Článek
Základní dilema je jasně dané: zůstat u tradičních, tvarově spíše neutrálních až „neviditelných“ svítidel, nebo zkusit něco trochu jiného, ať už z pohledu designu nebo materiálů?
1. Z přírody i stavebního průmyslu
Co se nedá přehlédnout? „Příklon k tvarům inspirovaných přírodou,“ uvádí designérka Jitka Kolaříková z JK design. K vidění jsou lustry a lampy, které připomínají například kapky vody, listy nebo květiny, ale i takové, v nichž byste při troše fantazie našli zástupce fauny.
Další trend vychází z ryze technického materiálu – podle designérky Margaréty Švecové z Bonami momentálně „frčí“ používání betonu v interiéru, což se projevuje také u svítidel. A komu by se tento materiál nelíbil, může volit jeho imitaci.
2. Když na velikosti záleží
Chcete-li, aby se lustr stal doslova šperkem vašeho domova, neměl by to být žádný mrňousek. „Mezi aktuální trendy patří velká až nadrozměrná svítidla. Nastupovala pozvolna a teď jsou úplně všude. Používají se dokonce i v dětských pokojích,“ podotýká designérka Eva Stalder. Nutno podotknout, že velká svítidla potřebují dostatečný prostor k tomu, aby skutečně vynikla.
Naopak už nějaký ten pátek jsou v oblibě lustry a lampy technických tvarů, označují se jako průmyslové či industriální a ve své podstatě je to vlastně retro – byť v různých podobách.
3. Úsporná opatření
Dalo by se říci, že jako protiklad k prostorově nepřehlédnutelným svítidlům se staví minimalistické výrobky, jejichž hlavním cílem je poukázat na původní funkci žárovky. Pokud byste však rádi něco živějšího, mrkněte na svítidla, která doplňují barevné kabely nebo jsou rovnou celé v barvě.
4. Veselejší provedení
„Současná svítidla jsou o hodně barevnější, než bývala kdysi. Čím jednodušší tvar, tím víc se používají barvy. A naopak – u tvarově propracovanějších lustrů či lamp se barvami šetří,“ připomíná Eva Stalder.
5. Z čeho se vyrábějí
Klasiku představuje kov, sklo a dnes už také plast, u stínidel rovněž papír. Ale to není všechno. I v materiálech je vidět příklon k přírodě, prodávají se třeba svítidla, u nichž se použil například korek, dřevo nebo ratan. Mezi méně obvyklé, zato velice efektní materiály zase patří pro nás netradiční mušle nebo kokosové ořechy.
6. Míchání stylů je trendy, ale…
Pořídit si do moderního interiéru třeba rustikální lampu a naopak do stylově vybavené domácnosti moderní svítidlo – je to dobrá volba? Podle mnoha designérů je míchání stylů „in“, jenže i tady platí, že to musíte umět. Pokud si nejste svou volbou jistí, zůstaňte obrazně řečeno při zemi, a jak nabádá Jitka Kolaříková, raději slaďte design lustrů a lamp s celkovým stylem místnosti. Ostatně ani to nemusí být nuda a nikde není psáno, že veškerá svítidla v jednom pokoji musí vycházet z jedné modelové řady.
7. Jeden vážně nestačí
Umístit pouze lustr do středu místnosti je dnes přežitek; i kdyby pokoj osvětlil, sám o sobě nedokáže vytvořit potřebnou atmosféru. V každém pokoji se odehrává více činností, navíc mnohdy závislých i na denní době, a tomu byste měli přizpůsobit svůj „světelný park“.
Mezi opomíjená místa patří například správně nasvětlená pracovní deska v kuchyni nebo třeba velká šatní skříň v ložnici.
Jak to máte vy: necháte si při výběru lustrů a lamp poradit, nebo se řídíte výhradně vlastním názorem?