Hlavní obsah

Nej šéfkuchaři vaří: Hovězí líčka

Foto: Mona Martinů

Konfitovaná hovězí líčka

V dalším díle seriálu, ve kterém pro vás vaří šéfkuchaři nejlepších restaurací svoje oblíbená jídla krok za krokem, jsme se vypravili do Potrefené husy v Platnéřské ulici v Praze. Zdejší šéfkuchař Lukáš Vrbovský si pro vás nachystal starý český recept na konfitovaná hovězí líčka s omáčkou z kořenové zeleniny a červeného vína.

Článek

Lukáš Vrbovský je už vzhledem šéfkuchař, jak má být. A když ho pozorujete u vaření, je vám jasné, že se kuchařině věnuje už mnoho let. „Těch spálenin a opařenin už jsem zažil tolik, že mám ruce opravdu skoro jako z azbestu,“ směje se. „I když, a to musím zaklepat, teď už jsem se dlouho neřízl a to se stane jedna dvě,“ dodává. A proč si pro vás vymyslel právě tento recept? „Mám rád starou českou kuchyni a líčka jsou klasika. Kromě kostí je to snad to nejlevnější, co z krávy dostanete, a přitom je to poměrně jednoduché na úpravu a zároveň skvělé chuťově,“ vypočítává. Jak tedy na ně?

Foto: Mona Martinů

Ingredience, které potřebujete

Na 4 porce potřebujete: 1 kg hovězích líček, 200 g celeru, 200 g mrkve, 6 velkých lžic sádla, asi 0,5 l červeného vína, 2 dl vývaru z hovězího masa (ten případně můžete nahradit vývarem z bujonu nebo vodou), sůl, mletý černý pepř a tymián.

Foto: Mona Martinů

Maso nakrájejte na malé kousky

Hovězí líčka rozkrájejte na čtvrtky. Vzniknou tak čtverečky o velikosti asi 4 x 4 centimetry. Líčka osolte a opepřete.

Foto: Mona Martinů

Líčka zprudka orestujte

Na pánvi rozpusťte lžíci sádla a kousky masa na něm zprudka opečte ze všech stran. Hotové kousky rovnou odkládejte bokem do vyššího rendlíku.

Foto: Mona Martinů

Maso přendejte do rendlíku a přilijte výpek

Když máte připravené všechno maso, slijte vypečenou šťávu se sádlem do rendlíku a přidejte i všechen zbytek nepoužitého sádla.

Foto: Mona Martinů

Vše zalijte vínem a přidejte tymián

Do rendlíku dolijte tolik vína, aby byla všechna líčka úplně ponořena. Navrch přidejte ještě trochu tymiánu a maso dejte konfitovat: Rendlík vložte do trouby a při teplotě 100 stupňů jej tam nechte 3–4 hodiny, dokud maso úplně nezměkne.

Foto: Mona Martinů

Mrkev a celer nakrájejte a orestujte

Mrkev nakrájejte na tenká půlkolečka, celer na podobně velké tenké plátky a na pánvi orestujte.

Foto: Mona Martinů

Přilijte trochu výpeku a vína

Přidejte několik lžic výpeku, který vznikl po konfitování, přilijte trochu vína a chvilku duste. Výpeku by po vyndání rendlíku z trouby mělo být asi 300 ml – sádlo je rovněž z velké části tvořeno vodou a ta se během pečení jednoduše vypaří.

Foto: Mona Martinů

Zeleninu přidejte k masu a krátce povařte

Takto připravenou zeleninu přidejte do rendlíku k masu, přiveďte k varu a pár minut provařte. Pokud omáčka nemá lehce nakyslou chuť, klidně ji ještě dochuťte vínem.

Foto: Mona Martinů

Pak už jen servírujte...

Foto: Mona Martinů

Šéfkuchař Lukáš Vrbovský vám přeje dobrou chuť

Máte nějaký jiný recept na hovězí líčka? Napište nám do diskuse nebo na jana.ch@prozeny.cz! Zítra se můžete těšit na další recept ze seriálu „vařím podle prababiček“ a příští čtvrtek vás čekají skvělé recepty na marinování masa.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama