Hlavní obsah

Knihy nejsou jen ke čtení! Jak na to, aby vám byt i zdobily?

Foto: Thinkstock

Až vyřešíte, kam s knihami, také se budete jen usmívat

Máte rádi knížky, ale pořád nebyl čas, abyste jim dopřáli důstojné místo? Udělejte to právě teď!

Článek

Léto a s ním doba dovolených přejí všem, kteří rádi čtou. A pokud máte doma knížky srovnané někde bokem do komínku (nebo snad pod postelí?!), vytvořte jim konečně vlastní „bejvák“!

1. Jednoduše police

Nejrychlejší řešení pro pár knih? Postavte je na malé police. Zdá se vám to příliš fádní, bez nápadu? Pak si vybírejte z originálních tvarů polic, které pohlídají vaše knihy a navíc samy o sobě vypadají zajímavě. Anebo zkombinujte více polic, které pověsíte na stěnu různě od sebe vzdálené.

Foto: Designbuy CZ

Policový systém Corniches značky Vitra si můžete nakombinovat podle libosti a uložit sem nejen knihy, ale i drobné dekorace (plast, 210 x 144 x 116 mm, za 1402 Kč)

Foto: Bonami CZ

Máte rádi dřevo? Pak by se vám mohla zalíbit netradiční police z tohoto přírodního materiálu připomínající rám (různé rozměry, cena od 2519 Kč)

2. Vyberte si svůj tvar

Přestože většina polic má jasně dané, jak budou vypadat, a s tím nehnete, v obchodech najdete i tvárnější kousky. A to doslova. Na stěně si pak můžete vytvořit například spirálu, květinu, list… Má to jedinou podmínku: výrobci doporučují volit zakřivené tvary. A vy zase získáte jistotu, že takovou polici jen tak někdo nemá. S ohledem na různorodé tvarování se tyto police rovnou vybavují zarážkami, takže se netřeba bát, že by vám knihy za chvíli spadly.

Foto: Bonami CZ

Police na knihy Infinity od Bolis Italia se dá tvarovat do libovolných obrazců – jednotlivé díly jsou z ohebné oceli (set 12 kusů, každý o rozměrech 60 x 16 cm, za 4199 Kč)

Foto: Designbuy CZ

Rovněž knihovna Bookworm značky Kartell se 17 zarážkami je velice variabilní. Odolný plast můžete různě tvarovat (výrobce jen doporučuje volit zakřivení) a připevnit na zeď na výšku či na šířku (8200 x 190 x 200 mm, za 22 190 Kč)

3. Osvědčené regály

Knížky lze uložit rovněž do mnoha policových regálů na nožkách i bez nich, samostatně stojících i závěsných. I v tomto případě je výběr neskutečný, můžete si zvolit klasické regály nebo takové, jež zaujmou už svým tvarem. Mnoho systémů je navíc modulových, takže si snadno navolíte ideální velikost – koupíte tolik dílů, kolik zrovna potřebujete.

Foto: Concept Store Karlín

Originální kónický tvar knihovny Babel značky Bonaldo se nabízí v několika barevných variacích, vyrábí se z plastu (výška 180 cm, dolní průměr 50 cm, za 19 602 Kč)

Foto: Jena – nábytek

Do elegantního regálu z obývacího programu Passion uložíte knihy nebo třeba i dekorace, které chcete vystavit na odiv. Regál je z lamina LTD v dekoru arusha wenge (200 x 120 x 38 cm, orientační cena 7498 Kč – aktuální cena k doptání v obchodě)

Foto: Designoutlet CZ

Regál/knihovna Bergen nabízí nepravidelně uspořádané police, korpus je z MDF s lakem ve vysokém lesku. Dvě police jsou rovněž opatřené tímto lakem, pět polic laminem v dekoru sonoma dub (200 x 200 x 35 cm, za akční cenu 23 900 Kč)

4. Dopřejte jim společnost

Prostornější regály můžou díky svým větším dispozicím posloužit nejen knihám, sem se vejde třeba i vaše pletení, skripta do školy, rodinné účty... Co nemá být vidět, srovnejte do krabic, jež vložíte do regálu, nebo nábytek vybavte zásuvkami. Na regálech je sympatické, že se dají postavit také do prostoru a pak budou částečně oddělovat jednu místnost na více zón. Předem si jen ověřte, zda se musí rovněž kotvit.

Foto: IKEA

Chcete knihovnu Ornäs z masivní borovice využívat i jako úložný prostor a nebaví vás utírat prach? Pak do některých polic přidejte krabice, kam se vejde hodně drobností, na něž nemusí být zrovna vidět (73 x 159 x 40 cm, za 3990 Kč)

Foto: Jena – nábytek

Regálový systém Belize uspokojí každého. Na výběr máte nejen několik dekorů korpusu z LDTD či provedení předních ploch z MFD, ale také řadu různých velikostí, rovněž lze přidávat i police nebo zásuvky (cena závisí na konkrétním výrobku, k doptání u prodejce)

5. Hlavně samostatně

Další řešení, kam s knihami, nabízejí opět regály, ale i vitríny či nejrůznější skříně a skříňky, tedy volně stojící kusy nábytku, jež jsou vybavené i zadní stěnou. Díky tomu na rozdíl od otevřených policových systémů působí masivněji. Některé modely lze dodatečně dovybavit šuplíky nebo i dvířky, jiné toto poskytují už v základu. Pokud nemáte příliš mnoho knih a chtěli byste je mít srovnané stejně jako jiné předměty, pak jsou pro vás tyhle „kombi“ kusy nábytku docela výhodné.

Foto: IKEA

Knihovna Hemnes z masivu je vybavená čtyřmi nastavitelnými policemi, stejně tak i nožičkami. Prodává se v černém, šedohnědém či bílém provedení (90 x 197 x 37 cm, za 2990 Kč)

Foto: Kika Nábytek

Skříň Aris s úložným prostorem a policemi na cokoli se hodí do tradičně zařízených interiérů (105 x 160 x 40 cm, za akční cenu 18 490 Kč)

6. Osobní strážci

Police, regály či jiný kus nábytku s bočnicemi vaše knihy spolehlivě pohlídá, tedy pokud je skutečně zaplníte. V opačném případě nebo u knihoven, jež nejsou vybavené bočnicemi, pomůžou zarážky. Mezi oblíbené tvary patří stylové zvířecí motivy, do moderních domácností se hodí čisté rovné linie nerezových zarážek nebo naopak něco extra – třeba šikovné ruce.

Foto: Almara Shop

Stylové zarážky značky Clayre & Eef poslouží a potěší i svým vzhledem (21 x 31 x 6,5 cm a 16 x 24,5 x 4 cm, za 1507 Kč)

Foto: Apropos shop

Masivní zarážky na knihy Kůň značky Lisbeth Dahl jsou z cementu, povrchově upraveného patinou a imitací rzi (19 x 10 x 14 cm, za 1946 Kč)

Foto: Designoutlet CZ

Ruce z materiálu polystone spolehlivě zachytí potenciálně padající knihy, a navíc vaší knihovně dodají šmrnc (15, 5 x 11 x 9 cm, za 499 Kč)

Foto: IKEA

Zarážka na knihy Skribent je vyrobena z břízy a oceli (výška 24 cm, hloubka 10 cm, za 99 Kč)

Když máte rozečteno

Abyste knihu zbytečně neponičili, založte si stránku, kde jste zrovna přestali číst. Někomu postačí volný list papíru nebo kousek stužky, jiný si pořídí dekorativní záložku. Zdá se vám to už zbytečné? Jasně, jsou to drobnůstky. Ale krásné!

Možností, jak si uspořádat doma knihy, je celá řada; vyberte si tu, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Foto: Almara Shop

Dekorativní záložky zleva: Angel, Pearl Rose, Silver Flower (různé materiály, od 79 Kč)

Foto: Bonami CZ

Hledáte záložku na knihy, která poslouží i jako vtipný bytový doplněk? Našli jsme pro vás červenou krasavici značky Paul Cocksedge vyrobenou ze dřeva, pokrytého PVC (220 x 100 x 245 mm, za 2129 Kč)

Nebo se vám osvědčilo něco jiného? Napište nám i ostatním čtenářům, kam ukládáte své knížky vy.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek