Článek
Časopis Uzlíček
Vedle správného rozmístění nábytku hrají velkou roli vhodně zvolené barvy. Právě ony dokážou navozovat příjemné pocity, měnit nálady a některé mají vliv třeba i na usínání.
Síla barev
Barvy velmi intenzivně ovlivňují naše pocity a vnímání, proto jejich výběr opravdu dobře zvažujme. V případě dětského pokoje pak několikanásobně, protože dítě bude ve „své" místnosti trávit hodně času.
Děti mají obecně rády syté barvy. Dáme-li vedle sebe ročnímu dítěti autíčko ze surového dřeva a tříbarevné, můžeme si být jisti, po kterém sáhne dříve. Na druhou stranu ale příliš barev a sytosti může škodit. Průzkumy dokázaly, že miminka v sytě žlutém pokoji hůř spí.
„Vnímání toho, jak která barva působí na dítě, je zejména v počátečních fázích jeho vývoje a růstu závislá na reflexi jeho rodičů," upozorňuje psycholog a profesionální kouč Vilém Urban.
„Rodiče si musejí všímat, jak se ve kterém prostředí jejich dítě cítí, co ho zklidňuje, dává mu pocit soustředěnosti, nebo naopak co ho aktivuje."
Stále v nás přetrvávají tendence děti podceňovat v tom, co se týká jejich vnímání a prožívání. „Konstatování typu: ,Tomu ještě nemůžeš rozumět, na to ještě nejsi dost vyzrálý...' slýcháme ve svém okolí dnes a denně," říká Vilém Urban a dodává: „Problém ale není v tom, že by si dítě neumělo říci, jakou barvou by chtělo vymalovat pokoj, ale v tom, že to nemusí zapadat do naší představy, jak by měl pokoj vypadat."
Určitým vodítkem pro nás kromě povídání si o barvách mohou být například i obrázky, které naše dítě kreslí.
„Když nastřádané obrázky rozložíme na zem, máme poměrně rozsáhlou galerii, kterou můžeme sledovat spolu s dítětem a vést nad ní diskusi. Mimo jiné v takovémto rozložení máme možnost vidět, které barvy nejčastěji používá. To může být dobrý nástroj pro hledání vhodné barvy pokojíku," radí psycholog.
Foto: samphoto.cz/jiunlimitedOranžová barva zužuje prostor
Co patří do dětského pokoje?
Mezi základní a mnoha lety prověřené principy uplatňované při tvorbě dětského pokoje patří:
- pohodlí
- bezpečí
- univerzálnost
- mobilita
- barevnost
- fantazie
Podle bytové designérky Zuzany Halfarové nesmějí v dětském pokoji chybět základní zóny:
- zóna spaní
- zóna určená k hraní
- zóna k psaní a čtení
„Základním vybavením je vždy dobrá odvětrávaná postel s kvalitní matrací, polohovatelná židle s psacím stolem a dostatečné úložné prostory nejen pro hračky, ale také oblečení, a poličky na knihy."
Zásady pro rozmístění nábytku
Za nejlepší materiál pro nábytek v dětském pokoji považují designéři jednoznačně dřevo.
„Postel bychom měli umístit tak, aby z ní dítě pokud možno vidělo na dveře a mělo tak přehled," doporučuje Zuzana Halfarová. „Bezpečněji se děti cítí v posteli, která je přiražena ke zdi a kterou je vhodné v okolí postele obložit např. látkami s kapsářem apod."
V dětském pokoji by měl být dále prostor určený pro hraní. Pokud je v něm plovoucí či dřevěná podlaha, je vhodné určitou část vybavit kobercem, na kterém si děti mohou hrát.
„K oknu je dobré umístit psací stůl s kvalitní polohovatelnou židlí, která roste s dítětem," pokračuje Zuzana Halfarová. „Stůl umisťujeme k oknu tak, aby na něj dopadalo přirozené světlo a zároveň si dítě neclonilo rukou, kterou píše."
Jaké barvy do pokojíčku?
Jak už jsme se zmínili, je určitě při výběru barev vhodné brát v potaz (kromě přání dítěte) i jeho povahu.
„Obecně lze říci, že k uklidnění hyperaktivních dětí přispívají tóny světlejší, studené odstíny modré, zeleno-modré nebo fialové. Naopak živé barvy, jakými jsou oranžová, žlutá, červená a purpurová, děti povzbuzují a dodávají jim pocit tepla," říká Zuzana Halfarová.
Designéři doporučují volit maximálně tři barvy - z toho jednu barvu výraznou a dvě tlumenější. Více než kdy jindy platí v případě barevnosti, že ,,čeho je moc, toho je příliš". „Preferuji vždy tlumenější odstíny barev, jelikož dalšími oživovacími prvky jsou pak samotné dětské hračky, které barvami jen hýří," vysvětluje Zuzana Halfarová.
A jakých barev se podle designérky vyvarovat?
„Nevhodné barvy, především pro malé děti, jsou syté, agresivní barvy, například oranžová. Obecně je lepší nevolit barvy vyvolávající aktivitu a agresivitu."
Jak vymalovat ostatní místnosti v bytě?
Vnímání barev je záležitost silně individuální, a tak doporučit ty nejvhodnější pro jednotlivé místnosti v bytě jednoduše nejde.
„Problém totiž je, že se lišíme v tom, s jakými životními zkušenostmi a okolnostmi máme ten který pocit (a tím pádem tu kterou barvu) spojený. Proto nelze s nějakou větší přesností stanovit, co která barva znamená. Například červená barva, která v někom dokáže evokovat pocity rozkoše a bujení mnoha různých chutí, může v jiném člověku probouzet pocity zoufalství a nechuti, protože si s červenou užil ,své' např. v rámci autonehody, kdy došlo ke zranění nějakého blízkého člověka," vysvětluje Vilém Urban a shoduje se se Zuzanou Halfarovou, která tvrdí:
„Výmalba místností by se neměla řídit striktně danými pravidly. Každý člověk reaguje na barvy různě a vždy je vhodné je volit také podle toho, které jsou naše oblíbené a ve kterých se cítíme dobře.
Přesto existují různé příručky a návody, které „určují," co která barva znamená. Přikládáme je závěrem článku jako možnou inspiraci:
Časopis Uzlíček květen 2008