Hlavní obsah

Lampy a lustry podle trendů: Jaké nepřehlížet?

Foto: ikea

Použít v jedné místnosti řadu světelných zdrojů je potřebné s ohledem na různé funkce daného pokoje. Netřeba se ani bát kombinace několika modelových řad

Přestože se módní vlny nevyhýbají ani interiérovému osvětlení, stále platí – lustry a lampy v mnoha podobách představují základ. Co si můžete pověsit na strop nebo postavit na podlahu či na nábytek?

Článek

Základní dilema je jasně dané: zůstat u tradičních, tvarově spíše neutrálních až „neviditelných“ svítidel, nebo zkusit něco trochu jiného, ať už z pohledu designu nebo materiálů?

1. Z přírody i stavebního průmyslu

Co se nedá přehlédnout? „Příklon k tvarům inspirovaných přírodou,“ uvádí designérka Jitka Kolaříková z JK design. K vidění jsou lustry a lampy, které připomínají například kapky vody, listy nebo květiny, ale i takové, v nichž byste při troše fantazie našli zástupce fauny.

Další trend vychází z ryze technického materiálu – podle designérky Margaréty Švecové z Bonami momentálně „frčí“ používání betonu v interiéru, což se projevuje také u svítidel. A komu by se tento materiál nelíbil, může volit jeho imitaci.

Foto: DT Glass

Lustr Medúza představuje kombinaci kovu a skla, cena 11 800 Kč

Foto: Eglo

Bantry je vyrobené z hliníku, jehož barva evokuje beton, cena 1190 Kč

2. Když na velikosti záleží

Chcete-li, aby se lustr stal doslova šperkem vašeho domova, neměl by to být žádný mrňousek. „Mezi aktuální trendy patří velká až nadrozměrná svítidla. Nastupovala pozvolna a teď jsou úplně všude. Používají se dokonce i v dětských pokojích,“ podotýká designérka Eva Stalder. Nutno podotknout, že velká svítidla potřebují dostatečný prostor k tomu, aby skutečně vynikla.

Naopak už nějaký ten pátek jsou v oblibě lustry a lampy technických tvarů, označují se jako průmyslové či industriální a ve své podstatě je to vlastně retro – byť v různých podobách.

Foto: Eva Stalder Design

Modernímu interiéru dominuje maxi lustr nad jídelním stolem. Společnost mu dělají tři jednoduchá svítidla v levé části obýváku, uprostřed vidíte retro lampu

Foto: Designbuy

Závěsné svítidlo Jamaica značky Foscarini zhotovené z papíru s polymerovou povrchovou úpravou hravě sehraje roli dominanty interiéru – je dlouhé 180 cm, cena k doptání v obchodě

Foto: Nordic Day

Svítidlo Antique Black má natolik univerzální design, že se hodí do moderních interiérů nebo třeba i na chalupu, za 1424 Kč

3. Úsporná opatření

Dalo by se říci, že jako protiklad k prostorově nepřehlédnutelným svítidlům se staví minimalistické výrobky, jejichž hlavním cílem je poukázat na původní funkci žárovky. Pokud byste však rádi něco živějšího, mrkněte na svítidla, která doplňují barevné kabely nebo jsou rovnou celé v barvě.

Foto: IKEA

Rameno pracovní lampičky Jansjö s vestavěnou LEDkou si lze snadno nastavit potřebným směrem, cena 249 Kč/kus

Foto: DesignVille

Závěsné svítidlo Concrete vytvořil designér Jakub Velínský. Přehlédnout se nedá betonová objímka a barevný kabel (více variant), který se dá různě skládat, cena za svítidlo s kabelem 3 m je 1750 Kč

Foto: Jitka Kolaříková – JK Design

Minimalismus v praxi – žárovka značky Danlamp se jmenuje Mega Edison (40 W) a v kombinaci s objímkou a kabelem vytvoří jedinečné svítidlo, cena žárovky 725 Kč, cena objímky s kabelem 3 m 480 Kč

4. Veselejší provedení

„Současná svítidla jsou o hodně barevnější, než bývala kdysi. Čím jednodušší tvar, tím víc se používají barvy. A naopak – u tvarově propracovanějších lustrů či lamp se barvami šetří,“ připomíná Eva Stalder.

