Hlavní obsah

Nepodceňujte nepravidelné měsíčky! Mohou za to nemoci, léky i stres

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Celosvětově údajně existuje několik tisíc eufemismů pro menstruaci. To, že se menses blíží, většinou spolehlivě poznáte podle tělesných i psychických změn. Jsou ale situace, a to nejen těhotenství, kdy se krvácení nedostavuje tak, jak by mělo. To může nastat i u žen, které užívají hormonální antikoncepci. Co nepravidelný cyklus vypovídá o vašem zdraví?

Článek

Sice nejde o vítanou návštěvu, ale jednou měsíčně je to zkrátka potřeba. Pravidelná menstruace totiž naznačuje, že ženské tělo pracuje správně, a zpoždění, či naopak častější přítomnost krvácení může signalizovat i vážnější poruchu.

Zřídka, nebo příliš často?

Nejprve je třeba rozlišit mezi pravidelným a nepravidelným cyklem. Pravidelnost totiž neznamená, že se krvácení musí dostavit vždy na den přesně. Pár dní nehraje roli a není důvod se kvůli nim znepokojovat. „Za pravidelný můžeme považovat cyklus, který trvá 28 dní s odchylkou 5 až 7 dní a krvácení netrvá déle než týden,“ uvádí gynekolog Jan Šulc z kliniky Gest. Jestliže tedy menstruace přichází dříve než po 22 dnech, nebo naopak později než po 35 dnech, a to se opakuje několik cyklů po sobě, je nutné vyhledat ženského lékaře.

Foto: Stock-Asso, Shutterstock.com

Když se krvácení jednou za čas o pár dní zpozdí, není důvod k paniceFoto: Stock-Asso, Shutterstock.com

Cukrovka, štítná žláza i extrémní cvičení

Možných příčin těchto peripetií je mnoho a vlivy mohou být vnitřní i vnější. Vztah vzájemné spolupráce mezi vaječníky a centrální nervovou soustavou je bohužel snadno narušitelný. Za nepravidelným krvácením často stojí porucha rovnováhy estrogenních hormonů a progesteronu, které mají cyklus na starosti. „Nepravidelnosti se běžně vyskytují na začátku reprodukčního období, kdy tělo hormonálně teprve dozrává, a také na jeho konci, kdy již produkce hormonů klesá,“ poznamenává gynekoložka Jana Voborská Neudeckerová z kliniky Care Medico.

Jde tedy o období nástupu puberty a klimakteria. První menstruace začíná u většiny dívek mezi 11. a 13. rokem života a první dva až tři roky bývá cyklus nepravidelný. Další nepravidelnosti obvykle přicházejí s nástupem menopauzy, což je obvykle mezi 45. a 55. rokem. Produkce pohlavních hormonů se u některých žen ovšem naruší i mnohem dříve, a menopauza tak může nastat klidně ve třiceti.

Na hladinu hormonů má vliv řada faktorů, například nezdravý životní styl, který se vyznačuje stresem, nedostatkem spánku i pohybu a špatnými stravovacími návyky. Cyklus dále ovlivňují některá onemocnění, jako je cukrovka, poruchy funkce štítné žlázy, anorexie či bulimie. Pro správnou funkci ženského těla není vhodná ani extrémní zátěž v podobě příliš intenzivního cvičení.

Zmatek v těle kvůli lékům

Chyba může být přímo v pohlavních orgánech – nepravidelnou menstruaci totiž způsobují i nežádoucí útvary na vaječnících či v děloze (cysty, myomy nebo polypy).  Přítomnost těchto útvarů ovlivňuje cyklus různým způsobem a vždy záleží na konkrétní ženě. U některých je menstruace velmi slabá, či dokonce vymizí úplně, jiné ženy se naopak potýkají s prodlouženým a silnějším krvácením. To se navíc může objevit také kdykoli v průběhu cyklu.

Za výkyvy v cyklu jsou v některých případech zodpovědné také užívané medikamenty. „Typickými léky, které způsobují nepravidelnou menstruaci, jsou antidepresiva. Problémy mohou nastat také při aplikaci chemoterapie a cyklus bývá na několik měsíců rozhozený i při oddalování menstruace pomocí hormonů například z důvodu dovolené,“ jmenuje gynekoložka.

Ani užívání hormonální antikoncepce nemusí být zárukou toho, že menses bude jako hodinky. Zejména v prvních třech měsících jejího braní se mohou vyskytovat různé poruchy cyklu. Pokud ovšem přetrvávají déle, je nutné gynekologické vyšetření, a dost možná také změna ochrany. Zcela běžné jsou poruchy po jejím vysazení, kdy se ženské tělo nějakou dobu srovnává.

Foto: ian johnston, Shutterstock.com

Menstruaci dokážou rozhodit některé léky, například antidepresivaFoto: ian johnston, Shutterstock.com

Síla přírody

Dělá si váš cyklus delší dobu, co chce? Pak vás u gynekologa čeká komplexní vyšetření, včetně ultrazvuku a odběru krve. V méně vážných případech, jako je třeba nadbytek stresu, se cyklus po nějaké době upraví sám, ale obvykle je potřeba mu pomoci. Situace nerovnováhy hormonů se řeší buď nasazením hormonální antikoncepce, nebo podáváním jednotlivých pilulek estrogenu či gestagenu, popřípadě jejich kombinací. K rovnováze může přispět také příroda.

„Bylinky jsou mnohdy mocné, ale určitě ne všemocné. Pokud lékař na základě odběrů krve diagnostikuje hormonální nerovnováhu, tak bych bylinky doporučila jen jako doplňkovou léčbu. K řešení nepravidelností cyklu, kde nebyla na základě vyšetření zjištěná žádná příčina, je vhodný kontryhel a řebříček, které mají blahodárný vliv na funkci pohlavního ústrojí,“ radí lékařka.

Máte zkušenosti s nepravidelným cyklem? Co vám pomohlo?

Reklama

Související témata:
Nerovnováha