Hlavní obsah

Kouzelné slůvko dokáže zachránit pohodu ve vztahu. I o Vánocích!

Foto: Profimedia

Jedno slovo stačí pro to, aby vám ve vztahu bylo lépe. Jaké to je? Prozradíme vám ho!Foto: Profimedia

Taky nevíte, kam dřív skočit a co před Štědrým dnem zařídit? To je stresu, který se negativně podepisuje na každém partnerství! Ovšem stačí jedno slůvko a všechno může být jiné. Lepší a klidnější!

Článek

Přiznejme si to. Partner kolikrát funguje jako hromosvod špatné nálady. Nedělá věci tak, jak si zrovna přejete, neposlouchá, nevnímá, nebo se naopak ptá až moc, taky se připletl do cesty v nevhodnou dobu. Vždycky se něco najde! Hlavně o Vánocích, když člověk absolutně nic nestíhá. Jenže právě chaos, nervozita a odbývání partnera, se vám může stát osudné.

Zúčtování přichází s novým rokem

Podle amerického institutu Relate, který má s partnerstvím víc než třicetileté zkušenosti, je to tak, že po emočně vypjatých svátcích v mnohých „bouchnou saze“, a rozhodnou se pro rozchod. Ne nadarmo se tvrdí, že leden je měsícem nových začátků. Dá se tomu zabránit?

Špatnou komunikaci a konflikty posílené právě i stresovým zakončením roku starého lze zmírnit tím, že budete říkat „děkuji“, tvrdí vědci z americké univerzity v Georgii, kteří vyzpovídali 468 manželských párů. Proč si myslí, že něco tak banálního léčí soužití dvou osob?

Foto: Profimedia

Jste na sebe neustále naštvaní, nikdy se navzájem nechválíte? Pozor, to může být vážné...Foto: Profimedia

Vděčnost jako prevence katastrof

Vyjádření poděkování směrem k partnerovi může být jedním z nejlepších způsobů, jak udržet vysokou kvalitu partnerství a manželství – a to nejen během vánočních svátků.

„To dokazuje velkou sílu tohoto slova,“ nechal se slyšet vedoucí autor studie Allen Barton pro časopis Personal Relationships s tím, že když pár zažívá tlak, úzkost nebo krize v jiných oblastech, toto gesto pozitivně podporuje partnerskou stabilitu. Všichni respondenti totiž vděčnost ze strany druhé polovičky ohodnotili jako nejpotřebnější složku manželské kvality. A výzkumníci zase potvrdili, že opravdu chrání před rozchody a rozvody.

Něco jako štít

„Důležité je, že i když se jednotlivci něco nepodaří, ocenění od partnera pomůže tlumit negativní dopady na jeho psychiku, čím se vlastně udrží i harmonie celého partnerství,“ dodal spoluautor studie Ted Futris, který zároveň poukázal na to, že výsledná zjištění by mohla pomoci mnoha dvojicím nejen pouze v nouzi, ale i jako prevence.

„Díky, miláčku, že mi pomáháš. A že jsi. Vážím si toho.“ Tahle věta nic nestojí a přitom umí zázraky! „Opravdu si myslíme, že je zásadní říkat podobné věci,“ dodává vědecké duo. A co dalšího můžete pro svůj vztah ihned nebo v rámci novoročního předsevzetí udělat? Takhle se zvyšuje sebevědomí páru!

Foto: Profimedia

Poděkovat svému partnerovi aneb Jak málo stačí k tomu, abyste měli i vy šťastný vztahFoto: Profimedia

Tři tipy pro harmonii

  • Vysvětlete partnerovi, co se vám na vás samotných líbí. Jednou za čas se mazlete na pohovce nebo spolu ležte v posteli a vyprávějte si, co na sobě vzájemně obdivujete. „Takto byste měli trávit alespoň půl hodinky,“ radí psychosexuální terapeutky Val Sampson a Julia Cole v jedné ze svých příruček o partnerské a sexuální spokojenosti.
  • Opakujte si, jak důležití jste jeden pro druhého. Podle odborníků je až zarážející, kolik párů zapomíná na tak jednoduchou podporu sebevědomí vztahu.
  • Zjistěte si, kdy přesně se milujete a trávíte společně čas. Dáváte všemu ostatnímu přednost před sexem? „Všechen volný čas neslouží pouze k úklidu domu, nakupování nebo k návštěvám přátel,“ varuje terapeutická dvojka, která se shoduje, že všechny uvedené rady jsou vždy k užitku. Máte je zapsané?

A jak často svému partnerovi děkujete právě vy?

Reklama