Foto: KIKA Nábytek

Závěsné osvětlení Jay doslova hraje barvami, cena 3299 Kč

Foto: Bonami

Na foto (zleva): lampička Buřinka, cena 479 Kč, svítidlo Ferro Cristal Purple Single, cena 2499 Kč

Foto: Le Patio

Značka Ebolicht nabízí repliky industriálních svítidel z počátku 20. století – mimo jiné si můžete vybrat třeba povrchovou úpravu nebo typ přívodní šňůry, cena 5100 Kč

5. Z čeho se vyrábějí

Klasiku představuje kov, sklo a dnes už také plast, u stínidel rovněž papír. Ale to není všechno. I v materiálech je vidět příklon k přírodě, prodávají se třeba svítidla, u nichž se použil například korek, dřevo nebo ratan. Mezi méně obvyklé, zato velice efektní materiály zase patří pro nás netradiční mušle nebo kokosové ořechy.

Foto: IKEA

Závěsné svítidlo Böja má ručně vyrobené stínidlo z bambusu, cena 1490 Kč

Foto: Le Patio

Originální stolní lampa pocházející z Filipín zaujme stínidlem z kokosu a základnou z kovu, cena 5700 Kč

Foto: Nordic day

U stolní lampy White shade ze dřeva a s plechovým cylindrem se dá nastavit její výška i směr světla, cena 4229 Kč

Foto: Apropos

Závěsná lampa Fiona s průhledným přívodním kabelem je z textilu, cena 6201 Kč

6. Míchání stylů je trendy, ale…

Pořídit si do moderního interiéru třeba rustikální lampu a naopak do stylově vybavené domácnosti moderní svítidlo – je to dobrá volba? Podle mnoha designérů je míchání stylů „in“, jenže i tady platí, že to musíte umět. Pokud si nejste svou volbou jistí, zůstaňte obrazně řečeno při zemi, a jak nabádá Jitka Kolaříková, raději slaďte design lustrů a lamp s celkovým stylem místnosti. Ostatně ani to nemusí být nuda a nikde není psáno, že veškerá svítidla v jednom pokoji musí vycházet z jedné modelové řady.

Foto: Eva Stalder Design

Retro lampa v pokoji, který je zařízený ve francouzském venkovském stylu

Foto: IKEA

Pomocí stínidla Alvine Pärla snadno změníte vzhled třeba i starší lampy, za 299 Kč

Foto: Eglo

Lustr Marbella z leštěného kovu a alabastrového skla se hodí do stylově zařízených interiérů, cena 8390 Kč

7. Jeden vážně nestačí

Umístit pouze lustr do středu místnosti je dnes přežitek; i kdyby pokoj osvětlil, sám o sobě nedokáže vytvořit potřebnou atmosféru. V každém pokoji se odehrává více činností, navíc mnohdy závislých i na denní době, a tomu byste měli přizpůsobit svůj „světelný park“.

Mezi opomíjená místa patří například správně nasvětlená pracovní deska v kuchyni nebo třeba velká šatní skříň v ložnici.

Foto: Designbuy

Střídmý design obloukové stojací lampy Twiggy, vyrobené z kompozitu na bázi skelných vláken (základna je z kovu) nikdy nezestárne, cena k doptání v obchodě

Foto: Eglo

Závěsné svítidlo Perillo je vybavené LED technologií, cena 11 490 Kč

Foto: IKEA

Nástěnná lampa Årstid je nastavitelná, takže si můžete nasměrovat proud světla tam, kam potřebujete, cena 399 Kč

Jak to máte vy: necháte si při výběru lustrů a lamp poradit, nebo se řídíte výhradně vlastním názorem?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama