Hlavní obsah

Kolik času věnovat cvičení, aby mělo efekt?

Foto: Thinkstock

Zjišťovali jsme, kolik času potřebujete věnovat cvičení, aby bylo efektivníFoto: Thinkstock

Proč pro hubnutí musíte cvičit aspoň 30 minut, ke zpevnění těla posilovat 20 minut a proč je třeba se hýbat aspoň dvakrát týdně? Že vám čísla kolem pohybu motají hlavu? Pomůžeme vám se v nich zorientovat!

Článek

Nevíte, jestli vám půlhodinový běh pomůže shodit kila? A jestli dvacet minut s posilovacím videem dokáže vůbec zpevnit postavu? Hodně otázek a málo odpovědí? Ptali jsme se proto odborníků. Zde jsou jejich názory, které vám pomohou si udělat jasno.

Hubnutí rovná se 25 až 30 minut pohybu

Chcete-li se zbavit tukových zásob, je půlhodina nutná. Přesně tolik trvá, než se v organismu rozpohybuje spalování tuku. Podle trenéra Radka Mirovského jsou k tomu potřeba aerobní činnosti: běh, rotoped, orbitrek, svižná chůze… Právě ty nutí metabolismus využívat tuk. „Tady platí, že čím častěji, tak tím lépe,“ radí trenér. Klidně stačí 25 až 30 minut denně, podle něj je to lepší než dvakrát týdně 90 minut.

Co je ale důležité, měla by být vaše činnost intenzivní! „Tak intenzivní, abyste cítili, že je to teoreticky maximální intenzita, kterou jste schopni udržet dlouhodobě. Když vnímáte, že se při běhu dusíte, tak ubrat, když cítíte, že můžete víc, tak zrychlit. Samozřejmě je dobré začínat pomaleji a po několika minutách zrychlit tak, abyste organismus nezahltili, ale zatěžovali ho postupně,“ vysvětluje trenér Radek Mirovský.

Foto: Thinkstock

Aerobní pohyb vám pomůže s kondicí i hubnutím. Měli byste jej ale rozhodně vykonávat častěji než jedenkrát týdněFoto: Thinkstock

Pro zpevnění těla: 20 minut stačí

Pokud nepotřebujete hubnout, ale visí na vás svaly tak nějak neforemně, pomůže vám zpevňování. Není potřeba se tedy zaměřovat na metabolismus tuků, tedy ten, co vede k hubnutí, proto doba vaší činnosti může být nižší než výše uvedených 25 až 30 minut. Jen pozor na další omyl, že chcete-li mít pevnější břicho, stačí cvičit jen to. „Ploché břicho není výsledkem jednoho super účinného cviku, ale kombinací funkčního posilování všech břišních svalů, pravidelné kardio aktivity a správně nastaveného jídelníčku,“ uvádí na pravou míru trenérka kondičních tréninků Radka Vandasová.

Pravidelně: Jedině to vám pomůže

Pokud si pohyb dopřáváte jako návštěvu dobré restaurace, tedy třeba jednou za měsíc, bude mít sice účinky na vaši dobrou náladu i dobrý pocit ze sebe samých, ale vliv na zdraví nebo zbavení se bolestí zad nečekejte. „Pravidelnost je potřeba k tomu, abyste se posouvali dál. Vylepšovali to, co vylepšit chcete,“ uvádí kouč životního stylu Aneta Procházková.

Foto: Thinkstock

Základ posilovacích cviků i těch, které spalují tuky, je pravidelnostFoto: Thinkstock

Jinak si zachováte stávající stav. Ale snažíte-li se o změnu, tedy snížit svou konfekční velikost, snížit tlak, zbavit se shrbených zad, bez zvýšení četnosti cviků, přidávání zátěže či intenzity to nepůjde. „Je to třeba jako s výukou jazyka: jen pravidelnost vás naučí mluvit plynně, nejen matně rozumět,“ doplňuje Aneta Procházková.

Na každého jiný metr

K číslům, která jsme vám uvedli, je důležitá ještě jedna poznámka: Nezapomeňte brát v potaz, že u každého z vás je výchozí bod jiný: například vás zmůže dvacetiminutovka posilování, zatímco kamarádka ani po hodině nebude mít dost. Proto se navzájem neporovnávejte s někým jiným, ale řešte sami sebe...

Co vy na to?

Reklama