Hlavní obsah

Neobvyklé dekorace z jablek: Vyrobte věnec na dveře, nebo růže do vázy

Foto: Eva Malúšová

Ovocem podzimu je jistě jablko. A možná jich i vy právě máte plnou misku a přemýšlíte, zda z nich udělat štrúdl anebo spíš koláč. Co do přemýšlení zahrnout třeba i výrobu věnce či růží? Ano, i na to lze jablíčka použít!

Článek

Dekorace, které mají navodit podzimní atmosféru, využívají nejčastěji listy, poslední podzimní květy, šípky… Proč by ale v seznamu nemohla být i jablka? Máme pro vás pár tipů, jak je využít.

Otýpka s jablíčkem

K zavěšení do okna, ale třeba i pověšení na stěnu nebo postavení na stůl se hodí drobná otýpka z proutí, kterou posadíte na krásně vybarvené jablíčko. I v místech, kde není prostor pro něco většího, svými příjemnými tóny podzimní atmosféru dostatečně připomene. Otýpka je z nastříhaných větviček vrby – svažte je obyčejným režným provázkem a dozdobte hezky zabarveným listím a mašličkou v odstínech, které s nimi ladí.

Foto: Eva Malúšová

Chcete, aby dekorace vydržela víc než týden? Jablíčko nepropichujte, ale přilepte k otýpce tavnou pistolí. Ověřili jsme si, že tak bude ozdobou stolu klidně i čtrnáct dní

Věnec s jablky

Nebojte se zakomponovat jablka i do podzimního věnce ze slámy – tu můžete právě v tomto ročním období klidně přiznat a nemusíte věnec celý obvazovat ani oblepovat. Využijte to, co najdete v parku na procházce nebo na zahradě, a hlavní pozornost a místo ve středu věnujte právě jablíčkům.

Foto: Eva Malúšová

Na slámový základ stačí jablíčka nalepit tavnou pistolí, drží pevně a nemusíte se bát, že by je sfoukl vítr. Věnec bude díky nim těžší a tím pádem stabilnější – no a kdyby jablíčka začala sesychat, můžete je vyměnit

Zlaté (stříbrné) jablko

Jestli ve vašem bytě převažuje strohost, kov, sklo a vůbec duch minimalismu, asi se nepustíte do výroby věnce ze slámy nebo podobně rustikálních dekorací. Ale i pro vás máme tip: stačí jen vzít skleněnou vázu či válec a naplnit je jablky, která jste předtím přestříkali stříbrnou či zlatou barvou – a originální výzdoba je na světě.

Foto: Eva Malúšová

Jablíčka přestříkejte metalickou barvou ve spreji – ideálně v několika vrstvách, ovšem až po důkladném zaschnutí, aby barva nestékala

Veselá jablíčka

Mísa plná krásných jablek je dostatečně dekorativní, ale kdybyste chtěli přidat trochu barev navíc, můžete jednotlivé plody „zabalit“ do mašlí, vlny, stuh a podobně. Když materiál dostatečně utáhnete, není potřeba nic lepit ani špendlit, takže životnost ovoce nijak neovlivníte.

Foto: Eva Malúšová

Oblečená či nazdobená jablíčka jsou velkým lákadlem pro děti. Když je pošlete, aby si vzaly jablíčko na svačinu, velmi často sáhnou právě po nich

Jablečné růže

Máte momentálně prázdno ve váze? I do ní můžete dát jablíčka – tedy ne celá, ale růžičky, které lze velmi snadno vyrobit z křížal. Stačí jen jablka i se slupkou nakrájet na spirálky a nechat proschnout v troubě či sušičce – a jestli nespěcháte, zvládnete to za pár dní i na topení. Podmínkou je, aby křížaly nebyly příliš tvrdé, to by se lámaly. Potřebujete takové, které lze snadno ohnout. Pak si vezměte špejli a nit a křížaly kolem špejle omotávejte do tvaru růžičky a nití je na spodní části přivažte. Ideální je nit režná, která se tolik nezařezává.

Foto: Eva Malúšová

Abyste překryli špejle, ale i proto, aby byla kytička z jablečných růží voňavější a hezčí, můžete vazbu doplnit čerstvě nastříhanou levandulí nebo větvičkami, které najdete venku

Sametová jablíčka

Nemáte po ruce jablka ze zahrádky – a když nějaká koupíte, ihned zmizí, protože je vaše rodina ráda chroupe? Nevadí. Velmi snadno si můžete ušít taková, ze kterých dekorace vyrobíte také – a ještě máte jistotu, že vydrží hodně dlouho „čerstvá“. K jejich výrobě potřebujete odstřižky látky, vatu, jehlu a nit, tavnou pistoli, kousek větvičky a lístky. Z látky vystřihněte kolečko a po jeho okraji provlékněte jehlou nit tak, abyste pak látku stáhli do jakéhosi váčku. Ten vycpěte vatou a utáhněte. Než nit zapošijete napevno, dotlačte do váčku tolik vaty, abyste vytvarovali jablko. Pak z niti ušmodrchejte bubáka a přišijte ho na spodní část.

Poté jablíčko nití stáhněte a zašijte. Do středu staženého nití zapíchněte kousek větvičky a zalepte ji tavnou pistolí. Až zaschne, překryjte spoje lístky – použili jsme lístky růže, které vypadají věrohodně. Jablíčko je hotovo a můžete ho dát na misku či do košíčku.

Foto: Eva Malúšová

Jablíčko můžete použít na dekoraci, ale třeba i jako jehelníček – to pak může být i zajímavým malým dárkem

Jaké podzimní dekorace máte nejraději? Napište nám!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek