Hlavní obsah

Naučte se konečně správně čistit zuby!

Foto: thinkstock

Stačí dvě minuty správně kroužit, a máte důkladně vyčištěno

Ono se řekne, pořádně si čistěte zuby, a budete je mít zdravé! Jenže víte, jak to přesně má vypadat, a co tedy udělat pro to, abyste se nestali u zubaře velmi častými návštěvníky? Poradíme vám, jak na to.

Článek

Především byste si na čistění zubů měli vzpomenout nejméně dvakrát denně. A vždy jim věnovat péči tak dlouho, dokud se nezbavíte plaku na nich. A protože je stav chrupu u každého z vás různý, liší se i délka péče o ně: od dvou do deseti minut. Více se dozvíte také v našem článku 6 chyb, které děláte při čištění zubů.

Kladete si otázku, jaký si vybrat pracovní nástroj? „Kartáček by měl být měkký, s malou hlavicí, aby zvládla zajet až do zadní části chrupu,“ uvádí Lucie Hronková, dentální hygienistka z Dental Office H33. Hlavice by vám neměla poškodit dásně! Kolegyně Klára Špoutilová z kliniky Esthé Dent ji doplňuje: „Stejně tak vlákna by měla být rovně zastřižená."

Stírejte, neřežte!

Způsob čistění je podle odborníků nejefektivnější a nejjednodušší stíráním. Jak by mělo probíhat? „Zubní kartáček přiložte v úhlu 45 stupňů ke krčku tak, aby se půlka dotýkala zubu a půlka  dásně. Poté dělejte drobné krouživé pohyby,“ popisuje dentální hygienistka Klára Špoutilová z kliniky Esthé Dent.

„Při čištění to chce mít i systém, abyste nezapomněli na nějaký úsek – například čistit zleva doprava vnější plošky zubů a stejným způsobem i vnitřní plošky," popisuje dál Klára Špoutilová. Kolegyně Lucie Hronková připomíná, že je dobré vždy čistit dva zuby najednou. A doplňuje: „Bez tlaku kartáčkem vibrujte tak, aby se vlákna dostala jemně až pod dáseň jako takovou,“ dodává odbornice. Postupujte směrem od dásně k zubu, pak přesuňte kartáček na další dva zuby.

Foto: thinkstock

Dentální niť zabrání tvorbě mezizubních kazů

Postupovat pak máte stejným způsobem i u ostatních zubů, z přední strany i ze strany vnitřní. „Nezapomínejte čistit žvýkací plošky zubů – postačí směrem tam a zpátky,“ radí Lucie Hronková. Při důkladné péči také nesmíte zapomenout na mezizubí. „Osobně doporučuji na všechny mezizubní prostorydentální niť a na mezizubní prostrory u postranních zubů mezizubní kartáček. Ten stačí ohnout do pravého úhlu a jemně zasunout,“ popisuje hygienistka. Velikost mezizubních kartáčků vám pomůže určit dentální hygienik nebo zubní lékař.

Niť vás od kazů více než zachrání

Pro čištění horních zubů si připravte niť následovně: „Utrhněte si asi 30 cm nitě a obtočte ji okolo prostředníků na každé ruce,“ popisuje podrobně dentální hygienistka a pokračuje: „Poté se čistí pomocí dvou ukazováků nebo palcem a ukazovákem, záleží na úseku, který je čištěný. Mezi prsty by měla být napnutá nit o délce jeden centimetr, abyste nad ní měli kontrolu a neřízli se do dásně,“ doplňuje  Klára Špoutilová.

Důležité je, abyste nití obtočili celý zub, a to i pod dásní, nahoru a dolů. Odborníci také varují, abyste nikdy nepoužívali řezací pohyb, tedy ten, kdy jedete nití směrem zepředu dozadu. Když je zub důkladně vyčištěn, použijte novou část nitě a pokračujte na dalším zubu. „Jakmile budete hotovi, na závěr si vyčistěte jemně kartáčkem jazyk směrem zezadu dopředu, abyste odstranili bakterie způsobující zápach z úst,“ uzavírá proces péče o chrup dentální hygienistka Lucie Hronková.

Vypadá to složitě, ale věřte, že není! A pokud zvládáte péči o chrup už bez problémů, a pořád se váš stav chrupu nelepší, možná vás bude zajímat článek  10 potravin, které vám ničí zuby. Co vy na to?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.