Hlavní obsah

Ještě nemáte praktické i hezké osvětlení na zahradu? Máme tipy!

Foto: profimedia

Na zahradní party užijete nejrůznější světelné řetězy

Posedět pozdě večer venku za svitu měsíce je sice romantické, ale marná sláva – spolehnout se na něj nedá. Mnohem jistější to bude s venkovním osvětlením.

Článek

Zahradu či terasu můžete prošpikovat spoustou svíček, prodávají se i svícny s nástavci, jež lze zapíchnout do země. Další klasiku představují lucerny v mnoha podobách (stolní, stojací a závěsné) a půvabnou atmosféru vykouzlí tradiční bambusové, či naopak moderní nerezové louče.

Pokud ale chcete více vidět, zkuste solární svítidla, která se rozsvěcí za soumraku, nebo se spolehněte na elektrické osvětlení.

Podle funkce

Venkovní osvětlení můžeme rozdělit na dekorativní a účelové. Dekorativní slouží k dokreslení atmosféry na zahradě, navíc ve dne působí i jako zajímavý artefakt. Mezi účelové patří například zápustná svítidla pro osvětlení schodů, cest nebo teras, která nepřekážejí, dá se na ně i šlapat nebo po nich jezdit. Dobrou službu prokážou také sloupková svítidla a nejbližší okolí domu a terasu rozzáří nástěnné, případně stropní osvětlení, efektně vypadají i stojací či stolní lampy.

Foto: Dedra

Kovové lucerny mají dvířka opatřena šikovnou západkou, větší o výšce 35 cm, menší o výšce 22 cm, cena za set 799 Kč

Foto: Bella Rose

Do elegantní lucerny Copper Glass M se vejdou i vysoké svíčky, výška 45 cm, cena 1844 Kč

Foto: KIKA Nábytek

Dekorativní osvětlení v podobě kola má solární panel umístěný pod sedadlem, rozměry 56 x 20 x 41 cm, cena 699 Kč

Podle zdroje

Nejvíce se prodávají svítidla solární a s LED technologií. „Zatímco dříve byla solární svítidla pouze zapichovací, dnes je možností daleko více. Vypnout a zapnout lze většinu z nich, ale v nabídce jsou i taková, která se automaticky rozsvítí při setmění, při pohybu nebo lze nastavit i délku jejich svícení,“ uvádí Petr Zavřel ze společnosti Eglo a dodává, že rovněž stoupá obliba LED svítidel, kvůli úspoře elektrické energie i minimální náročnosti na místo. Kromě LED žárovek se používají LED moduly, umístěné přímo ve svítidle.

Foto: Eglo

Nástěnné Trono s pohybovým senzorem je vyrobeno z oceli, zdrojem světla je GU10 – LED, cena 2990 Kč

Foto: Philips

Zapuštěná svítidla Moss z hliníku a plastu splynou s cestou či terasou a díky indexu krytí IP 67 vyhoví i těm nejnáročnějším podmínkám, cena 1290 Kč

Foto: Hornbach

Venkovní hliníkové LED osvětlení Monza krásně prozáří okolí vstupu do domu, cena 2290 Kč

Podle náročnosti instalace

U solárních svítidel nic moc neřešíte – nepotřebujete kabely. A svítidla na elektrický zdroj?

„Rozlišujeme osvětlení, které se projektuje zároveň s tvořením zahrady a počítá se i s položením kabelů – do nezámrzné hloubky, v plastové chráničce a v pískovém loži. U dodatečně realizovaného osvětlení, například když chcete postavit lampu na terasu, stačí natáhnout prodlužovací kabel určený pro venkovní použití z jakékoli zásuvky. Nicméně nezapomeňte kabel vždy po použití uklidit a nevystavujte ho například dešti,“ připomíná Petr Zavřel.

Foto: Philips

Romantický design závěsného LED svítidla Robin láká k večernímu posezení s přáteli. Tvarem připomíná tradiční lucerny, ale je z kvalitního plastu a hliníku, cena 1290 Kč

Foto: Le patio

Na foto (zleva): Závěsné lampy Erfurt a Siegen patří do kolekce Ebolicht. Designem odkazují na průmyslová světla, jež se vyráběla na počátku minulého stolení, například Siegen cena od 9500 Kč

Foto: Eglo

Zapichovací Nema je mobilní, poblíž potřebujete jen přívod elektřiny. Svítidlo má IP krytí 54 a vzniklo z kovu a skla, cena 1190 Kč

Podle materiálu

Nejčastěji se venkovní osvětlení vyrábí z plastu, hliníku a nerezu, u mnoha výrobků se dále používá sklo, to však může nahradit i plast. Povrchové úpravy se volí tak, aby odolaly venkovním podmínkám nebo přispěly k estetickému dojmu. Nejvíce barev najdete v segmentu solárních dekorativních svítidel.

Foto: Tchibo

Světelný LED řetěz s nafukovacími balonky potěší vaše nejmenší. Kdyby praskly, snadno je nahradíte jinými, cena 399 Kč

Foto: Magnet3Pagen

Dnes může na zahradě svítit kdeco, tak proč ne rostliny, jako například solární tulipán, cena 275 Kč

Foto: IKEA

Solární stojací LED lampa Solvinden je vysoká 37 cm, takže ji na terase nebo na zahradě jen tak nepřehlédnete, cena 399 Kč

Podle designu

Až budete mít jasno v technických parametrech, zůstane vám jediné – vybrat si ta nejkrásnější svítidla. Přestože se nedají přehlédnout trendy směřující k jednoduchosti až univerzálnosti použití, každý si jistě koupí to, co se mu líbí.

Ideální stav? Venkovní osvětlení by mělo korespondovat s architekturou domu a zahradou, čemuž nahrává i výroba ucelených řad různých typů svítidel, které stačí doplnit zajímavým solitérem.

Foto: Eglo

Některá svítidla vypadají spíše jako umělecké dílo. Elegantní světelný solitér představuje například kovové Terreno vysoké 90 cm, cena 10 990 Kč

Foto: Philips

Osvětlení Veranda z nerez oceli je vybavené senzorem, který lze nastavit jak na pohyb, tak na automatické spínání ve stanovenou dobu, cena 2190 Kč

Foto: Bonami

I romantika může mít moderní náboj, jak dokazují venkovní světla Naeve z nerez oceli a akrylu, cena 549 Kč/sada 4 kusů

Až si odpovíte na otázku, jak nejlépe vyřešit venkovní osvětlení, zkuste také 10 tipů, které zkrášlí každou zahradu! Jaký by se hodil na tu vaši?. A pokud byste nejraději jen lenošili, doporučujeme Relax na balkoně, zahradě i terase: Tyhle vychytávky se vám budou hodit!.

Jak to máte vy? Trávíte pozdní večery venku raději potmě, při svíčkách, nebo na sebe a okolí chcete skutečně vidět?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.