Hlavní obsah

Konec vtipů o hloupých blondýnách! Mají IQ vyšší až o 15 bodů než brunety. Stačí se odbarvit

Foto: pio3, Shutterstock.com

Vtípky o hloupých blondýnkách jsou mimořádně oblíbené a asi málokdo přemýšlí, kde se vzaly. Prostě tu jsou. S tím se ale nespokojili vědci a začali zkoumat, jaká je souvislost mezi barvou vlasů a ženskou inteligencí. A nestačili se divit!

Článek

Co udělá blondýna, když… Vtipy o blondýnkách jsou zábavné a většinou se jim rády zasmějí i světlovlásky. Vždyť se jedná o nadsázku! Takhle jednoduché vysvětlení ovšem neobstojí ve světě tvrdých dat a důkazů, a proto se vědci rozhodli prozkoumat, jakou souvislost má blonďatost s intelektem. A výsledky jsou šokující: peroxid ovlivňuje fungování mozku!

Ženská inteligence pod drobnohledem

Skupina kulturních antropologů a evolučních neurologů z Katolické univerzity ve Střední Nebrasce se počátkem tisíciletí pustila do zkoumání všeobecně rozšířené představy, která rezonuje právě ve vtipech: že ženy se světlými vlasy jsou o něco hloupější a naivnější než brunetky.

Před 15 lety proto otevřeli tzv. Normativní studii ženské inteligence a během let zkoumali 200 tisíc žen ve věku od 21 do 65 let – pomocí psychologických dotazníků, barevného škálování a skenů mozku hledali vztah mezi barvou vlasů a kognitivními i intelektovými funkcemi. A došli k jen těžko uvěřitelným závěrům.

Geniální během týdne

Studie a později i metastudie odhalily, že umělé blondýny jsou v průměru chytřejší o 5 až 10 IQ bodů než přirozené plavovlásky i brunetky. Když si totiž dá žena obarvit vlasy na blond, její aktuální IQ se během týdne po kadeřnickém zákroku zvýší někdy až o 15 bodů! A tato změna navíc vydrží až do doby, kdy blonďatý odstín odroste o tři centimetry, tedy asi tři měsíce. „Nemohli jsme tomu uvěřit. Ale po odstranění všech možných chyb a zkreslení to vychází stále stejně,“ říká vedoucí výzkumu Naftali Lederer.

Foto: Andrew Angelov, Shutterstock.com

Ať již si žena nechá zesvětlit či odbarvit celou kštici, nebo jen několik pramínků, vždy tak na pár měsíců zvýší svoje intelektové schopnosti

Před státnicemi ke kadeřníkovi

Když došli vědci k tak průlomovému objevu, začali zjišťovat příčinu. A výsledek? Peroxid vodíku, který se v různých formách používá k zesvětlování i odbarvování, narušuje nejen strukturu vlasu, ale také vlasovou pokožku. A když je kůže narušená, molekuly peroxidu pronikají postupně kůží a lebečními kostmi do mozkové kůry.

Tady se pak vážou přímo na neuroreceptory inteligence a zlepšují paměť, soustředění, analytické schopnosti i rychlost učení. Trvá pár dní, než se vyšší IQ ustálí na zmíněné tři měsíce. „Došli jsme k závěru, že nejlepší je nechat vlasy zesvětlit týden před výkonem, třeba před zkouškou, pohovorem nebo důležitou pracovní schůzkou,“ vysvětluje členka týmu Advika Johnson.

Mozek blondýn je jako GPS

Při navázání peroxidu v mozku navíc vzniká vzácný peptid F 12N45, který způsobuje silnější prokrvení dalších důležitých struktur a dokáže zvýšit hustotu neuronové sítě. Mozek odbarvených a zesvětlených žen pak funguje jako velice výkonný počítač a reakční čas potřebný na řešení úkolů a problémů se zkracuje až o několik vteřin (!), což mimo jiné významně zlepšuje řidičské schopnosti!

Na alzheimera pomůže i melír

Výzkumníci jsou plní optimismu a prozkoumávají možnosti, jak peroxidem vodíku pomáhat ženám s demencí a po mrtvici. A proč jen ženám? Na muže to totiž nepůsobí. „Pravděpodobně mají silnější kůži na hlavě i tlustší lebku a molekuly peroxidu tudy neprojdou,“ říká Naftali Lederer.

A jestli nestojíte o to, být zářivá zlatovláska, ale být na čas chytřejší by se vám hodilo? Autoři studie upozorňují, že není nutné odbarvovat celou hlavu. K dočasnému zvýšení IQ a zlepšení kognitivních funkcí – třebaže nižšímu – postačí i zesvětlení pramínků: mělo by ale jít nejméně o 10 % vlasového porostu.

Dejte si ale pozor na ukvapené závěry a než poběžíte do drogerie koupit si odbarvovač, podívejte se do kalendáře, co je za datum. 

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek