Hlavní obsah

Obyčejný provaz? Na tyhle dekorace se vám bude hodit!

Foto: Tomáš Rubín
19. 1. 2020

Zbyl vám doma kus silnějšího provazu nebo prádelní šňůra? Využít je můžete k výrobě drobných dekorací jak v tradičně zařízeném domě, tak i v moderním interiéru. Máme pro vás pár tipů, které jsou za chvilku hotové.

Článek

Na výrobu zajímavých dekorací jsme si vzali na pomoc zdánlivě obyčejné klubko provázku, ale i silnější lano. Pak už si jen stačí nachystat dobré lepidlo a můžete se pustit do výroby. Ukážeme vám, jak připravit krásný věnec na dveře, podložky pod květináče, ale i roztomilý stojánek na tužky pro děti. Určitě budou nadšené!

Co si nachystat

K lepení si připravte klasické bílé transparentní lepidlo na papír, tavnou pistoli i dvousložkové lepidlo zvané tekutý kov. Dále si nachystejte různé provázky, klidně i prádelní šňůru, polystyrenový korpus na věnec, kus tenkého kartonu, svíčku ve skle, prázdnou plechovku, kousky dekorativního flísu, pár umělých květů a kulaté zrcadlo, které lze zakoupit za 100 Kč v hobbymarketu.

1. Podložka pod květináč

Z kartonu vystřihněte kruh o průměru zhruba 20 až 30 cm. Na papír postupně nanášejte bílé lepidlo a od vnější hrany motejte postupně provázek směrem ke středu, až vznikne spirála. Podložku nechte dostatečně zaschnout, můžete ji něčím zatížit, aby se během schnutí nezkroutila. Chcete-li něco pevnějšího, vyrobte si podložku z kamínků pod horký hrnec.

Foto: Tomáš Rubín

Podložka je ideální pod květináče či okrasné mísy. Na jídlo příliš vhodná není – provaz by se rychle ušpinil

2. Romantický svícen

Svíčku ve skle lze ozdobit různými způsoby. Můžete k tomu využít třeba opadanou kůru ze stromů, romantickou krajku anebo – jako v tomto případě – provaz. Přilepte ho klidně tavnou pistolí a ještě skleničku ozdobte umělými kvítky či dřevěným ptáčkem.

Foto: Tomáš Rubín

Jednoduchý nápad, jak vylepšit obyčejnou svíčku ve skle

3. Provazový věnec na dveře

Rádi zdobíte věnce na vchodové dveře či do oken? Pak je čas zimní dekoraci vyměnit za nějaký univerzálnější kousek. V našem případě jsme vsadili na přírodní provaz – stačí ho jen omotat kolem polystyrenového korpusu. Z tlustší bavlnky pak ještě můžete umotat střapce a zavěsit je do spodní části. Nakonec věnec polepte umělými květy.

Foto: Tomáš Rubín

Takovýto věnec může vaše dveře či okna zdobit celoročně

4. Stojánek na tužky

Originální stojánky na tužky ocení na stole zvláště menší děti. Zajímavý exemplář lze vytvořit i z obyčejné plechovky. Nejprve ji řádně omyjte a zabezpečte vnitřní ostrý okraj, který někdy vznikne odstraněním víčka: můžete na něj nanést lepidlo z tavné pistole. Pak pomocí pistole přichyťte dokola provázek a nechte ho ve spodní části lehce vyčuhovat namísto ocásku. Na horním okraji ještě vytvarujte ouška, na čumáček použijte třeba knoflík a oči nastříhejte z kousků filcu či čtvrtky.

Foto: Tomáš Rubín

Plechovku můžete ozdobit jako kočičku, ale klidně zkuste i zajíčka

5. Zrcadlo ozdobené provazem

Sháníte do koupelny či do ložnice levné originální zrcadlo? Zkuste náš tip. Stačí koupit obyčejné zrcadlo bez rámu za pár korun a přilepit k němu ozdobný provaz v barvě interiéru. Je však potřeba použít dvousložkové lepidlo, u kterého máte jistotu, že spoj pevně drží a provaz se ze zrcadla nebude odlepovat – právě to by se stalo, kdybyste lepili jen tavnou pistolí.

Foto: Tomáš Rubín

Zrcadlo, zrcadlo, kdo je na světě….

Provázek lze využít také na výrobu závěsných květináčů.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek