce vzduch“. „Každé poranění vylučuje tekutinu, která obsahuje řadu výživných látek a růstových činitelů a přispívá k hojení. Moderní postupy se snaží toto vlhké prostředí v ráně udržet,“ vysvětluje PharmDr. Irma Miklášová. Zranění tedy důkladně vyčistěte a překryjte například speciálním gelem nebo hydrokoloidním krycím materiálem. „Klasický gázový obvaz ránu vysuší a přischne k ní, takže si při převazu strhnete i novou tkáň,“ vysvětluje odbornice.
  • Upravte jídelníček - aby se spustily procesy obnovy tkáně, je nutné mít v organismu dostatek vody – takže hodně pijte. K tomu je šikovné dodat tělu kolagen – třeba konzumací masa, ryb, vajec a oříšků, pomohou i vitaminy A a C, nezbytný je zinek.
Foto: Elnur, Shutterstock.com

Klasický suchý gázový fáč není na čerstvé rány to pravé

Neposlouchejte babské rady

Hojení rány můžete zpomalit i použitím „tradičních“ metod – často nejsou moc prospěšné. Například peroxid vodíku, jodová tinktura nebo alkohol jsou velmi agresivní a ránu spíš popálí, poškodí tkáň a prodlouží hojení. Stejně tak se sádlo nehodí na popáleninu – kůži spíš ještě víc zahřeje.

Doporučit nelze ani propichování puchýřů, pokud tedy nejsou narušené nebo tak velké, že hrozí samovolné prasknutí. „Pak to udělejte sterilní jehlou a na kraji. Obsah opatrně vytlačte, naneste vhodný přípravek a sterilně zakryjte. Ránu je třeba pravidelně převazovat a sledovat průběh hojení,“ popisuje Irma Miklášová.

Chraňte jizvy

Léto je problematické i v případě, že máte čerstvé jizvy. „Pokud je vystavujete slunci, musíte volit ochranu s co nejvyšším faktorem, nejčastěji SPF 50. Velmi vhodné jsou minerální filtry, které účinkují hned po aplikaci. Při koupání a plavání jsou nezbytné vysoce voděodolné filtry, protože UV záření vodou částečně prostupuje. Čerstvé jizvě dopřávejte masáž, která ji prokrví,“ radí MUDr. Lucia Mansfeldová, dermatoložka z kliniky Perfect Clinic Dermatology.

Co vám pomůže?

Na dovolenou i na výlety se vyplatí mít v lékárničce i pár věcí, které s rychlým hojením drobných odřenin, puchýřů, popálenin či řezných ran pomohou. Máme pro vás několik tipů.

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Sada HemaGel První pomoc využívá vlhké hojení, obsahuje gel a 3 krycí fólie, cena 170 Kč. Hydrogelové krytí na rány Viacell R222 udržuje hydrataci i sterilitu, 2 kusy 10 × 10 cm, cena 179 Kč. Náplast na odřeniny Cosmos Hydro-Active Comfort urychluje hojení a tlumí bolest, 4 kusy 10 cm × 8,5 cm, cena 70 Kč

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Sprej Alfasilver překryje ránu, je antiseptický a urychlí hojení, 125 ml, cena 269 Kč. Hydrogel Akutol urychluje hojení, zabraňuje vstupu nečistot, 75 ml, cena 252 Kč. Hydrofilní gel Revamil je 100% čistý lékařský med, antibakteriální, protizánětlivý, na vlhké hojení, 18 g, cena 323 Kč

Jaká je vaše osvědčená metoda hojení? Na co nedáte dopustit?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.