Článek
Probouzíte se po ránu s nepříjemnou bolestí za krkem? Pak je možná na vině váš starý polštář. Odborníci doporučují výměnu polštáře minimálně jednou za tři roky. Jestli spíte na starém prachovém polštáři po babičce, není to chyba, ale právě o jejich výplň se musíte pravidelně starat...
Jak na správný výběr
Při výběru nového polštáře si musíte sami ujasnit, co vám dělá dobře. Je potřeba zohlednit materiály, které preferujete, tvrdost, výšku, ale i v jaké poloze nejčastěji spíte. Co konkrétní pozice těla ve spánku způsobuje, se dočtete v článku Poloha při spaní: Tyhle škodí kráse i zdraví!.
„Ačkoli jogíni polštáře nepotřebují, naše západní civilizace se bez nich neobejde. Nejjednodušší variantou nákupu dobrého polštáře je přizpůsobivý polštář, který se hodí jak pro spánek na boku, tak i na břiše a na zádech,“ říká Veronika Motyčková odbornice na Body and Mind.
Spánek na zádech
V této poloze by hlava měla být mírně v předklonu. Ideálním typem je rovný nízký polštář nebo anatomická varianta s dvojitou vlnou a žlábkem uprostřed. Podél delších stran je větší a menší vlna, která zabrání padání hlavy.
Spánek na břiše
Tato poloha sama o sobě není zrovna ideální. Pomůže vám velmi nízký a vzdušný polštář – krk se nebude tolik prohýbat a uvolní se namáhané svalstvo.
Spánek na boku
Kromě již zmíněného polštáře s vlnami se doporučuje velká podpěra, protože je hlava vysoko. Výška polštáře není přesně definovaná, záleží na šíři vašich ramenou. Je jasné, že muži budou potřebovat větší polštář než drobné ženy.
Jakou výplň?
Výběr vnitřního materiálu polštáře záleží jen na vašich preferencích. Kvalita spánku se odvíjí i od dalších okolností. Více v článku 7 největších omylů o zdravém spánku.
1. Prachové peří
Peří dodává polštáři příjemnou pružnost a poddajnost, takže se v něm náplň může libovolně přesouvat a poskytovat hlavě pohodlí, ať už ležíte na boku, na břiše nebo na zádech. Za nejkvalitnější je považováno peří z islandské kajky. „Peří je extrémně výhřevné, dokonale u sebe lpí, je stále kypré a má velmi dlouhou životnost,“ doplňuje Lenka Kocourková z firmy À La Maison.
2. Duté vlákno
V porovnání s polštáři s péřovou náplní si často dokážou při vysoké kvalitě udržet nízkou cenu. Duté vlákno se doporučuje alergikům a také těm, kteří v noci trpí nadměrným pocením.
3. Paměťová pěna
Podpírá hlavu v takové poloze, aby na tělo nebyl vyvíjen žádný tlak. Je citlivá na teplo, jeho vlivem měkne a přizpůsobuje se tvaru hlavy. Tím se dosáhne maximální opory šíje.
Upřesnění základních pojmů
Co je anatomický, ortopedický a zdravotní polštář? Jaký je mezi nimi rozdíl? V podstatě skoro žádný.
Anatomický polštář se tvaruje podle lidského těla, a drží ho tím v optimální poloze. Ortopedický polštář by měl předcházet problémům s páteří. A zdravotní polštář nese označení CE, což dokládá, že splňuje platné směrnice a neohrožuje vaše zdraví.
Stále jste mimo? Stručně: zdravotní polštář může být anatomický, ale také nemusí. Platí to i obráceně. A u zdravotního polštáře máte zkrátka jeho kvality zákonem potvrzené. Jaký máte doma vy?