Hlavní obsah

Kulový blesk slaví 40 let od premiéry. Jak dobře film znáte?

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

Filmová klasika Kulový blesk slaví 40 let. Film natočili Ladislav Smoljak († 78) a Zdeněk Podskalský (†70), na scénáři se podílel i Zdeněk Svěrák (83). Nejen díky geniálním hereckým výkonům a hláškám, které zdomácněly, patří film k pokladům české kinematografie.

Článek

Říká se, že je lepší vyhořet než se přestěhovat. A má-li stěhování proběhnout v rámci mnohasměnné komplikované výměny bytů, je to ještě o dost horší. Film se točí okolo stěhovací akce nazvané Kulový blesk, která měla proběhnout rychle, energicky a naráz. Samozřejmě se neobešla bez komplikací.

Zdeněk Svěrák film nazývá hořkou komedií. Ladislav Smoljak byl se svým režijním debutem natolik spokojen, že se u něj opakovaně bavil, a při veřejném promítání tím pohoršil i filmového kritika. A ač se herečka Daniela Kolářová  (72) na svoje filmy obvykle nedívá, u Kulového blesku dělá výjimku a ráda vzpomíná i na pohodové natáčení s kolegy (například s Josefem Abrhámem nebo Rudolfem Hrušínským).

Jak dobře film znáte vy?

1. Film vypráví příběh o „největší akci v dějinách stěhování“. Kolik rodin si během jednoho dne má vyměnit byty?
2. Kdo gigantickou stěhovací akci organizuje?
3. Paní Jechová se má stěhovat do bytu Knotkových. Jednou není spokojena s tím, že v domě není prádelna, podruhé se jí nelíbí sklep na uhlí. Co nakonec musí Knotkovi udělat, aby na výměnu přistoupila?
4. Hláška „Chtěl jsem se jeno zeptat, jestli někdo z panstva už nemá chuť na pravou brazilskou kávu,“ patří mistru Bílkovi. Hrál ho penzionovaný operní pěvec Karel Kalaš (†90). Původně měl roli hrát jiný herec. Kdo?
5. Štěpán Knotek maluje holčičkám do sešitů neslušné obrázky. Co mu na to jeho otec psycholog řekne?
6. Doktor Ječný (Zdeněk Svěrák) uvádí na schůzi svůj telefon – 280 336. Narozeniny kterého ze scenáristů dostaneme rozložením čísla?
7. Kromě Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka se ve filmu mihli i další herci z Divadla Járy Cimrmana. Víte, jakou hrou 4. října 1967 divadlo začalo své působení?
8. Akci Kulový blesk při jejím plánování naruší několik událostí. Co se ale ve filmu nestalo?
9. Zdeněk Podskalský film spolu s Ladislavem Smoljakem režíroval a podílel se i na scénáři. Kdo byl jeho životní partnerka?
10. Nerozhodnou paní Jechovou hrála Milada Ježková, asi nejznámější česká neherečka. Debutovala jako neokoukaná tvář ve filmu světově uznávaného režiséra. Bylo jí 55 let. O jaký film se jednalo?

Tak co, máte všechny odpovědi zkontrolované? Pokud ano, vyhodnoťte si test.

25 let od premiéry letos slavila i další legenda české kinematografie. Otestuje si, jak dobře znáte Pelíšky. A jakou hlášku nebo scénu z filmu Kulový blesk máte nejraději? 

Reklama

Související témata: