Hlavní obsah

Jak využít lichou ponožku? Vyrobte si z ní tyto pomocníky!

Foto: Jakub Jurdič

Svezte se na vlně recyklace a kouzlete s použitými nebo lichými ponožkami. Budou se vám hodit při úklidu, v kuchyni nebo jako základ pro roztomilého panáčka. Výroba je jednoduchá, zvládne to každý!

Článek

Možná to taky znáte: měli jste pocit, že do pračky dáváte celé páry ponožek, ale v koši voňavého prádla jsou najednou dvě tři jednotlivé ponožky. Záhada? Pro autora pohádek skvělý námět… pro vás možná inspirace. I jedna ponožka totiž dovede být užitečná. Podívejte se, jak.

Při úklidu

Foto: Jakub Jurdič

Heboučké pletené froté je poměrně nový materiál. Na svetry a vesty se moc neujal, zato ponožky na spaní a domácí lenošení jsou z něj ideální. Až se vám ty vaše nebudou líbit nebo se vám třeba „zaperou“ společně s jinak barevným prádlem, nevyhazujte je. Nasaďte ponožku na mop a používejte místo hadříku na vytírání.

U nízkých, kotníkových verzí ponožek nasazení půjde lépe, vyšší variantu trošku nastřihněte. Mop má zespodu ostré štětinky, které ponožku dobře udrží na svém místě. Nebude sklouzávat. Huňaté froté je velmi savé, proto se jím výborně vytírá.

A kdyby vám připadaly spací ponožky ještě v pohodě k nošení, udělejte si z nich protiskluzovou variantu a noste je místo domácích bačkor.

Běžci zajásají

Foto: Jakub Jurdič

Pánské sportovní ponožky mají obvykle vysoký a poměrně pevný lem. Využijte ho! Ustřihněte horní část ponožky s žebrováním a jako mávnutím kouzelného proutku máte parádní pomůcku při běhání. Ponožkový lem navlékněte na paži a telefon nebo MP3 přehrávač zasuňte pod něj. K tělu by vždy měla směřovat rubová strana telefonu, nejlépe v obale, protože při běhu se zapotíte.

Zimní obal

Foto: Jakub Jurdič

Venku je ještě teplo, ale za dva tři měsíce se o slovo přihlásí termosky a různé termo láhve. Jestli si do těch plastových někdy děláte čaj, tak víte, jak špatně se s nimi manipuluje, když jsou horké. Pomůže vám podkolenka. Nevěříte?

Vyberte nějakou s pěkným vzorem, nejlépe vlněnou, a ustřihněte jí spodní část. Zbylý látkový válec navlékněte na láhev nebo termosku.

Moderní hrnky na kávu jsou větší než kalíšky na espresso a pro lepší manipulaci nemají ucho. A to se hodí! Nový kabát ze staré ponožky půjde dobře nasunout… a paráda je na světě.

U pletených ponožek se žakárovým vzorem nebo z tenké vlny by se mohl konec třepit. I na to máme tip: stačí, když v místě, kde budete stříhat, namalujete po celém obvodu půlcentimetrovou čáru průhledným lakem na nehty. Necháte uschnout a středem lakovaného pruhu budete stříhat. Oba konce budou začištěné.

Vtipní pomocníci do pokojíčku

Foto: Jakub Jurdič

Děti klidně neposedí. Posouvají se i se židlí po podlaze, která tím trpí. Můžete zespodu nohou židlí nalepit filcové kroužky, ale máme i lepší trik! Navlékněte na každou nohu židle jinou kojeneckou ponožku. Dětský malovací koutek se hned rozsvítí.

Roztomilý panáček

Foto: Jakub Jurdič

Připravte si: tenkou bílou ponožku, provázek, nůžky, rýži, stuhu a 3 špendlíky s barevnou hlavičkou

Z tenčí bílé ponožky si poměrně snadno, a hlavně bez šití, můžete vyrobit sněhuláka. Figurka může být jak příležitostnou hračkou pro děti, tak i zajímavou sezonní dekorací.

Foto: Jakub Jurdič

Ponožku rozstřihněte v dolní části hned před patou. Vezměte větší díl (obepínající holeň s navazující patou) a převraťte jej naruby. Na jednom konci svažte provázkem a opět obraťte na lícovou stranu. Skryje se tak spoj, na kterém bude figurka stát.

Foto: Jakub Jurdič

Vznikne váček, do něhož nasypte rýži. Podle velikosti ponožky budete potřebovat zhruba 3 hrsti rýže. Měla by sahat asi 1 centimetr pod okraj ponožky.

Foto: Jakub Jurdič

Opět opatrně převažte provázkem. A máte váleček. Když ho prsty v horní třetině zmáčknete a převážete, vznikne „tělíčko“ sněhuláka.

Foto: Jakub Jurdič

K zakrytí svázaného konce použijte první díl ustřižené ponožky – špičku. Stačí ustřižený okraj dvakrát přehnout a udělat pomyslný lem a čepice sněhuláka je hotová, jen nasadit. Nakonec jen zapíchejte špendlíky s barevnými hlavičkami jako oči i ústa a zavažte barevnou stužku jako šálu. Můžete použít i pruh měkkého filcu nebo zbytek jakékoli jiné měkké látky.

Foto: Jakub Jurdič

Kouzlení se starými ponožkami může být zábavné. Porozhlédněte se po nějakých a pusťte se do toho. Není to nic složitého. 

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek