Hlavní obsah

Plánujete výlet s dětmi? Vezměte je do zoo a zookoutků!

Foto: AboutLife, Shutterstock.com

Vymýšlet program, kterým se zavděčíte celé rodině a dětem všeho věku, není snadný úkol. Ale je výlet, kterým uděláte radost všem. Do zoo! A že jich po celém Česku je! Malé i rozlehlé, kontaktní i ty, kde zvířata sledujete zpovzdálí. Každá zoologická zahrada je něčím specifická a unikátní.

Článek

Jít do zoo dávno neznamená pozorovat zvířata za sklem. Zoologické zahrady dopřávají lidem zážitek přímého kontaktu se zvířaty a jsou oblíbeným cílem rodinných výletů.

V současné době by měly být ve většině zoo otevřené venkovní expozice, vnitřní se podle vládních ustanovení otevřou 25. května. Raději si ale vždy zkontrolujte, jak je na tom která zoo – mnohé např. uzavřely pokladny a vstupenky prodávají online.

Jakými unikáty se chlubí české zoologické zahrady?

Zoo Praha

Zoo Praha se pravidelně umísťuje mezi nejlepšími na světě a v Česku jde o vůbec nejnavštěvovanější zoologickou zahradu. V pražské Tróji se snaží poskytnout zvířatům co nejpřirozenější podmínky k životu a pracují i na záchraně ohrožených druhů. Mezi největší lákadla patří pavilon Indonéská džungle, Opičí ostrov nebo Údolí slonů, kde se momentálně radují z přírůstků. S většími dětmi zkuste lanovku (spojuje pavilon goril a koně Převalského) nebo herní zónu v rezervaci Bororo, s menšími zase Dětskou zoo s rybníkem a statkem.

Foto: Anna Lurye, Shutterstock.com

Žirafy obývají pavilon Africký dům a v teplém počasí je najdete v přilehlém travnatém výběhu

Zoo Plzeň

Jestli máte doma nejen milovníky zvířat, ale i malé specialisty na dinosaury, určitě jim uděláte radost výletem do Zoo Plzeň – ta je totiž propojená s vyhlášeným DinoParkem (znáte animák Dinosaurus?). Zoo je spojená s botanickou zahradou a chová nejvíce živočišných druhů. K nejoblíbenějším patří tučňáci, krokodýli, medvědi, opice a šelmy a na nedalekém statku Lüftnerka se můžete seznámit i s domácími zvířaty.

Foto: Profimedia.cz

V Plzni chovají tučňáky více než dvacet let a úspěšně je i množí

Zoo Chleby

I když většina dětí zvířátka miluje, neuškodí mít ještě další lákadla v rukávu, třeba skvělé hřiště. V zoo kousek od Nymburka je jedno takové hned přes silnici. Zoo Chleby je záchranným centrem pro živočichy a umožňuje těsný kontakt se zvířaty. Najdete tu gibony, dikobraze, leguána, lemura a k domácím zvířátkům si děti mohou dokonce vlézt (česká jedovatá zvířata). Zajímavostí jsou i originální sochy vyhubených zvířat.

Foto: zoochleby.cz

Děti si v Chlebech zvířata prohlédnou, mnohé pohladí a dozví se i o těch, která již vyhynula

Zoo Liberec

Víte, která zoo v Česku je nejstarší? Je to ta, kterou si mnozí spojují s bílými tygry, liberecká. Prvními zvířaty byli v roce 1904 vodní ptáci , srnky a buvol. Dnes tu kromě bílých tygrů patří mezi nejpopulárnější zvířata takini čínští, lachtani, dravci, sloni nebo pandy. Zahradou si uděláte osvěžující procházku, kterou vám zpříjemní kromě zvířat i naučná stezka (jak se obléct do přírody).

Foto: Profimedia.cz

Bílí tygři jsou sice poznávací znamení liberecké zoo, ale zajímavých zvířat tu najdete spoustu

Safari Dvůr Králové

Jestli někde máte zvířata opravdu téměř na dosah, je to Dvůr Králové. Můžete se projít jak po klasické zoo, tak vyrazit vozem do jedinečného Safari Parku a dopřát si kontakt se zebrami, antilopami, žirafami, pakoni a dokonce i lvy. Jedním z cílů organizace je i pomáhat při ochraně ohrožených zvířat.

Foto: Profimedia.cz

Do Afriky se možná hned tak nedostanete, do Dvora Králové je to určitě blíž a zážitek podobný

Zoo Zlín

Někdy se zlínské zoo říká také Zoo Lešná, protože se rozkládá okolo stejnojmenného zámku. Najdete ji necelých 10 km od centra města Zlín a během jedné návštěvy můžete procestovat celý svět. Zoo je rozdělená podle světadílů: zažijete atmosféru tropického pralesa, nahlédnete do domorodých afrických chýší a pozdravíte slony, pštrosy nebo nosorožce. Aligátory uvidíte v Amazonii a v australské expozici čekají klokani a emu. V okolí zámku nesmíte minout Zátoku rejnoků, které můžete nakrmit.

Foto: Profimedia.cz

Jen málo zoo se může pochlubit i takovýmito pohádkovými stavbami

Zoopark Chomutov

Ústecký kraj se může pochlubit hned třemi krásnými zooparky: v Děčíně, v Ústí nad Labem a v Chomutově. Chomutovská zoo drží rekord – je největší v Česku, i když patří k nejmladším. Specializuje se na evropskou zvířenu, takže se můžete těšit na koně Převalského, bobry, rysy i divoké kočky. Děti určitě potěší, že se můžou svézt místním vláčkem, lokálkou Amálkou. Součástí zooparku je i skanzen Stará Ves.

Foto: Profimedia.cz

Ve skanzenu ožívá historie: poznáte zapomenuté zvyky, uvidíte kdysi zbourané stavby a téměř vyhynulé druhy rostlin

Zoo Hodonín

Pokud se chystáte na jih Moravy, zkuste hodonínskou zoo, která jako jediná v Česku chová bílé lvy. Kromě těchto jedinečných šelem tu uvidíte plameňáky růžové, expozici sokolnictví, navštívíte pavilon akvárií a děti si pohrají na některém z hřišť nebo v koutku s domácími zvířátky. Velcí si zase vychutnají procházku lužním lesem, do kterého je zoo umístěna.

Foto: Profimedia.cz

Lev jihoafrický, který je pro svou srst nazýván bílý, je vzácný druh

Krokodýlí zoo Protivín

A kam za zvířaty na jihu naší země? Do Tábora, Jihlavy nebo Hluboké nad Vltavou. Ale středoevropský unikát má Protivín. V roce 2008 tu byla založena krokodýlí zoologická zahrada a k vidění tu jsou nejohroženější druhy krokodýlů: aligátoři, kajmani a gaviálové. A nejsou to žádní drobečci, naopak jedni z největších na světě.

Foto: Profimedia.cz

Unikátní kolekci krokodýlů vybudoval v centru Protivína chovatel Miroslav Procházka

Jestli máte rádi zvířata, pak jistě znáte těchto 5 míst, které milovníky fauny rozhodně ohromí!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek