Hlavní obsah

Jak získat sebevědomí a začít si věřit?

Foto: Ollyy, Shutterstock.com

Foto: Ollyy, Shutterstock.com

Mít se rádi, věřit si, umět se pochválit. To je umění lidí, kteří mají zdravé sebevědomí – a je to základní kámen spokojeného života. Jenže řada žen dělá pravý opak! Proč? A jak to změnit? To je téma dalšího dílu seriálu, který se zabývá ryze ženskými tématy.

Článek

Kolikrát si stoupnete před zrcadlo a řeknete si: „Teda, dneska mi to fakt sluší.“ Kdy naposled jste si řekly, že jste šikovné, chytré, prostě jste samy sobě složily nějaký kompliment? Nevzpomínáte si? Protože ženy dělají spíš pravý opak. Mračí se na sebe do zrcadla, neřeknou si, že mají hezká prsa, ale spíš se jim zdají moc malá nebo nedostatečně pevná. Nepochválí se, že zvládají pracovat a zároveň se starat o děti a domácnost, spíš si v duchu spílají, že to v práci nedotáhly moc daleko.

Výsledek? Celý život si pomalu a postupně podkopáváte sebevědomí!

Bez lásky k sobě samé to nejde

Přitom od zdravého sebevědomí se odvíjí všechno ostatní. „Ovlivňuje veškeré vaše počínání. Projevuje se ve vztahu k mužům, autoritám, kamarádům, k cizím lidem,“ říká vztahový kouč Aleš Kalina. Jestliže si nevěříte, může to negativně ovlivnit nejrůznější oblasti života. Nemusí se vám kvůli tomu dařit v práci (jste neprůbojné, neřeknete si o povýšení, nepřihlásíte se do výběrového řízení, nedokážete prosadit své názory), ale ani v lásce (neumíte odejít od lidí, kteří vám ubližují, máte pocit, že vše špatné si zasloužíte, protože prostě nejste dost dobré…) a dalších mezilidských vztazích (těžko navazujete přátelské vztahy, neumíte se uvolnit, stále se kontrolujete).

Koneckonců – o tom, jak může nízké sebevědomí ničit život, ví své i herečka Hana Vagnerová (35). V rozhovoru pro náš web přiznala, že propadla dokonce anorexii, a až když se naučila mít ráda sama sebe, její život najednou začal zase stát za to.

Příčiny nízkého sebevědomí

Jak se to ale stane, že si člověk nevěří? Podle Aleše Kaliny bývá prvopočátek v drtivé většině případů už v dětství. „Jde o to, jak vám sebehodnotu nastavili doma. Jak vás přijímali, za co vás chválili, za co peskovali, nebo dokonce ponižovali, jak vás hodnotili,“ vysvětluje Aleš Kalina.

Podle opakovaných způsobů chování vašich nejbližších jste si jednoduše v mozku nastavily vnímání své osoby. Pokud vám matka stále opakovala, že byste neměly tolik jíst, protože nemáte zrovna nejmenší zadek, nejspíš máte nyní pocit, že vaše pozadí je velké  jako Afrika. Jestliže vám otec nad školními úkoly spílal do blbců, asi si nepřipadáte nijak extra chytré.

Samozřejmě existují i jiné zlomové okamžiky, které vám mohly vnímání vlastní hodnoty poničit. Třeba první láska, kluk, do kterého jste se bláznivě zamilovaly, a on vás necitlivě odkopl. Nebo vám spolužák ze vzteku, že jste mu nepůjčily pastelku, řekl, že jste hnusné a tlusté. Anebo se po vás v první práci vozil buranský šéf, protože jste byly nové a nejmladší. Ale základ je opravdu většinou v rodině.

Foto: Photographee.eu, Shutterstock.com

Pohled do zrcadla by vás neměl otrávit. Naučte se vidět na sobě to hezkéFoto: Photographee.eu, Shutterstock.com

Test sebevědomí napoví

Možná ani nemáte pocit, že je s vaším sebevědomím něco v nepořádku. Nemusí totiž být úplně na dně, ale i tak by vám jeho zvýšení prospělo. „Položte si následující otázky a obodujte se,“ popisuje Aleš Kalina. Použijte stupnici od nuly po desítku, kdy deset značí velké sebevědomí, nula naopak skoro žádné. Jakmile se někde dostanete pod 7,5 bodu, je potřeba s tím začít něco dělat.

  • Jak hodnotíte svoji atraktivitu? -
  • Jak moc či málo se máte ráda? -
  • Jak „dobrá“ jste partnerka? -
  • Jak (ne)jistě se cítíte při navazování nových vztahů? -
  • Jak si vás cení váš šéf v práci? -
  • Jak důležitá jste pro svou nejlepší kamarádku či kamaráda? -

Jak zvýšit sebevědomí

Nejdůležitější je samozřejmě přijít na to, proč si nevěříte. Tedy pátrat v minulosti, hledat okamžik, kdy vám začalo sebevědomí klesat. Protože děti se s nízkým sebevědomím nerodí, jen o něj v průběhu života z různých důvodů přicházejí. Jakmile zjistíte, proč se nemáte rády, mnohem snáz pochopíte, jak velká je to chyba.

A pomáhají i následující tipy.

  • Chvalte se - Jednejte samy se sebou tak, jak byste chtěly, aby s vámi jednalo okolí. Nekritizujte se (nahlas ani v duchu), naopak se povzbuzujte. Hledejte na sobě pozitiva, nikoli negativa. Kašlete na to, že se vám nelíbí vaše prsa. Koukněte se, jak hezké máte nohy!
  • Odměňujte se - Pečujte o sebe. Pravidelně dělejte, co máte rády. Všechny tyhle fajn chvíle, které prožijete samy se sebou, vám ukážou, jak bezvadná jste společnice.
  • Pracujte na sobě - Chcete toho víc dokázat v práci? Toužíte po štíhlejší postavě? Tak na sobě makejte! Stanovte si reálné cíle. Nechtějte zhubnout padesát kilo, ale třeba jen pět. Nemusíte do roka šéfovat firmě, ale co si do roka udělat nějaký kurz, který vám profesně pomůže, a zajít za šéfem a promluvit si, kam by vás to mohlo posunout? S každým dílčím úspěchem budete o kousek sebevědomější a postupně se dopracujete tam, kde se budete cítit opravdu dobře.
Foto: fizkes, Shutterstock.com

Základem je zjistit, proč si nevěříteFoto: fizkes, Shutterstock.com

Soutěžte s námi

Blíží se Mezinárodní den žen a naše redakce se rozhodla své čtenářky trochu obdarovat. Ve spolupráci se vztahovým koučem Alešem Kalinou jsme si pro vás připravili sérii šesti článků, které se budou zabývat ryze ženskými tématy, a jejich součástí je i soutěž o zajímavé ceny. 

Tyto články budou na Proženy.cz vycházet vždy v pátek (počínaje 1. únorem a konče právě na MDŽ). Na Facebooku bude zveřejněna soutěžní otázka a odpověď na ni najdete v článku. Každý týden jedna čtenářka vyhraje za správnou odpověď, kterou napíše na náš Facebook, knihu Aleše Kaliny Emoční rovnice

Hlavní cena je osobní dvouhodinový koučink s Alešem Kalinou (proběhne buď osobně v Praze, nebo prostřednictvím Skype) na téma, které výherkyni nejvíce trápí a s nímž by jí odborník mohl pomoci. A jak se zapojit do hry o hlavní cenu? Ke každé soutěžní odpovědi vztahující se k jednotlivému článku připojte i pár vět, proč by zrovna vám koučink udělal radost a jak by vám mohl pomoci zlepšit život. Výherkyni hlavní ceny vybere po zveřejnění šestého, závěrečného dílu osobně Aleš Kalina.

A první výherkyní knihy Aleše Kaliny „Emoční rovnice“ se stala Eva Prokopová. Na našem Facebooku už teď najdete další kolo soutěže. Připojíte se se svým příběhem?

Ještě jste nečetly první díl soutěžního seriálu Největší ženské trable? Rychle to napravte!

Reklama

Související témata: