Hlavní obsah

Jak vybrat super dětský tábor?

Foto: Thinkstock

Už víte, jaký tábor letos vyberete?Foto: Thinkstock

Může to být pro vaše dítě nezapomenutelný zážitek. Ovšem jak v kladném, tak i v záporném smyslu slova. Pobyt na letním táboře bývá skvělá zábava plná dobrodružství, ale také pořádné peklo. Jak vybrat správný tábor, který bude dítě bavit? Jak poznat, že organizátorům můžete důvěřovat? Na co si dát pozor, na co se ptát a co si o táboře zjistit? Pátrali jsme za vás!

Článek

Svěřujete jim to nejcennější, co máte, tedy své dítě. Proto není žádná ostuda nebo projev chorobné starostlivosti, když chcete mít veškeré informace. Tohle je pět tipů, jak si organizátory i samotný tábor, kam hodláte svou ratolest poslat, důkladně prověřit, a také jak pobyt dítěti co nejvíce usnadnit.

1. Najděte si informace!

Základem úspěchu je dostatek informací. Začněte na internetových stránkách vybraného tábora, ale nenechte se uchlácholit nadšenými reakcemi táborníků. Zkuste najít nezávislé diskuse, kde máte jistotu, že příspěvky nepodléhají cenzuře. Nebo se poptejte ve škole, kam vaše dítě chodí. Třeba mají jeho starší spolužáci s táborem již zkušenosti.

Dobrým znamením je také tradice, tedy fakt, že organizátoři pořádají tábory pravidelně již několik let. „Není to samozřejmě zcela jistá záruka kvality, ale o něčem to svědčí. Pokud stejní lidé pořádají už spousty let stejný tábor na totožném místě, nejspíš tam bude vše v pořádku,“ říká ředitelka agentury Kroužky Marie Růžičková.

Dalším krokem by mělo být osobní setkánís hlavním vedoucím. On je garantem tábora, on přebírá zodpovědnost za vaše dítě, tudíž telefon či e-mail k jeho prověření vážně nestačí. Sledujte, jak mluví, jak dokáže (či nedokáže) odpovídat na vaše otázky, jak jasnou (či nejasnou) má představu o programu dětí na táboře…To vše o jeho kvalitách hodně vypoví.

2. Nepodceňujte názor dítěte

Nechte alespoň základní výběr na dítěti. Pokud je dost velké na to, aby strávilo delší dobu bez rodičů, je dost velké i na to, aby se rozhodlo, co ho bude bavit. Je přece rozdíl, zda půjde o tábor zaměřený na jízdu na koních, nebo bude hlavní táborová hra na téma Harry Potter. Nabídněte dítěti několik možností, které pokládáte za přijatelné (a to nejen zaměřením, ale třeba i cenově či místem konání), ale finální rozhodnutí nechte na něm.

3. Podrobně se seznamte s programem

To, že vaše dítě jede na tábor bez rodičů, neznamená, že nemáte nárok vědět, co tam bude dělat. Nespokojte se tedy jen s obecnou informací o zaměření pobytu. Hodně toho napoví informace o hlavní celotáborové hře, o níž by se mělo psát například na internetových stránkách tábora. Měla by mít jasný koncept, časové rozložení a měla by někam směřovat. Zajímejte se také o denní režim. Takzvaný polední klid je důležitý, ale rozhodně nemusí trvat několik hodin.

4. Sežeňte dítěti parťáka

Jestliže vaše dítě vyráží na letní tábor poprvé, může být poněkud ustrašené. Zkuste mu to usnadnit tím, že se domluvíte například s rodiči některého z jeho spolužáků či kamarádů a pošlete je na tábor spolu.

Kamarád mu pomůže překlenout především první takzvané seznamovací dny. Už jen to, že bude vědět, vedle koho se posadí v autobuse, mu dodá pocit většího bezpečí.

Foto: Thinkstock

Na zkušenějšího parťáka je spolehnutíFoto: Thinkstock

5. Příliš neusilujte o osobní kontakt

Nestýská se mu? Líbí se mu tam? Nepláče v noci? Tak to jsou věci, které především maminkám běhají hlavou od okamžiku, kdy jim jejich ratolest zamává z okénka autobusu. Je ale mnohokrát ověřeno, že odloučení bývá pro rodiče leckdy těžší než pro děti. Proto organizátoři táborů rodičům radí své stesky a strachy překonat a rozhodně se nesnažit onějaký kontakt s dítětem. „Dítě je na táboře a má tam nějaký pravidelný režim a povinnosti, i když zábavné. Je to jednoduše úplně jiný život, než když je doma. Proto mu návštěva rodiče může spíše uškodit,“ říká Marie Růžičková.

Dítě se může cítit zbytečně kontrolováno, ostatní táborníci se mu dokonce mohou posmívat. Nebo naopak pohledem na rodiče pocítí stesk a odjezd bude pak pro obě strany nepříjemný. Kdyby se cokoli dělo, dítěti se nesnesitelně stýskalo, hlavní vedoucí by se jistě ozval a situaci s rodiči řešil. A pozor v dnešní moderní době nabízejí některé tábory i možnost sledování táborníků pomocí on-line kamer, takže se doma u počítače můžete přesvědčit, že je o děti postaráno a dobře se baví.

Foto: Thinkstock

Nebojte se, děti zvládnou všechno samy nebo s pomocí kamarádůFoto: Thinkstock

Stejné je to i s mobilními telefony, většina táborů je dokonce zakazuje. Zvonění telefonů a pípání esemesek opět narušuje režim a chod tábora, nemluvě o možnosti ztráty či krádeže.

A kam pojedou vaše děti?

Reklama

Související témata: