Hlavní obsah

Očkování krok za krokem 2

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Injekce, která vás může zachránit.

1. 10. 2008

2. díl - O úskalích povinného očkování a výběru správné vakcíny pro vaše nejmenší jsme hovořili v prvním díle našeho seriálu. Nyní se zaměříme na možnosti dobrovolného očkování.

Článek

Časopis Uzlíček

Vedle povinného očkování, které je regulováno státem a v základní podobě hrazené ze zdravotního pojištění, je možné se nechat proti některým infekcím očkovat dobrovolně. Tato očkování si pacient hradí sám, v některých případech lze využít finanční příspěvek nebo kredit přidělený zdravotní pojišťovnou. Každý pacient by se měl na tuto možnost u své pojišťovny informovat.

Chřipka

Viry chřipky neustále mění svou genetickou výbavu. Proto je nutné připravovat vakcínu proti chřipce každý rok. Každoročně se tedy celosvětově sleduje výskyt chřipky, a proto lze s vysokou pravděpodobností předpovědět výrobní chřipkový kmen pro vakcinaci. Většina vakcín proti chřipce je určena k očkování dětí starších 6 měsíců a dospělých, avšak údaje u dětí od 6 měsíců do 3 let jsou omezené. Většinou se podává polovina dávky určená pro dospělé a děti starší 3 let. U dětí, které jsou očkovány poprvé, by měla být podána druhá dávka s odstupem minimálně 4 týdny po prvním očkování. Hladiny specifických protilátek proti chřipce během jednoho roku klesají, což je další důvod, proč musí být člověk očkován každoročně.

Pneumokokové nákazy

Složitost a komplikace pneumokokové infekce spočívá v tom, že ji způsobuje několik odlišných druhů téže bakterie, tj. pneumokoka. Očkování chrání tedy jen před onemocněními způsobenými nejčastěji se vyskytujícími pneumokoky. Děti ve věku od 2-6 měsíců se očkují třemi dávkami s přestávkami minimálně jeden měsíc mezi očkováním. Čtvrtá dávka se pak podává ve druhém roce života.

  • Starší kojenci ve věku 7-11 měsíců dostanou už jenom dvě dávky, mezi nimiž musí být rovněž odstup alespoň jeden měsíc, třetí dávka se pak aplikuje také ve druhém roce života.
  • Děti ve věku 12-23 měsíců dostávají pouze dvě dávky očkování s odstupem alespoň dva měsíce.
  • Děti od 24 měsíců do 5 let dostávají už jenom jednu samostatnou dávku očkování.
  • Potřeba přeočkování zatím nebyla stanovena.
Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Jedna injekce a máme po starostech!

Meningokokové nákazy skupiny A a C

Děti se mohou očkovat proti meningokokovým nákazám skupiny C od 2 měsíců věku třemi dávkami, mezi nimiž musí být interval alespoň jeden měsíc. Děti starší 12 měsíců jsou očkovány dle výrobce, jednou až dvěma dávkami vakcíny s intervalem alespoň dva měsíce. Posilující očkování nebylo přesně stanoveno, doporučuje se podávat po 2-3 letech, podle některých výrobců až po 5 letech. Kombinovanou vakcínou A+C je doporučeno očkovat děti až od dvou let.

Virová hepatitida typu A 

Očkování je doporučeno pro děti až od 1 roku. Děti mladší nebývají očkováním chráněny kvůli reakci protilátek mateřského mléka s antigeny obsaženými v očkovací dávce. Proto někteří výrobci doporučují očkování posunout až po druhém roce věku dítěte. Podáním jedné dávky se zabezpečí imunita proti virové hepatitidě typu A po dobu jednoho roku. Pro dlouhodobější ochranu je nutné podat posilující dávku za 6-12 měsíců, někteří výrobci uvádí až za 18 měsíců po první dávce. Poté by měla ochrana přetrvávat minimálně po dobu 10 let.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.