Hlavní obsah

Nebezpečná závislost: 7 znamení, že s partnerem trávíte až moc času

Foto: Yuliia Popova, Shutterstock.com

Foto: Yuliia Popova, Shutterstock.com

„Od té doby, co jste spolu, na mě vůbec nemáš čas.“ Jestli jste v poslední době zaslechli od kamarádů tuto větu, je možná na čase popřemýšlet. I když to může být z jejich strany nevinné rýpnutí, může to také znamenat, že ve vztahu zapomínáte na „svět kolem“. A to může být průšvih.

Článek

Vždycky se těším, až budu mít víkend sama pro sebe, když partner odjede na chalupu nebo třeba na pánskou jízdu. Během těch dvou dnů si dělám, co chci, a v neděli odpoledne se už nemůžu dočkat, až se vrátí, budeme si vyprávět zážitky a říkat si, jak se nám po sobě stýskalo. Mít čas sám pro sebe je totiž ve vztahu velice důležité. Když ho nemáte nebo o něj nestojíte, koledujete si o malér – na svém protějšku se totiž můžete stát závislými.

„Pokud nezměníte svoji pozici závislého, je pravděpodobné, že se váš partner za nějaký čas začne ve vztahu dusit a opustí vás. Pokud se váš partner zamiloval do nezávislé samostatné osobnosti, bude mu oddaná loutka spíše překážet a vztah ztratí jiskru a přitažlivost,“ píše terapeutka Šárka Vávrová v knize „Deník koučky“. A funguje to samozřejmě i opačně. Chcete být s člověkem, který je na vás závislý? Podle čeho poznáte, že je to už za hranou a s partnerem trávíte příliš času?

1. Kamarádi vás berou jako jednoho

Na začátku vztahu to může být roztomilé, že jste jedno tělo, jedna duše, ale později to omezuje obě dvě strany. Tedy jak vás, tak kamarády. I když je jim váš protějšek sympatický, oni mají v prvé řadě rádi vás a chtějí si popovídat třeba jen s vámi – jenže vy jim k tomu nedáváte prostor. Postupně navíc ztrácíte svoji identitu. Vyrazte si čas od času sami, každý za svými kamarády. Prospěje to všem.

2. Máte už jen společné koníčky

Co se stalo s románem, který jste chtěli napsat? A s vaší cestou za kariérou? A proč už netrénujete na maraton? Jestli jste všechno hodili za hlavu proto, abyste s partnerem mohli trávit veškerý čas, možná ještě není pozdě zamyslet se, zda by to nechtělo hodit zpátečku a k dřívějším zálibám či plánům se vrátit. Všechno ve vztahu musí být vyrovnané: je důležité mít společné zájmy, které budou váš vztah posilovat, a musíte mít i vlastní koníčky, které naopak budou formovat vás.

Foto: VGstockstudio, Shutterstock.com

Přestali jste s aktivitami kvůli partnerovi a chybějí vám? Vraťte se k nimFoto: VGstockstudio, Shutterstock.com

3. Rozhovory váznou

„Co v práci?“ „Dobrý, co ty?“ „Jo, taky.“ Jestli se vaše partnerské rozhovory dostaly až do fáze, kdy už se v podstatě nemáte o čem bavit, je to malér. Bodejť byste ale měli společné téma, když všechen čas trávíte spolu – přece si nebudete vyprávět o stejných zážitcích. Mohlo by to nakonec dojít tak daleko, že vedle sebe budete mlčet a pořád se držet myšlenky, že vám vlastně stačí jen být s tím druhým. Bez ohledu na to, že společná řeč je čím dál těžší.

4. Nikam spolu nechodíte

Nedovedete najít důvod, proč si vyrazit ve dvou večer ven na rande? Pak by to chtělo rychle změnit přístup. Ať už půjdete do kina, nebo třeba na večeři, tyto schůzky jsou kořením vztahu a pomohou vám připomenout krásné začátky. Hezky se obléknout, nalíčit a učesat, aby na vás mohl partner oči nechat! Nevadí, že budete zase spolu. Takhle strávený čas bude totiž asi tak o sto šedesát procent kvalitnější, než kdybyste ho proseděli doma na gauči.

Foto: UfaBizPhoto, Shutterstock.com

Nezůstávejte doma, vyrazte někam společněFoto: UfaBizPhoto, Shutterstock.com

5. Nechce se vám do sexu

Kdy jste spolu naposled uléhali do postele? Je to vlastně trochu paradox: trávíte spolu tolik volného času, ale čím více jste pohromadě, tím méně se budete přitahovat... A nakonec se vám nebude chtít do sexu. Musíte po sobě nejprve toužit, abyste se mohli milovat. A toužili jste někdy po někom, kdo je neustále s vámi jako váš stín a zevšedněl vám?

6. Hádáte se kvůli blbostem

Přijde vám, že váš partner dýchá příliš nahlas? Tak to berte jako zvednutý prst. Jestli nemáte během dne či víkendu ani chvíli jen sami pro sebe a cokoliv děláte, děláte ve dvou, může se objevit „ponorka“ a začnou vám lézt na nervy i ty nejběžnější věci, které vám nikdy dříve nevadily. A každá taková hloupá hádka vztahu škodí.

7. Žárlíte

Žárlit je přirozené, ale čím více času spolu trávíte, tím se hladina žárlivosti zvyšuje. Přitom důvodem nemusí být ani tak jiná žena či muž, jako něco tak prostého, jako jsou koníčky, za kterými se třeba partner rozhodne odejít. Jakmile pociťujete, že vám začíná vadit vše, co odtrhává jeho pozornost od vás, můžete si být téměř jisti, že jste jedním krokem v závislosti na svém partnerovi. Je na čase si „dát oraz“, zaměřit se i na své koníčky, kamarády nebo rodinu a znovu objevit svůj život.

Jste na partnerovi závislí?

Reklama

Související témata: