Hlavní obsah

Krvácení v těhotenství

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Krvácení v těhotenství nesmíte podceňovat

27. 8. 2008

Naštěstí se to nestává u vysokého procenta nastávajících maminek, bohužel ale některé může během těhotenství krvácení postihnout...

Článek

Časopis Uzlíček

Ne vždy je důvod k panice, ale i docela malé „špinění" nesmí žádná těhulka podcenit. Z jakých příčin k němu dochází a jak postupovat v případě, že se objeví, se nyní pokusíme objasnit.

Rané měsíce těhotenství

Nečekané krvácení v raném stadiu těhotenství bývá nejzáludnější. Může být příznakem hrozícího či předčasného potratu. Tehdy bývá krev červená, tekutá nebo ve sraženinách, krvácení může být i velmi silné.

Vážné je v prvních třech měsících i krvácení z důvodu mimoděložního těhotenství. Bývá provázeno obvykle slabým krvácením a bolestmi v podbřišku. Bohužel těhotenství musí být předčasně ukončeno.

Kdy není třeba panikařit?

Ne vždy je krvácení předzvěstí potratu nebo mimoděložního těhotenství. Jsou známy i případy, kdy maminky ještě ani o těhotenství neví a přitom stále mají menstruaci - zpravidla tak do 8. týdne. Poté se menstruace ztratí a i plod se vyvíjí naprosto normálně.

Co dělat?

Pokud začnete znenadání krvácet v prvních týdnech těhotenství, snažte se zachovat klid, lehněte si, položte nohy do zvýšené polohy či přiložte na podbřišek studený obklad a neprodleně informujte svého gynekologa. Je možné, že i silné krvácení může probíhat bez jakýchkoliv následků pro dítě, ale v každém případě musí o další péči rozhodnout odborník. Takže žádné rady „kamarádek" ani samoléčba, pěkně šup do ordinace!

Jak bude postupovat lékař?

Lékař pravděpodobně provede vnitřní vyšetření pohmatem a ultrazvukem, aby zjistil, zda se plod vyvíjí normálně. Je-li vše v pořádku, pravděpodobně budete muset zůstat v klidu, dokud krvácení neustane. Pokud bude nutná hospitalizace, hlavně se jí nebraňte. I když jsou měsíce mimo domov dlouhé a nepříjemné, budete pod stálou kontrolou a to za zdraví miminka i vaše určitě stojí!

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Porada s lékařem je vždy na místě.

Druhý a třetí trimestr

Krvácení v pokročilých stadiích těhotenství může byt příznakem tzv. vcestného nebo předčasně se odlučujícího lůžka (placenty). Termínem vcestné lůžko se označuje placenta uložená v dolní oblasti dělohy. Ta v podstatě stojí v cestě miminku a brání jeho správné výživě. Vcestné lůžko se v posledních třech měsících těhotenství, kdy se dolní úsek dělohy rozvíjí a pomalu připravuje k porodu, odlučuje od děložní stěny, což vyvolává krvácení různé intenzity. Krvácení představuje nebezpečí pro maminku i miminko, proto je důležité neprodleně informovat svého porodníka.

Jak bude postupovat lékař?

Podle závažnosti krvácení lékaři při tomto stavu postupují:

  • Konzervativně (při slabším krvácení): budete mít úplný klid na lůžku a až bude miminko schopno života mimo dělohu, bude porod vyvolán.
  • Při větším krvácení může být těhotenství od konce šestého měsíce ukončeno zpravidla císařským řezem. Děťátko se sice narodí předčasně, není třeba se ale děsit. I nedonošená miminka se mohou při dnešní péči velmi dobře rozvíjet i mimo maminčino bříško.

Další možné příčiny krvácení

Mezi jiné příčiny krvácení, které jsou v těhotenství méně časté, patří choroby děložního hrdla. Tato krvácení bývají slabší, často formou zabarveného výtoku nebo „špinění".

Bez příčiny?

Ano, i to se může stát. Až do doby těsně před porodem mohou některé maminky trápit občasná slabá krvácení z rodidel, jejichž příčinu se nepodaří objasnit. Lékaři nařídí zcela jistě klid na lůžku, ale žádné medikamenty nebo nepříjemné procedury těhulky nečekají.

Časopis Uzlíček duben 2007

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.