Hlavní obsah

Kam v zimě? Tahle česká města lákají i v mrazivém počasí

Foto: Jiri Foltyn, Shutterstock.com
27. 12. 2019

Neholdujete zimním sportům, ale ani se vám nechce trávit zimní měsíce doma na gauči? Nechte se zlákat pozváním do několika českých měst, kterým zima náramně sluší. V té kráse si ani neuvědomíte, že vás mráz štípe do tváří.

Článek

Vyrazte s rodinou na procházku přírodou, malebnými uličkami i chodbami poutavých galerií. Tuzemská města mají co nabídnout nejen v letní turistické sezoně.

Praha

Hlavní město na našem seznamu samozřejmě nesmí chybět. Zamiřte do centra, i pokud máte chuť prodloužit si vánoční náladu. Ze Staroměstského náměstí vánoční trhy zmizí až 6. ledna. Na rozdíl od předvánočních dní si je užijete bez davů a svařák nebo horká čokoláda bude chutnat stejně dobře. Návštěvu metropole můžete spojit i s povánočními slevami, jinde tolik obchodů nenajdete.

Foto: Feel good studio, Shutterstock.com

V Praze si ještě můžete užít vánoční trhy a spojit to s procházkou po Starém Městě

Olomouc

Hledáte-li cíl malebnější, ale neméně honosný, nechte se nalákat do Olomouce. V centru je vše důležité v docházkové vzdálenosti, pokochat se můžete budovou radnice, opevněním i četnými církevními stavbami, za návštěvu rozhodně stojí Katedrála sv. Václava. Nezapomeňte se zastavit u slavného orloje, který je po náročné rekonstrukci konečně znovu otevřen. Chcete-li si prohlédnout město z výšky, běžte na věž radnice nebo věžičku kostela sv. Mořice. Ani v zimní sezoně nezavírá olomoucká zoo, která má navíc na leden pro návštěvníky připravenou soutěž o hodnotné ceny.

Foto: Henryk Sadura, Shutterstock.com

Chcete romantiku? Pohled na večerní Olomouc to bezpochyby nabízí

Pustevny

K návštěvě zve snad nejoblíbenější horské středisko v Beskydech, Pustevny. Zamiřte sem nejen kvůli lyžování. Podívanou pro celou rodinu bude od 11. do 26. ledna festival ledových soch. Čekají na vás dva stany plné neuvěřitelně dokonalých soch vyřezaných do ledu. Kdyby vám z té krásy vyschlo v krku, osvěžit se můžete u ledového baru. Jako suvenýr si můžete pořídit fotku na ledovém trůnu.

Foto: Tom Pavlasek, Shutterstock.com

Pustevny jsou opravdu krásné, a když vyjde počasí, nemá to chybu

Český Krumlov

Jedním z měst, jehož atmosféru zabíjejí davy turistů, je bezesporu perla jižních Čech, Český Krumlov. V zimě ho ale můžete spatřit bez davů. Ve stylových restauracích a malebných kavárnách najdete bez problému místo. Zámek je sice uzavřený, vyšplhat ale můžete alespoň na zámeckou věž, ze které se otevírá nádherný pohled. A pokud chcete vystoupat ještě o kousek výš, vydejte se na nedalekou horu Kleť. Bude-li sníh, je to velmi příjemná procházka. Horkou odměnu si můžete dopřát na vrcholu v horské chatě.

Foto: Natalia Deriabina, Shutterstock.com

V Českém Krumlově se nudit určitě nebudete

Kutná Hora

Za architektonickými skvosty, současným uměním, poučením i bizarními turistickými atrakcemi vyrazte do Kutné Hory. Chrám svaté Barbory vás uchvátí jak svým interiérem, tak členitou strukturou stavby, kterou zvnějšku zdobí zachovalé chrliče v podobě fantaskních příšer.

S chrámem sousedí Galerie Středočeského kraje GASK, která v prostorách bývalé jezuitské koleje představuje výtvarné umění 20. a 21. století. Nejnovější výstavou je 80’svoboda studentů Ateliéru fotografie II UMPRUM.

S dětmi zamiřte na výstavu V zahradách imaginace k 50. výročí úmrtí Jiřího Trnky. V centru nesmíte minout ani Vlašský dvůr, bývalé sídlo králů a mincovna, kde se dozvíte zajímavosti o historii peněz na našem území. Na seznamu nám nesmí chybět ani tajuplná Kostnice v Sedleci, kde najdete lustry, sloupy nebo erby seskládané z lidských kostí a lebek.

Foto: Henryk Sadura, Shutterstock.com

Kutná hora láká hned několika architektonickými skvosty

Hrusice Josefa Lady

Kde jinde si užít opravdovou ladovskou zimu než v Hrusicích, kde se Josef Lada narodil, žil a tvořil. Od středy do neděle můžete navštívit Památník Josefa Lady a jeho dcery Aleny, plný milých mistrových děl. Po městě se poté vydejte stezkou Pohádkové Hrusice, která vám připomene hlavní postavy Ladových knih. Okolní krajina pak přeje i turistickým procházkám nebo vyjížďkám na běžkách. Objevte místo, kudy chodil i kocour Mikeš a jeho kamarádi!

Foto: Profimedia.cz

Stezka v Hrusicích je velmi oblíbená, vyrazte i s dětmi po stopách kocoura Mikeše

Kam se za zimními výlety chystáte vy? Na túru si připravte výborný stylový sendvič.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.