Hlavní obsah

Jste stále unaveni? Víme proč i co vám pomůže!

Foto: thinkstock

Že vás ta únava už nebaví? Zkuste naše tipy, jak jí dát sbohem

Jste stále unavení, i když dostatečně spíte a dodržujete víkendy? Proč na vás právě v tomhle období dopadá neveselá nálada? Víme a poradíme, co s tím, aby vám bylo líp!

Článek

Je známá věc, že ve dnech, kdy má slunce volno, na mnohé z vás dopadají chmury. „Ale je to záležitost ročního období, a tedy i přirozená věc,“ uvádí terapeut ajurvédy ing. Jaroslav Mikšík. Pokud se to snažíte respektovat, a tak dostatečně spíte, o víkendech nepracujete, ale stejně to nepomáhá, je třeba hledat důvody dál.

Takhle ne? Tak jinak!

Příčin vaší únavy může být spousta. „Právě nyní, s blížícím se koncem roku, například hodně lidí hodnotí svůj život,“ říká psycholožka Karolína Švejdarová. A pokud vám v něm něco chybí či nejste spokojeni v práci, rodině nebo sami se sebou, může být právě to možný důvod vaší nepohody. „Psychický stav, jak víme, úzce souvisí i s fyzickou schránkou,“ uvádí MUDr. Jan Hlusička. Takže únava může být důsledkem vašeho psychického rozpoložení.

Velmi tenká čára pak vede ke skutečným depresím, na ty už opravdu pozor. Více jsme o jejich příznacích psali zde.

Foto: thinkstock

Opatrně, ať se z velkých smutků nestanou dlouhodobé deprese

Opravdové zdraví

„Mezi další možnosti, proč jste stále unaveni, mohou patřit také i přechozené či nedoléčené nemoci,“ uvádí Jan Hlusička. Proto radí posílit imunitu, včetně úpravy stravy, do níž zařadíte více vitaminů a léčivých potravin. A jako malý přídavek si můžete také slíbit, že zajdete na preventivní prohlídku, o nich jsme psali zde, i to by vám také mohlo vylepšit zdraví.

„Je dobré si uvědomit, že vaše zdraví je skutečně vaše a žádný lékař, léčitel, terapeut ani poradce za ně nenese zodpovědnost, jen vy,“ upozorňuje Jaroslav Mikšík.

„Nejdůležitější rozhodnutí ohledně vašeho zdraví je, že se vyléčit či zbavit obtíží chcete,“ tvrdí Jaroslav Mikšík s tím, že má s klienty zkušenosti, že by každý chtěl být zdravý, ale jen pokud by to nic nestálo. „Zdaleka nemyslím jen na peníze, ona totiž nemoc či potíže jsou výsledkem dosavadních zvyků,“ uvádí terapeut. Chcete-li se jich vzdát, a věřte, že i neustálá únava k nim nepochybně patří, je potřeba něco změnit. Co tedy třeba začít tímto?

Foto: thinkstock

Kvalitní masáž vám dokáže vlít do těla energii. A zvlášť, když jí pomohou i teplem nahřáté kameny

Tipy, co vám umí pomoci zbavit se únavy:

  • dbejte na teplé oblečení, zejména pod pupíkem a okrajových částí těla
  • oblékejte se do barev, v nichž se cítíte dobře
  • nepřepínejte své síly – nemusíte každý den drtit lekci aerobiku, třeba vám víc pomůže klidná procházka
  • dopřejte si kvalitní sladké a tučné potraviny, v malém množství
  • dopřejte si masáže teplými oleji, kameny, polštářky. I hodina v péči někoho jiného vám dokáže vlít neuvěřitelně energii do těla. A mimo jiné přinést třeba i kvalitní spánek
  • odpočívejte více, než jste byli zvyklí třeba v létě. Nemusí jít jen o spánek: zkuste více číst, tvořit, být s přáteli, nebo naopak sami venku – zjistěte, co vás nabíjí a co naopak
  • choďte spát kolem 22. hodiny, či alespoň dřív než o půlnoci. Každá naspaná hodina před ní vydá za dvě až tři po ní...

Co funguje a pomáhá na zimní únavu vám? Dejte vědět!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek