Hlavní obsah

Nepotřebné klíče? Použijte je na lahev nebo při stavbě domku

Foto: Tomáš Rubín

Stěhování, občasná výměna zámků nebo dveří, objevy na půdě nebo na chalupě... Každý z nás má někde svazek starých klíčů, které nepasují k žádnému zámku. Můžete je ale použít při výrobě dekorací.

Článek

Jak využít svazek klíčů, které se časem nahromadily a již neslouží svému účelu? Pokud máte štěstí na krásné, velké, nejlépe starožitné kousky, stačí je zavěsit na hřebík na zeď nebo do rámečku na obrázek a máte hotovo, jsou ozdobou samy o sobě. Co ale s hrstí těch obyčejnějších? I ty se mohou hodit – ukážeme vám jak.

Klíčová placatka

Díky několika drobnějším klíčům můžete udělat dárek nebo dekoraci z prázdné placatky. Je dobré ji naplnit třeba domácím vaječným koňakem nebo likérem. Víčko lahvičky slaďte barevně s namalovaným zámkem a nezapomeňte nabarvit i klíče a stužku nebo provázek – v tomto případě pletací přízi s lurexem, který navozuje dojem kovu.

Foto: Tomáš Rubín

Na obarvení klíčů, víčka i namalování zámku můžete použít barvu ve fixu určeném na sklo. Dobře se s ním pracuje a lze se pustit i do detailů

Věšák na klíče 

I nepoužívané fabkové klíče můžete využít – stačí je ohnout do tvaru háčků a přišroubovat k prkénku. Háček na klíče nebo oblečení je hotov a v předsíni udělá parádu.

Foto: Tomáš Rubín

Na ohnutí klíče je potřeba nejen síla, ale také kleště, kladívko a ideálně svěrák, do kterého klíč upnete

Industriální rámeček

Pokud se vám líbí industriální styl, můžete klíče použít na zvelebení starého rámu. Rám by měl být co nejrovnější, abyste na něj mohli klíče přilepit – lze je i přivrtat. Necháte-li klíče z rámu kus trčet, lze je také využít jako věšák. Nezapomeňte rám následně napatinovat, v našem případě jsme použili černou a zlatou barvu, která dodala rámu zašlý šmrnc.

Foto: Tomáš Rubín

Klíči můžete ozdobit prázdný rám, ale třeba i zrcadlo nebo okraje poličky – budete překvapeni, jak hezky a netradičně pak budou vypadat

Krabička s klíči

Obyčejná krabička z přírodního kartonu se díky klíčům může stát krásným obalem na dárek nebo malým boxem, ve kterém máte v poličce drobnosti. Klíče k ní jen přivažte přírodním režným provázkem, který se ke kartonu hodí.

Foto: Tomáš Rubín

Opravdu málo stačí k tomu, aby se z kartonové krabičky stal krásný box na bonbony

Domeček na klíče

V předsíni většinou najdete místo, kam si všichni z rodiny věší klíče. Různé krabičky nebo domečky můžete koupit, ale je velmi snadné si je vyrobit. Domeček je slepen z palivových dřívek a natřen syntetickou barvou, stejně jako klíče, které nalepíte dovnitř a po zaschnutí zatlučete do otvorů hřebíky na zavěšení, nazapomeňte je také namalovat na bílo. Do domečku můžete dát malý květináč s kytkou, andělíčka nebo pěkný kamínek – v našem případě to je barevně ladící porcelánový ptáček.

Foto: Tomáš Rubín

Domeček můžete udělat libovolně barevný a na kolik klíčů potřebujete

Kde vzít staré klíče?

Velký opravdu starý klíč je poklad, který nepotřebuje další zpracování – stačí ho jen pověsit na hřebíček a je sám o sobě ozdobou. Pokud takový nemáte, podívejte se v nabídce inzerátů nebo e-shopů – třeba kovářských dílen.

Foto: Tomáš Rubín

Nebude to sice korunová investice, záleží na velikosti, stáří a vzhledu klíče, ale stojí to za to!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek