Hlavní obsah

Praní péřových bund a kabátů zvládnete i doma. Jak na to?

Foto: Maria Svetlychnaja, Shutterstock.com

Foto: Maria Svetlychnaja, Shutterstock.com

Investice do kvalitní péřové bundy či kabátu se vyplatí: perfektně vás zahřeje a přitom téměř nic neváží. Očista takového oblečení má však svá specifika, ale při dodržení několika pravidel ho můžete bez obav prát i doma.

Článek

Zima se neúprosně blíží a s ní i potřeba zachumlat se venku do pořádně teplého oblečení. Jednou z nejlepších variant, která vás výborně ochrání před chladem, a navíc je lehoučká, jsou oděvy s vrstvou peří. Jak je bezpečně prát a sušit doma a ušetřit si tak cestu do čistírny?

Proč péřovku nic nepřekoná?

Výhodou péřového oblečení jsou jeho vynikající izolační vlastnosti v poměru k hmotnosti. Oproti jiným materiálům, jako jsou například syntetická vlákna či bavlna nebo vlna, izoluje peří výrazně efektivněji. To znamená, že aby ostatní materiály izolovaly stejně dobře jako peří, musely by být oděvy z nich vyrobené mnohem těžší než péřové. Navíc je peří o dost prodyšnější než syntetika, a pokud se v něm člověk zapotí, nevlhne zevnitř tak rychle.

Do čistírny s peřím nemusíte

Jak o takové kousky pečovat, aby vydržely co nejdéle? Obavy, že při každém zašpinění budete muset běžet do čistírny, jsou zbytečné. Stačí, abyste se řídili několika málo pravidly, a většinu bund či kabátů s peřím zvládnete bezpečně vyprat doma. V každém případě si ale přečtěte, co má oděv, který chcete prát, napsaný na štítku a značkami se při jeho očistě řiďte.

V případě malé šmouhy či lokálního ušpinění uděláte nejlépe, když je vyčistíte v ruce pouze za použití vlhkého hadříku a mýdlové vody. Jestli ale není v nejlepší kondici celý oděv a dle štítku má praní v pračce povoleno, směle do toho.

Foto: Marker Elena, Shutterstock.com

Péřové oděvy na zimu jsou opravdu dobrá volba. Ale jak je to s údržbou?Foto: Marker Elena, Shutterstock.com

Praní peří v pračce: správný prášek i teplota

Jako první si pořiďte speciální prací prostředek na péřové oblečení. Ten je opravdu klíčový a koupíte ho běžně v drogerii. Klasické přípravky mají odmašťující účinky a zbavily by peří jeho přirozené mastnoty a tím i unikátních izolačních vlastností a pružnosti!

Pak můžete zamířit k pračce. Nejprve vyprázdněte kapsy a pozapínejte všechny zipy, suché zipy i druky. Pamatujte si, že nejlepší teplota na praní péřového oblečení je 30 až 40 °C.

Na ždímání zapomeňte!

Dále je nutné správně nastavit prací program. Ideální je ten přímo určený na peří či na jemné prádlo. Vypněte ždímání, případně nastavte co nejnižší otáčky. Vodu po vyprání totiž z oděvu musíte pouze vymačkat – nikdy ale ne přetáčením nebo kroucením! Nejlepší je, když oblečení položíte mezi dva ručníky a tekutinu do nich vymačkáte.

Foto: laksena, Shutterstock.com

Pračky se nemusíte vůbec bát, když dodržíte pár jednoduchých pravidelFoto: laksena, Shutterstock.com

Sušení na vzduchu: stop topení i slunci

Neméně důležitou fází je i proces sušení. Péřové oblečení nesušte ani na přímém slunci, ani na topení!  Peří by se přesušilo a mohlo by se začít lámat. Nejšetrněji oděv vysušíte volně na vzduchu. To však může trvat i několik dní a je přitom nutné se péřovce věnovat. Jak na to? Oblečení položte na sušák ve vodorovné poloze a minimálně pětkrát denně ho protřepejte. Pokud se vytvořily chuchvalce, nezoufejte a průběžně se snažte hrudky peří oddělovat a rovnoměrně je rozmisťovat v komorách. V chuchvalcích, které by dostatečně neproschly, by se mohly začít tvořit plísně.

Jak se suší peří v sušičce

Pokud se vám nechce věnovat oblečení tolik péče, dejte ho do sušičky – pokud možno samostatně. Některé spotřebiče nabízejí program přímo na peří, alternativou mohou být i programy na outdoorové oblečení. Pokud je nemáte, nastavte sušení na maximální teplotu 30 °C. Do bubnu pak můžete přidat i několik speciálních sušicích míčků. Anebo použijte předem vyprané tenisové míčky. Zajistí, že se peří v komorách rozmístí rovnoměrně a bude hezky načechrané.

Reklama